• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроекты

Держдума офіційно забороняє називати Путіна х..лом

Російська мова стає найзахищенішою мовою світу. Держдума вирішила заборонити вживати іноземні слова
Реклама на dsnews.ua

Профільний комітет Держдуми з культури рекомендував прийняти в першому читанні законопроект про штрафи за невиправдане використання іноземних слів і виразів, які не відповідають нормам російської літературної мови і мають загальновживані аналоги в російській літературній мові, у випадках публічного поширення інформації державною мовою РФ, незалежно від цілей і форми такого поширення. У разі прийняття поправки, порушникам буде загрожувати штраф від 2 тис до 50 тис рублів. Ця ініціатива була внесена депутатами фракції ЛДПР.

Втім, ініціатива фракції Володимира Жириновського (до речі, а чому він "Вольфович" - хіба немає відповідника в російській літературній мові?) є загрозливою саме для російського інформаційного простору і в цілому російської мови.

Всім, хто займається "публічним поширенням інформації" - а це тепер не тільки звичайні ЗМІ, але й будь-який блогер - доведеться піддавати свої творіння ще одному типу самоцензури. До того ж зведення слів, які мають і які не мають відповідників, може стати каменем спотикання. Адже мова - жива система, в якій треба приймати рішення в кожному окремому випадку. Одне й те саме слово в різних контекстах може бути замінене на відповідник, а може виявитися незамінним. Не кажучи вже про такі зовсім не підзаконні матерії, як авторський стиль чи редакційна політика.

Втім, для того і приймаються такі закони - щоби будь-кого в будь-який момент можна було взяти за горлянку на рівному, здавалося б, місці. Російські ЗМІ і прирівняні до них блогери вже вгинаються під шаром обмежень, а їх все більшає, висловлювання власної думки стає все більш ризикованою справою - ніби хтось натякає на те, що краще взагалі просто кинути цю справу. Замовкнути.

Але страждає від того не тільки і лише "мовний користувач". Страждає сама мова. Тоталітарна політика керівництва РФ щодо мови є цілком закономірною для сучасної Росії - хто диктує вибір слів, той володіє думками. Але для розвитку мови як живої системи, яка не є застиглою, яка формується постійно, весь час - змінюється, збагачується - така політика є згубною. І вона говорить про Росію, власне, як про країну тоталітарну і до того ж "недоімперію". Адже справжні імперії жили довго саме завдяки тому, що вони не закривалися, а навпаки засвоювали те, з чим стикалися протягом свого розширення. Яскравий приклад англійська мова, яка наразі вважається найбагатшою мовою світу і має найбільшу літературу, а також є головним джерелом іншомовних слів для всього решту світу. Все лише тому, що протягом існування Британської імперії англійська мова засвоювала те "іншомовне", що привносили в неї мешканці її колоній. Англійці ніколи не боролися "за чистоту мови" - вони самі вільно користувалися нею і не заважали це робити іншим.

Проект закону про захист мови від слів іншомовного походження - ще одна ознака ізоляціонізму, в який впадає, і який культивує в собі сучасна Росія. Він гармонійно доповнює ідеологію "фортеці в облозі", "духовних скрєп", "власного цивілізаційного шляху" та інших примар, якими кремлівське керівництво задурює мізки власному населенню.

    Реклама на dsnews.ua