Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Який мир виторгує Порошенко (оновлено)

Среда, 3 Сентября 2014, 15:55
Заява прес-служби Порошенка про мир на Донбасі – не більше ніж мильна бульбашка. Нажаль

Сьогоднішня заява прес-служби Президента України про те, що він домовився з Путіним про режим припинення вогню - це не більше ніж чергова декларація. Поява її саме сьогодні - це демонстрація всьому світу, що Україна не збирається змінювати позаблоковий статус і не збирається йти в НАТО (нагадаємо, що це одна з основоположних вимог РФ, а завтра має відбутися саміт НАТО в Уельсі).

Прикра помилка прес-служби, яка спочатку сповістила про домовленість безстроково припинити вогонь - це всього лише прикра помилка, які трапляються в усіх країнах світу (як тут не згадати, що через помилку перекладача розпочалося вторгнення Хусейна в Кувейт, а через помилку одного відомого американського журналіста заживо поховали Буша-старшого, коли той був Президентом).

Для того, щоб відповісти на питання, чи виторгує Порошенко мир і на яких умовах, ми маємо відповісти на одне просте запитання: за яких умов Путін може погодитися на мир саме зараз? Відповідь на це питання теж дуже проста:  мир йому може бути потрібен на короткий проміжок часу, якщо він справді боїться введення нового рівня санкцій. Поки єдине, що справді могло б його налякати - так звана заборона валютних операцій, простіше кажучи, ті санкції, які свого часу були застосовані до Ірану. Теоретично США може ввести такі санкції і до них Путін поки не готовий. Тому, знову ж таки теоретично, він може взяти паузу на один два місяці, щоб підготуватися до цих санкцій, або зробити все від себе залежне, щоб такі санкції не були прийняті. Але наразі, все вище сказане - це теоретичні роздуми. Адже не слід забувати, що Путін виходить з логіки: не такі ці санкції і страшні - якщо Іран стільки років міг з цим боротися, то й РФ зможе довший час не звертати на це увагу. Проблеми 100 тисяч найбагатших росіян - це проблема цих людей. За великим рахунком, він зацікавлений у знищенні свого середнього класу.

Інша причина припинення вогню, яка може задовольнити Путіна, - повна капітуляція Порошенка. Але це навряд чи трапиться. В усякому разі зараз.

Путін не може зупинитися зараз - йому потрібні ширші території і потрібно, щоб Україна стояла на колінах. Відносно рівноправне перемир'я йому не потрібне. Виходячи з цієї логіки поки не віриться, що РФ піде на деескалацію конфлікту. Максимум, на що ми можемо розраховувати - тимчасове перемир'я, якщо воно з якихось причин буде потрібне Путіну.

Тепер щодо плану Путіна.

"Перше - це припинити активні наступальні операції збройних сил, збройних формувань ополчення південного сходу України на донецькому і луганському напрямках".

"Друге - відвести збройні підрозділи силових структур України на відстань, що виключає можливість обстрілу населених пунктів артилерією і всіма видами систем залпового вогню".

"Третє - передбачити здійснення повноцінного та об'єктивного міжнародного контролю за дотриманням умов припинення вогню і моніторингом обстановки, створюваної таким чином в зоні безпеки".

"Четверте - виключити застосування бойової авіації проти мирних громадян і населених пунктів у зоні конфлікту. Далі - організувати обмін насильно утримуваних осіб за формулою "всіх на всіх" без будь-яких попередніх умов".

"Шосте - відкрити гуманітарні коридори для пересування біженців і доставки гуманітарних вантажів в міста та інші населені пункти Донбасу - Донецьку та Луганську області".

"І, нарешті, сьоме - забезпечити можливість направлення в постраждалі населені пункти Донбасу ремонтних бригад для відновлення зруйнованих об'єктів соціальної та життєзабезпечуючою інфраструктури, надання допомоги їм".

У перекладі на людську мову це означає, що Донбас перетворюється на чорну дірку. Тут не сказано ні слова про кордон і хто його контролюватиме. Не сказано про те, що після припинення вогню терористи вимагатимуть найширшої автономії. Не сказано про те, що терористи мають скласти зброю. А що означає заборона на політ бойової авіації? Це такий собі капкан в який буде затягнута Україна для того, що Путін отримав перепочинок і перегрупував сили для подальшого вторгнення.

Тому поки, на жаль, про мир говорити зарано.