• USD 27
  • EUR 32.8
  • GBP 38.3
Спецпроекты

П'ять кроків, які має зробити Україна

Війна на Сході відсунула на другий план питання економіки. Проте, вже скоро, якщо не буде зроблено ряд змін, нас очікуватимут соціальні бунти
Макс Левин
Макс Левин
Реклама на dsnews.ua

В блозі "Левого берега" генеральний директор группи компаній UkrLandFarming Олег Бахматюк висловив своє бачення основних кроків, які сьогодні повинна зробити Україна.

Перше, з чого потрібно розпочати реформування країни - це з визначення, чим ми можемо "завоювати світ". Перед нами стоїть завдання стати країною, яка ввійде в пріоритетну десятку країн, цікавих топ-20 країнам світу. На перший погляд це виглядає нереалістично. Насправді ж, це не просто можливо. Це можна зробити протягом наступних 5-7 років.

Сьогодні, єдиним і головним локомотивом економіки може бути лише сільське господарство. Ми маємо поставити перед собою лише одну ціль - за 5 років вдвічі збільшити рівень виробництва зернової групи. Для цього ми маємо залучити 40-45 млрд доларів. Ці гроші є в світі і ці гроші насправді давно стоять на кордоні з Україною і чекають на наше рішення.

При цьому ми повинні чітко сказати самим собі, якщо ми зможемо так наростити рівень виробництва зернових - ми наблизимося до рівня виробництва в США. Спільно ми зможемо створити так званий зерновий ОПЕК і по суті, спільно з США ми зможемо диктувати світові ціни на зерно. Уже сам цей фактор в рази підвищить рівень безпеки нашої держави. Військові дії на території, яка забезпечує зерновими півсвіту, стають невигідними величезній масі світових гравців.

Але для того, щоб ці гроші зайшли і ми їх змогли освоїти, влада має зробити 5 кроків.

Крок перший. Пошук нових ринків збуту

Війна з Росією, по суті закриває для нас ринки країн СНД. Песимістичні прогнози говорять про те, що в грошовому еквіваленті ми можемо втрачати до 12 млрд доларів на рік . Тому задача держави - знайти країни, де ми зможемо ці самі 12 мільярдів заробити. Як на мене, перший ринок, куди ми маємо активно заходити - Іран, який зараз буде відкриватися. Ми можемо домовитися про постачання туди, як мінімум 5 млн тон зернових. При правильній державній підтримці, в цілому, по країнам Близького Сходу ми можемо вийти на продаж зернових в межах 3 млрд. доларів. Іншим пріоритетом для нас має бути Китай, Індія, Японія та Індонезія, де ми можемо розраховувати на обсяги в межах 7 млрд. доларів.

Реклама на dsnews.ua

В цілому, для тих, хто скептично ставиться до цих можливостей, я хочу нагадати приклад Бразилії, яка на початку 90-х прийняла рішення стати світовим лідером по виробництву протеїнової групи. Були введені читкі правила гри і була прийнята проста програма державної підтримки на зовнішніх ринках. Сьогодні, статус лідера по виробництву протеїнової групи дозволяє Бразилії вести переговори з будь-якою країною в світі з точки зору сильної сторони.

Крок другий. Створення зони комфорту для інвестора

Протягом найближчих шести місяців ми маємо в прискореному темпі провести реформи пов'язані з веденням бізнесу. Перш за все це відміна хабарництва, створення чесної судової системи та мінімізація впливу чиновника на будь-які бізнес процеси. Насправді, у нас є не більше шести місяців, щоб зробити цю реформу. Якщо ми втратимо цей час зараз - ми його не зможемо надолужити ніколи.

Крок третій. Створення фондового ринку

Протягом 9 місяців ми маємо створити власну фондову площадку. За приклад ми можемо взяти Польщу, яка запустила Варшавську біржу, яка стала одним з локомотивів економіки країни. Першими компаніями, які мають котуватися на нашій біржі мають стати наші державні голубі фішки - Укрзалізниця, Нафтогаз, Турбоатом і т.д.

Сьогодні населення вивело з депозитів 90 млрд грн. Воно не знає куди їх вкладати. Фондова біржа, де існують певні державні гарантії (для державних компаній) могла б стати місцем, куди населення не побоялось би інвестувати.
Крок четвертий. Створення страхового ринку

Країна де не існує страхового ринку не може мати дешеві кредити. Ми всі живемо в зоні ризиків, які нічим не покриваються. А відтак, ми не можемо розраховувати на дешеві і довгі кредитні ресурси. Наша задача - протягом одного року розробити умови для розвитку реального (не відмивочного) ринку страхування.
Крок п'ятий. Не пропустити моду на Україну

Зараз у нас є унікальний шанс отримати дешеві кредити на інфраструктурні проекти. Вікно можливостей, яке відкрилося завдяки протистоянню з РФ, буде відкритим всього кілька місяців, які не можна втратити. Що потрібно зробити? Необхідно максимально швидко створити ряд необхідних інвестиційних проектів для Укравтодора, Укрзалізниці, Нафтогазу на 35-40 млрд доларів. Сьогодні і МВФ, І Світовий банк і ЄБРР і ряд інших інституцій готові вкласти гроші в Україну. Наша задача ці гроші не лише отримати, але й змусити працювати на економіку. Поки - ми йдемо за схемою проїдання. Якщо нам вдасться зламати її, ми зможемо зробити якісний економічний стрибок вже в найближчі 3-4 роки.

Все, що вище описано, так чи інакше проходили різні країни світу. Тому, нічого неможливого тут нема. Для втілення цих ідей потрібне всього лише бажання щось змінювати на краще.

    Реклама на dsnews.ua