• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроекты

Українські юристи придумали схему, як "відкосити" від мобілізації

Правники твердять, що поки в Україні не оголошений військовий чи бодай надзвичайний стан, уникнути служби в зоні АТО можна на цілком законних підставах
Фото: УНИАН
Фото: УНИАН
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні президент України Петро Порошенко підписав указ про три хвилі часткової мобілізації у 2015 році. Після затвердження документу парламентом, вітчизняні воєнкомати почнуть шукати близько 50 тис. юнаків та чоловіків, придатних до служби у збройних силах, та відправлятимуть їх на солдатську муштру.

Однак, далеко не всі українські чоловіки бажають захищати батьківщину зі зброєю в руках. Деякі - через релігійну віру, інші - через страх, але основна частина - через погане фінансове та матеріальне забезпечення армії. Адже держава так і не змогла запропонувати ефективного механізму заохочення на службу. Більше того, досі не урегульовано чітку процедуру компенсацій та реабілітації для тих, хто отримав поранення чи сімей загиблих.

Згідно чинного законодавства, ухилення від служби тягне за собою покарання до трьох років ув'язнення. Однак, юристи заспокоюють - "відкосити" від армії можна цілком законно. Так, "ДС" знайшла детальний опис процедури ухилення від служби в ЗСУ на одному з юридичних порталів. Ось вона.

Законна відмова від мобілізації

Багато шукають зразок заяви, яку можна подати у військкомат, якщо ти не бажаєш йти служити із зброєю в руках.

Резонним буде запитання, яка відповідальність передбачена за відмова від мобілізації. Що буде, якщо я відмовлюся йти служити, коли прийшла повістка. Кожен начувся про кримінальну відповідальність від виконання військового обов'язку. Тому ці питання резонні. Може бути зовсім немає ніякого способу відмовитися? Як виявилося є передбачені законом підстави, щоб не йти служити. Це і релігійні мотиви, і права людини, і не бажання бути причетним до смерті і каліцтва інших людей.

На ці питання ми спробували відповісти і знайшли зразок заяви про відмову, в якому добре викладені мотиви відмови від мобілізації. Писати його краще українською мовою.

Реклама на dsnews.ua

Заява про відмову від мобілізації в Україні

Заява подається до військкомату за місцем мобілізації і пишеться власноруч з підписом. Його потрібно оформляти у двох примірниках і здавати; на другому примірнику ставиться відмітка про реєстрацію. Все, що можуть зробити у відповідь влади - це загрожувати в'язницею. В Законі України чітко сказано: максимальний термін ув'язнення за відмову від мобілізації - 3 роки, і то за умови, якщо в країні Оголошено воєнний або надзвичайний стан. В іншому випадку, тюремне ув'язнення не передбачено. 

Військовому комісару ______________________________
від громадянина (ки) України: ________________________
адреса реєстрації: ________________________________

ЗАЯВА.

Відповідно до вимог статей 3, 17, 21-22, 27, 34-35, 40, 55-68 Конституції України (права і свободи громадянина України, в тому числі на захист життя і здоров'я, не зобов'язання виконувати явно злочинні розпорядження чи накази , і неможливість обмежувати права і свободи людини і громадянина, за винятком випадків передбачених Конституцією України - введенням воєнного чи надзвичайного стану, свободі переконань, совісті і віросповідання), Законів України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII від 21.10. 1993 (особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку 'зв'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відновний період після закінчення воєнних дій), Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII від 25.03.1993 року (стаття 4 Комплектування військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань. 1 Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом. ) ставлю Вас до відома, що мій син (чоловік, брат) П.І.Б. _____________________, ________________________ "__" _______ _____ Року народження, громадянин України не виконуватиме незаконні розпорядження чи накази, які загрожують його життю і здоров'ю через проведення незаконної часткової мобілізації без введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні (особливого періоду), т.е то в мирний час.

