Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Володимир Огризко: Війна на Донбасі безвізовому режиму з ЄС не завадить

Вторник, 26 Мая 2015, 10:30
Відомий дипломат про те, хто винен у гальмуванні лібералізації візового режиму з ЄС та як швидко виправити ситуацію

Фото: day.kiev.ua

Відповідно до планів діючого керівництва України, безвізовий режим з ЄС мав би вступити в силу ще з 1 січня поточного року. Однак, невдовзі почнеться червень, а питання спрощення перетину українцями кордонів країн Євросоюзу досі не вирішене. Не прояснилась ситуація і в ході недавнього Ризького саміту. Крім того, депутат від "Блоку Петра Порошенка" Ірина Геращенко сьогодні заявила, що Україна може отримати безвізовий режим лише влітку 2016 року, а не з 1 січня, як передбачалось. Чому наші співгромадяни змушені досі виробляти візи до ЄС та коли можна чекати на лібералізацію візового режиму "ДС" розпитала у колишнього міністра закордонних справ України Володимира Огризка.

"ДС" За підсумками нещодавнього Ризького саміту східного партнерства ЄС єврокомісар з питань розширення політики добросусідства Іоганнес Хан заявив, що рішення щодо перспективи безвізового режиму для України буде прийнято не раніше, ніж наприкінці року. Це чергове "відфутболювання"?

В.О. Ні, в жодному разі. Такий прогноз є лише черговим нагадуванням про те, що керівництво України мало б давно зробити те, що було прописано в другому етапі програми візової лібералізації. Однак, досі відповідні пункти не виконані. Більше того, дехто з представників центральної влади починає шукати винних, на яких можна покласти за це відповідальність. І поки керівництво держави не захоче реальних змін ситуації, доти ми будемо тупцятися у питання наближення безвізового режиму на місці. Тому, зараз дуже важливо, щоб громадськість серйозно натиснула на владу, вимагала регулярних звітів про те, що зроблено і не послаблювала цей тиск доти, поки не отримаємо результат. Позиція ЄС тут ні до чого. Ми не можемо йти в чужий "монастир" зі своїм статутом. 

"ДС" Які саме пункти плану не виконані? 

В.О. Про це краще питати в тих таки представників влади. Але і єврочиновники регулярно нагадують нам, що йдеться про реалізацію вже прийнятих законодавчих актів. Зокрема, це і забезпечення нормального переходу на нові біометричні паспорти, вирішення питань їх безпеки, боротьба з тероризмом, протидія дискримінації за будь-якими ознаками тощо. 

"ДС" З іншого боку, в Євросоюзі вистачає проросійських сил… Ви, як дипломат, помітили в поведінці Брюсселю якийсь спротив у вирішенні питання безвізового режиму з Україною?

В.О. Я особисто помітив лише безвідповідальність наших чиновників. Що ж стосується спротиву з боку ЄС, то його немає. Це підтверджує і досвід Молдови, щодо якої було реалізовано ту ж програму лібералізації візового режиму, яку зараз виконує і Україна. Тому, не варто шукати саботажу з боку Брюсселю. Такими можуть бути лише пояснення представників нашої влади, яка банально не виконує взяті на себе зобов'язання. Давайте спочатку виконаємо "домашнє завдання" від ЄС, а вже тоді, як щось піде не так, будемо шукати ворогів. Ми робимо все навпаки.

"ДС" Як щодо війни на Донбасі? Хіба це не серйозний стримуючий фактор для ЄС у питанні скасування візового режиму для громадян України? 

В.О. Це не є серйозною перешкодою, про що свідчить досвід тієї ж таки Молдови. Нагадаю, що Кишинів має ті ж проблеми, що і Київ – частина території країни фактично окупована російськими військами. Однак Молдові це не завадило отримати безвізовий режим, то чому має завадити Україні? Певною міро фактор війни, звичайно, може ускладнювати процес вирішення питання, але не може його заблокувати. До речі, про це нещодавно говорив і голова Європейської ради Дональд Туск, і згаданий вами єврокомісар з питань розширення політики добросусідства Іоганнес Хан. 

"ДС" А як щодо однієї з основних вимог – контролю за кордоном? Адже на цьому напрямку Україна має цілу низку проблем, особливо на лінії фронту АТО…

В.О. Не треба підміняти поняття. Ми контролюємо більшу частину україно-російського кордону. Контролюємо і так звану лінію розмежування в зоні бойових дій. Нам лише потрібно навести в цій сфері повний порядок, і тоді у ЄС не буде жодних заперечень відносно надання Україні безвізового режиму. Досить шукати виправдання і обманювати, мовляв, в ЄС погані чиновники, а ми хороші. Просто треба виконати своє домашнє завдання.  

"ДС" Виконати його до кінця року реально? 

В.О. Технічно все можна зробити за три-чотири місяці.