Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Переворот в Казахстані. Назарбаєв знайшов російського шпигуна

Понедельник, 6 Июня 2016, 14:35
Після вчорашньої стрілянини в казахському Актобу з'явилася нова історія про Казахстан: готувався переворот і його натхненником є один з найбагатших казахів Тохтар Тулєшов

Фото: ystav.com

За данними ЗМІ, Тохтар Тулєшов, сидячи в тюрмі, організував кілька тижнів тому масові заворушення проти земельної реформи. Вся ця історія є дуже важливою для нас, бо, схоже на те, що стосунки Росія-Казахстан, проходять одну з найгірших точок недовіри за всі роки існування самого Казахстану.

Хто такий Тулєшов?

Тулєшов є власником однієї з найбільших пивоварень Казахстану "Шемкентпиво" і ряду супутніх бізнесів. Неофіційно, його звинувачують у наркоторгівлі і навіть називають одним із ключових гравців цього бізнесу в Середній Азії. Його партнером вважається Гафур Рахімов - узбек, який прийняв російське громадянство, і якого американці називали в 2012 році лідером узбецької наркоторгівлі.

Для нас більш важливо те, що Тулєшов є класичним представником "русского мира" в Казахстані, який не просто радником керівника "Союза казачьих общин России", але й активним захисником російської мови в Казахстані. Більше того, в 2015 році він став одним з головних спонсорів року Росії в Монако(!) і привіз туди зірок "Большого театра".

В січні казахські спецслужби арештували його за начебто незаконне зберігання зброї і наркотиків. Всі прекрасно розуміють, що таке звинувачення це формальність, і не більше. І от, сьогодні, очевидно, щоб інформаційно перебити історію зі стріляниною в Актобе, спецслужби Казахстану оголошують, що Тулєшов готував держпереворот. Можна не сумніватися, що історію в Актобе теж спишуть на Тулєшова.

Чи є переворот вигадкою?

Стосунки Росія-Казахстан протягом останніх двох років погіршуються ледве не щомісячно. Після анексії Криму і війни на Донбасі Назарбаєв справді боїться початку гібридної війни в російськомовних регіонах країни. І справді, він почав робити ряд нововведень по відділенню від Русского мира. Найбільш знаменитою стала заборона георгіївської стрічки в Казахстані, яка викликала бурю протестів серед російських ватників. Окрім того Назарбаєв продовжив політику витіснення російської мови з державних органів влади і навіть почав створювати власний міф про роль казахів в Другій світовій війні.

Чи міг Тулєшов справді готувати переворот? Поки говорити про це складно, але можна не сумніватися, що арешт такого крупного гравця, як Тулєшов був перш за все сигналом Кремлю, що недоторканних на території Казахстана немає. І подальші дії спецслужб Назарбаєва тільки підтвердили цей посил.

Травневі земельні бунти можна звичайно спробувати розцінити, як прообраз якоїсь кольорової революції, але їх вдалося погасити доволі швидко, перш за все завдяки тому, що в самого Назарбаєва вистачило розуму відтермінувати саму реформу. При цьому в спецслужб вистачило сил, щоб розібратися з цією історією.

В наших широтах мало хто знає, що навколо Алма-Ати та Астани за останні десятиліття виросли величезні незаконні поселення бідноти, які в народі називають "поясом Шахідів",і які є вічним головним болем влади країни. Саме там вся існуюча опозиція черпала найбільш радикальні кадри і кілька років тому подібні бунти вже відбувалися.

Тоді Назарбаєв вважав, що головним джерелом бунтарського духу були внутрішні політики. Зараз він впевнений, що за бунтами стоїть Росія. Тулєшов навряд чи може бути автором перевороту. Він є системним спонсором проросійських рухів і тримачем мережі цих рухів. Але, як і в ситуації з Кримом, навряд чи хтось за межами Кремля має план такого перевороту.

Але вся логіка диктаторства передбачає створення міфу про перерворот, щоб налякати частину лояльних і посадити массу нелояльних діячів. Заява про перерворот Тулєшова - це початок великої чистки. А як відомо, очікування чистки не менш страшнее ніж сама чистка.

Путін буде мовчати

Як будуть розвиватися далі російсько-казахські стосунки? Формально все буде відбуватися тихо і офіційний Кремль буде мовчати. Слово буде брати який-небудь Глазьєв чи керівник комітету закордонних справ Думи. Можливо, щось ляпне Жириновський.

Але в той же час Путін прекрасно розуміє, якщо він дасть публічно посадити свого емісара, одного зі своїх ключових агентів в регіоні (а саме так виглядатиме Тулєшов в масовій свідомості), то подібні кроки можуть зробити і інші країни регіону.

В той же час у Путіна сьогодні просто немає реальних важелів впливу на Назарбаєва і на Казахстан. Тому найбільш вірогідний сценарій - мовчання Путіна і очікування проколів від казахів.

Больше интересного из Сети читайте на сайте dsnews.ua