Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Як саме Росія не видасть Януковича

Понедельник, 12 Января 2015, 19:35
Вітчизняні юристи називають одразу кілька правових підстав, через які Москва може відмовити Києву у екстрадиції колишнього президента України

Фото: rtvi.com

Сьогодні Інтерпол оголосив у розшук екс-президента Віктора Януковича. Про це на своїй сторінці у Facebook написав глава МВС Арсен Аваков. За його словами, таке рішення Інтерпол прийняв "сьогодні, через кілька місяців з моменту звернення в березні 2014 року". Однак, це ще не означає, що найближчим часом колишній власник резиденції у Межигір"ї буде відправлений на батьківщину. Адже існує ціла низка причин, через які Росія, на території якої і перебуває Віктор Федорович, може відмовити Україні у його видачі. Які саме – розповіли "ДС" вітчизняні юристи.

Сергій Кирич, радник юридичної компанії FCLEX:

Сам статут міжнародної кримінальної поліції, а також українське та російське законодавство передбачають, що в разі присутності "політичної складової" у справі проти розшукуваної особи, її можна не видавати. А це визначення можна трактувати доволі широко. Хоча у випадку Віктора Януковича цілком достатньо того, що він був керівником держави. Тому російська сторона може заявити, що вимога його видачі – це спроба звести політичні рахунки з колишнім президентом. Крім того, як показує досвід, РФ не виконала вже близько 500 запитів України на видачу підозрюваних у тих чи інших злочинах, тому відмова у екстрадиції Януковича не стане якимсь особливим виключенням, а лише поповнить цю негативну статистику. 

Фото: fclex.comЩе однією підставою для відмови у видачі може стати надання Віктору Федоровичу російського громадянства. Козирем, здатним дещо нівелювати такий захисний маневр, міг би стати міжнародний судовий процес у Гаазі за підозрою у причетності Януковича до масових розстрілів демонстрантів у Києві в лютому минулого року. Хоча такий процес мав би лише інформаційний вплив, адже, ні Росія, ні Україна досі не ратифікували Римський статут, тобто не визнали верховенство Гаазького суду. Але позитивом є вже той факт, що Януковича оголосили в розшук по лінії Інтерполу, оскільки тепер він не зможе покинути Росію. 

Андрій Левковець, адвокат, засновник АБ "Юридичний офіс Андрія Левковця "Лігл Едвайзер":

Фото: article.wn.comВідповідно до російського Кримінального кодексу є кілька підстав для відмови у видачі підозрюваного у скоєнні злочину в іншій державі. Це набуття громадянства РФ, набуття статусу біженця з будь-яких мотивів, у тому числі політичних. Остання процедура може тягнутися роками: подача відповідної заяви, розгляд, відмова, апеляція, повторний розгляд тощо. В кінці-кінців, хоча це і дуже теоретично, може дійти до того, що РФ відмовиться видавати Януковича через завершення строків притягнення його до відповідальності в Україні. Не варто також забувати, що питання про екстрадицію виникає тільки тоді, коли місцеві правоохоронні органи затримують підозрюваного і повідомляють про це своїм колегам в країні, яка надсилає запит про видачу.  Тобто РФ може не затримувати Януковича, ігноруючи його розшук, і тоді питання про екстрадицію не виникатиме взагалі. 

Михайло Гончарук, партнер Правової групи "Домініон":

Фото "ДС"Інтерпол є організацією, яка забезпечує співпрацю між правоохоронними органами країн, що є членами цієї організації. І першочерговою метою Інтерполу є обмін інформацією та координація зусиль правоохоронних органів на міжнародному рівні. Всі інші питання взаємовідносин між країнами регулюються відповідними міждержавними угодами. У випадку з Росією це є Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних,сімейних і кримінальних справах. Кожна країна - учасниця цієї Конвенції забезпечує реалізацію положень цієї Конвенції на підставі положень свого внутрішнього законодавства.

Відповідно до ст. 57 зазначеної Конвенції 1. видача громадянина, щодо якого надійшов запит, не провадиться, якщо: а) особа,  видача  якої потрібна,  є громадянином запитуваної Договірної Сторони;  б) на момент одержання вимоги карне переслідування відповідно до  законодавства  запитуваної  Договірної  Сторони  не  може бути порушено або вирок не може бути приведено  у  виконання  внаслідок закінчення терміну давності або з іншої законної підстави; в) у  відношенні  особи,  видача якої потрібна, на території запитуваної Договірної Сторони за той же злочин  був  винесений вирок  або  постанова  про  припинення  провадження  в справі,  що вступила в законну силу; г) злочин  відповідно до законодавства запитуючої або запитуваної Договірної Сторони переслідується в порядку приватного обвинувачення (за заявою потерпілого).