Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Вадим Гречанінов: РНБО не варто хизуватися спійманими шпигунами за АТО

Четверг, 24 Июля 2014, 16:45
Ледь не щодня РНБО чи СБУ повідомляють, що спіймали у військовому керівництві людину, яка здає Росії інформацію про базування й оснащення наших бійців

 

При цьому, масову люстрацію армійського керівництва президент проводити не поспішає, хоча і обіцяв перед виборами. В чому причина таких зволікань та як вирішити проблему шпигунства серед українських військових, "ДС" розпитала у президента Атлантичної ради України Володимира Гречанінова.

- В ЗМІ регулярно з'являються повідомлення про те, що СБУ затримала представника керівництва збройних сил України чи сил АТО на шпигунстві на користь Росії. Між тим, війна на Донбасі триває вже третій місяць. Чому б не провести комплексну зачистку і остаточно викорінити шпигунство?

- Це, швидше за все, пов'язано зі страхами нашого військового і державного керівництва. Вони бояться, що після такої зачистки багато, хто з добре обізнаних у всіх справах офіцерів може приєднатися до ворога, завдавши, тим самим, ще більшої шкоди. З іншого боку, мене дивує, що керівництво РНБО дуже часто афішує такі факти. Маю на увазі повідомлення про затримання чергового шпигуна, адже така інформація повинна залишатися в таємниці, щоб спростити пошук нових шпигунів. Якщо ж ще невідомі "щурі" дізнаються про затримання інших, то стають більш обережні і їх важче виявити.

Крім того, такі дії сіють недовіру в суспільстві до силовиків і деморалізують громадян. Те, що виникла така тема інтерв'ю - яскравий тому показник. Тому, секретаря РНБО АндріяПарубія варто навчити тому, що можна розповідати, а що ні. Він часто хвалиться певними здобутками сил АТО, які наступного дня виявляються зовсім не здобутками.

Але, повертаючись конкретно до шпигунів, таких людей, звичайно ж, потрібно дуже жорстко карати. Не буду закликати до радикальних заходів, оскільки в нас, на щастя, не сталінський режим, але світовий досвід показує, що жалості до них бути не може.

- Можливо, афішувати і не варто, але, велика кількість повідомлень на цю тему свідчить про масштаби проблеми. І, якщо вона так довго не вирішується, то, можливо, тому, що чистити військове керівництво нікому?

- Тут не все так просто. Не слід забувати, що зараз на Україну у світі дивляться, як під мікроскопом. Тому, цілком логічно, що нова влада дуже боїться різких рухів, щоб не зробити ще більшої біди і не програти чергову інформаційну битву Росії. Думаю, що саме з цим і пов'язане зволікання керівництва держави в питанні кардинальних кадрових змін в управлінні АТО і силовим блоком загалом. Крім того, не варто забувати, що, наприклад, керівник СБУ - Валентин Наливайченко є вихідцем з дипломатичного корпусу. Тому, не дивно, що він у своїй роботі надає перевагу добре знайомим йому інструментам роботи.

- Досвід Грузії показує, що можна запросити закордонних спеціалістів, у їх випадку - американських, які дуже швидко наведуть порядок в силовому блоці...

- Тут теж не все так просто. Не забуваймо, що частина населення України досі вірить, що американці організували Майдан і спровокували бойові дії на сході країни. І нібито на їх совісті різке погіршення відносин з Росією. Про це постійно говорять і підконтрольні Кремлю ЗМІ. Тому, зараз запросити спеціалістів з США - це зробити подарунок команді Владіміра Путіна.

Досвід Ізраїлю показує, що можна все організувати і своїми силами, не без помилок, звичайно, але можна. В нас є немало молодих людей, які досягнули чогось в управлінні, показали себе, наприклад, в місцевому самоврядуванні. Чому б їм не довірити реформу в армії? Гірше точно не буде.

- А хіба для нас так важливо, що знову розкажуть російські ЗМІ?

- Не можна недооцінювати цей фактор. Особливо на фоні того, що наша влада все ще не в змозі організувати якісне інформування населення про хід бойових дій на Сході. По-суті, зараз більшість людей отримають новини з зони АТО від кількох журналістів центральних телеканалів. Офіційна інформація дуже скупа. Хоча саме вона є найважливішою. Влада повинна показувати успіхи наших військових, але не хвалитися, задавати позитивний настрій всьому суспільству, а не коментувати лише те, що просочилося в ЗМІ.

Що ж до закордонних спеціалістів, то я ж не закликаю категорично від них відмовлятися. Навпаки, адже це корисний досвід, якого в нас поки що немає.

- А якщо взяти і за один раз звільнити 90% чи й більше наших генералів і довірити керівництво АТО перевіреним меншим чинам?

Це було б помилкою. Потрібно кожного перевірити персонально. Звичайно, є в нас генерали, які командують корпусами, і він утримує табун породистих коней. Як цю людину можна назвати? Пристойних характеристик, у мене особисто, немає. Інший купив у Моршині санаторій. Про що будуть думати ці люди в керівництві збройних сил? Про те, як утримати свою власність, тим більше, знаючи, що нова влада може забрати це все. Відповідно, користі від нього буде небагато. Але є генерали, які гинуть в бою, як Сергій Кульчицький. Тому, не варто звільняти всіх.

Зрештою, проблема не тільки в генералах. Є майори, які багатші за генералів, оскільки керують складами. Перевіряти потрібно всіх: тих, які командують в зоні АТО - по одній лінії, а тилових - по іншій.