Попереджаю Вас, пане Військовий комісар, про адміністративну та кримінальну відповідальність посадових осіб, винних у посадових злочинах, які привели до значних збитків та загибелі або каліцтва людей.
Прошу мені надати письмову відповідь у строк 48 годин, як близькому родичеві особи, що підлягає мобілізації, про правові підстави, умови, терміни, а також способу призову на військову службу громадянина України _____________________________ (П.І.П.б.), Який викликається в Військовий комісаріат ____________________________________ (повна назва) повісткою від "__" ________ ______ Року, а також про період або інші підстави мобілізації, для зверненням до суду про неправомірні дії посадової особи, а також про незаконність явно злочинних розпоряджень чи наказів, захисту своїх конституційних прав і свобод та прав і свобод інших громадян та притягнення винних посадових осіб до відповідальності.
З повагою, ______ Громадянин (ка) України _______ підпис
"___" ___________ 20__ року.
Пояснення до заяви про відмову від мобілізації в Україні

Даний документ заповнюється Заявником в 2-х примірниках, підписується і ставиться дата, заноситься до канцелярії Військового комісаріату або надсилається поштою рекомендованим поштовим листом з описом про вкладення і зворотним письмовим повідомленням відправника. На оригіналі заявника обов'язково потрібно відмітна і вхідний № і дата державної установи - Військового комісаріату.

При відсутності відповіді у встановлений у листі термін, заявником подається Позовна заява до місцевого суду в порядку адміністративного судочинства "Про бездіяльність посадової особи - військового комісара ______________________, що призвела до порушення конституційних прав і свобод громадянина України і може привести до загрози їхнього життя і здоров'я".

Адміністративний позов подається з копією повістки, заяви в Військовий комісаріат, копій документів, що підтверджують ступінь родинних відносин заявника та призовника (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, паспорт, військовий квиток, інші докази). Обов'язково додається копія військового квитка призовника з доказами його військового обліку саме в даному Військовому комісаріаті, а також відмітку про військову спеціальність, проходження військової служби, звання, вручення мобілізаційного приписи, іншої інформації. Також можуть додаватися інші докази стану здоров'я, сімейних обставин, матеріального становища, роботи, кредитів та інших зобов'язань і так далі.

Підстави щоб відмовитися йти служити

Які підстави будуть визнані поважними для відмови проходити військову службу в період мобілізації?

Основним мотивом можуть бути релігійні переконання особи, який мобілізується і членів його сім'ї (довідка від релігійної громади про віросповідання і неможливість воювати з релігійних мотивів обов'язкова). Також особливості психіки і здоров'я.
Судом можуть бути досліджені особисті обставини у людини слабка психіка і він не може вбивати іншу людину, що може призвести в майбутньому до дуже великих негативних наслідків для здоров'я того, хто підлягає мобілізації). Може бути додано особисту письмову заяву як у військкомат, так і в суд про неможливість вбивати іншу людину. 

ЗАЯВА

Я, громадянин України (П.І.Б.) __________________________________________
"___" _________ ______ Року за релігійним і загальнолюдських переконань заявляю, що не можу виконувати військову обов'язок "Через релігійні та морально-психологічні переконання в тому, що не можна вбивати або наносити каліцтва іншій людині. Що мій психологічний стан і стан здоров'я може істотно і безповоротно постраждати від того, що у мене в руках зброю і я можу бути причетний до смерті або каліцтва іншої людини, до знищення майна людей, до їх психологічним травмам відповідно до Конституції України та "Загальною декларацією прав людини" ООН.
"___" ____________ _______ Року _________ ______________ (ПІБ) (Підпис)
Заяву можна прикласти до першого заявою в Військовий комісаріат.
У кожному окремому випадку повинні бути визначені додаткові підстави неможливості призову по мобілізації. Писати під копірку не рекомендується, так як питання дуже серйозне.

Відповідальність за відмову від мобілізації в Україні

Що загрожує тим, хто відмовився взяти в руки зброю і не пішов служити, отримавши повістку про мобілізацію?

Слід знати, що відповідальність за відмову від мобілізації передбачена тільки у воєнний час. Тобто якщо об'явлено надзвичайний стан, а точніше військовий стан. В цьому випадку передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі до 3 років. Саме цим і будуть лякати Вас у військкоматі. Але тверда опора на букву закону охолодить запал у військкоматі.

    Реклама на dsnews.ua