Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

#Владимирнаш: чи підтримає світове православ'я зазіхання Москви на київську історію

Среда, 22 Июля 2015, 18:28
Іноземці починають торувати шлях до Криму. Не встигли ми як слід обуритися французькими парламентарями, як до них додалися наступні віп-туристи - священнослужителі

Фото: toptj.com

Глава Синодального інформаційного відділу Московської патріархії Валерій Легойда повідомив, що на торжествах, присвячених пам'яті рівноапостольного князя Володимира, очікуються представники всіх помісних православних церков. Торжества почнуться в Москві, а продовжаться у Криму. Почесні гості будуть прийняті на урочистому бенкеті президентом Путіним. Бюджет святкування постійно "уточнюється" - і весь час цифри стають все більші. Лихоманка святкування охопила навіть Сибір. А чому б ні? Князь Володимир про Москву не знав так само, як і про Новосибірськ.

А от територія материкової України та Київ у програму Московської патріархії не включені. Тобто високі гості до нас не зазирнуть. І це зрозуміло - адже сам патріарх Кирил навряд чи може розраховувати на теплу зустріч на Дніпрових кручах. Але з завданням з присвоєння києворуської історії справляється як може. І представники світового православ'я йому в тому, якщо вірити Легойді, допомагають. Вони приїдуть до Москви і не приїдуть до Києва - і тим самим ніби виключать нас з нашої власної історії.

Втім, не будемо на них ображатися. На них чекає непросте випробування. По-перше, морального штибу. Співслужити патріархові Кирилу під час урочистого богослужіння, присвяченого пам'яті київського князя - так чи інакше ставати на бік Росії у її війні з Україною. Адже саме з ідеї "історичної Русі", якою володіє Москва, виріс конфлікт на Донбасі. Ідеологія руського миру вмита кров'ю, але представники світової православної спільноти, судячи з готовності підтримати Московського патріарха у його претензіях на "київський спадок", тим не переймаються.

Оскільки більшість з гостей патріарха Кирила та президента Путіна на цих урочистостях - громадяни ЄС, для них поїздка до Криму стане порушенням міжнародних правових норм. А це вже привід не для морального осуду, а для судової справи

По-друге, на них чекає випробування штибу юридичного. Оскільки більшість з гостей патріарха Кирила та президента Путіна на цих урочистостях - громадяни ЄС, для них поїздка до Криму стане порушенням міжнародних правових норм. А це вже привід не для морального осуду, а для судової справи.

Втім, повідомлення про участь "представників усіх православних церков" може бути дещо передчасним - як це вже було зі святкуванням 70-ліття Перемоги. Хтось в останній момент не зможе приїхати, хтось приїде, але тільки на святкове богослужіння, хтось лишиться навіть на кремлівський бенкет, а от до Криму поїхати не зможе. Звісно, питання про підтримку доктрини руського миру лишаться, як і про підтримку претензій Москви на Україну - але то таке, сором очі не виїсть.
А може, і до Криму поїдуть. Якщо український МЗС "проковтне" світських порушників закону - то чому не можна "проковтнути" церковних візитерів? А якщо цим можна - то і всім іншим теж можна. Тобто слідом за французькими парламентарями церковний почет патріарха Кирила торуватиме дорогу до "нормалізації" міжнародного статусу російського Криму.

Якщо інформація Московської патріархії про участь делегацій усіх світових православних церков підтвериться, це буде не найкращим сигналом для України і українського православ'я. Це означатиме, що світова православна спільнота підтримує церковно-державний проект Кремля, до якого Україна та Київ входять в якості провінції. Самою своєю присутністю у ці дні у Москві, а не у Києві вони демонструватимуть свою відданість правилам гри, прийнятим у світовому православ'ї, - правилам, які Москва і надалі зможе ефективно використовувати проти нас.