Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Тепер хапати корупціонерів будуть тільки в прямому ефірі

Среда, 25 Марта 2015, 16:10
Якщо б в Україні люстрація проводилась реально, а не на папері, то звинувачений у корупції начальник ДСНС мав бути звільнений вже давно. Але тоді б не вдалося організувати гучне шоу для виборців

Фото: УНИАН

Щойно вітчизняні експерти та політики почали розмірковувати над можливими наслідками відставки Ігоря Коломойського, як в правлячій команді почалися нові кадрові потрясіння. Сьогодні, просто на засіданні Кабінету міністрів, під прицілом телекамер кілька озброєних правоохоронців надягнули наручники на керівника та заступника Державної служби з надзвичайних ситуацій (колишнє МНС). Власники яскравих мундирів Сергій Бочковський та Василь Стоєвський похапцем зібрали речі і з розгубленим виглядом покинули урядове товариство. Слідом за ними вийшов коментар міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, якому підпорядковується ДСНС, про те, що два чиновники закупляли паливно-мастильні матеріали через приватну компанію, яка переказувала кошти на острів Джерсі, а звідти – на їх власні рахунки. Звідки Бочковський та Стоєвський брали ресурс для продажу ДСНС – не уточнюється. Власне, це і не потрібно, адже основне в цій історії не факти, а шоу з затриманням чиновників у прямому ефірі.

Ключовим окозамилювальним епізодом у цій історії є вже згаданий острів Джерсі. Як відомо, цей клаптик суші знаходиться в протоці Ла-Манш і контролюється Великобританією. Але для пересічного обивателя, на якого і було розраховане нинішнє шоу і який навряд чи до сьогодні чув про такий острів, має подіяти сама його екзотична назва – Джерсі. В минулому такими містичними словами для українців, яким з телевізорів багато років розповідали про боротьбу з корупцією, були слова "офшори", "Кіпр" та інші. Цього разу Арсен Аваков пообіцяв ще показати громадянам "шокуючі відеокадри" про подвиги Бочковського та Стоєвського. Але для цього буде скликаний окремий брифінг.

Ця історія показує не дуже приємний приклад порожнього антикорупційного піару, який може стати модним політичним трендом цього сезону. Адже арештовувати чиновників на телекамеру значно простіше, ніж показувати реальні результати складних розслідуваннях по багатомільйонним чи мільярдним схемам привласнення державних коштів

В той же час, ні Арсен Аваков, ні інші представники влади не пояснюють, як так сталося, що Сергій Бочковський пропрацював на високій посаді майже рік і досі не пройшов обов'язкову люстраційну перевірку. Тим більше, що до призначення на пост голови служби в квітні минулого року він протягом 4 років безперервно працював першим заступником начальника Головного управління, спочатку МНС, а пізніше ДСНС України в Одеській області. Судячи з офіційних даних, оприлюднених на сайті ДСНС, основна стадія люстраційних перевірок в цьому органі влади почалась…на початку березня. Воно і не дивно, адже відповідний план перевірок сам Бочковський затвердив лише 20 лютого. Очевидно, на таке зволікання у досвідченого "надзвичайника" були свої причини.

Непорозуміння в історії Бочковського на цьому не закінчуються. Ще в травні минулого року співробітники СБУ спіймали на хабарі колишнього заступника голови служби Олександра Недобиткова. Є дані, що затриманий у власному кабінеті колишній чиновник одразу дав свідчення проти свого колишнього боса Бочковського. Мовляв, не з власної волі брав хабарі, а з подачі начальства. Однак жодної інформації щодо перевірок цих свідчень надалі не надходило.

Також відсторонений керівник ДСНС опинився в центрі скандалу після трагічних подій в Одесі, коли в міському Будинку профспілок загинули учасники "Антимайдану". Тоді Констянтин Бочковський проти волі свого керівництва з міністерства внутрішніх справ відсторонив від виконання обов"язків керівника Одеського управління служби Володимира Боделана. Чому вже тоді по відношенню до чиновника-"революціонера" не були застосовані відповідні дисциплінарні чи навіть кадрові заходи - залишається загадкою. Можливо тому, що як стверджують джерела "ДС", протягом всього цього часу за нього заступався його покровитель і депутат від "Опозиційного блоку" Нестор Шуфрич, який відомий широким колом знайомств, в тому числі і серед представників чинної влади?

Фото: УНИАН

Якби там не було, але сьогоднішнє шоу з затриманням Костянтина Бочковсього та його заступника було лише шоу. Питання тільки  в тому, навіщо воно було організоване. Відповідь знайти не так вже й складно. Такий інформаційний привід – це дуже зручне прикриття для нічної відставки Ігоря Коломойського з посади глави Дніпропетровської ОДА. І тепер стає зрозуміло, чому відповідне рішення було прийняте саме вночі. Тобто організація такої вистави була вигідна керівництву держави, щоб мінімізувати можливий негативний ефект від звільнення "популярного олігарха". Вигідне таке шоу було і особисто Арсенію Яценюку, який дуже боїться поступитися в піарі президенту. Мовляв, якщо Петро Порошенко може собі дозволити відправити у відставку одну з найбільш впливових управлінських фігур країни, то чому я не можу організувати арешт керівництва ДСНС в прямому ефірі. Таким чином Арсеній Петрович прагнув продемонструвати, що термін "сильна рука" йому дуже пасує.   

Загалом ця історія показує не дуже приємний приклад порожнього антикорупційного піару, який може стати модним політичним трендом цього сезону. Адже арештовувати чиновників на телекамеру значно простіше, ніж показувати реальні результати складних розслідуваннях по багатомільйонним чи мільярдним схемам привласнення державних коштів. Звичайно, інші чиновники після такого шоу серйозно замисляться і, власне, для них ця вистава була розіграна не в останню чергу. "Щоб боялися та не насміхалися". Але чи змінить це щось в судовій гілці влади, в яка досі на 99% наповнена кадрами епохи правління Януковича? В регуляторній сфері, на яку, як і раніше жаліються бізнесмени? В податковій – де перевірки, попри відповідне розпорядження Кабміну, не припиняються, та на багатьох інших напрямках? Очевидно, що ні. Таке шоу може змусити чиновників боятися лише тих, хто сидить вище них, але аж ніяк не простих громадян, які їх утримують своїми податками.