• USD 27.9
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроекты

Як культура має служити завданням фронту

Висновок, який можна зробити з виступу міністра Кириленко: всі, хто розраховував на реформи галузі, можуть бути вільні
Фото: tsn.ua
Фото: tsn.ua
Реклама на dsnews.ua

Віце-прем'єр з гуманітарних питань і за сумісництвом міністр культури В'ячеслав Кириленко, нарешті, сформулював "держзамовлення" у делікатній царині культури: культура та гуманітарна політика мають служити завданням фронту. Жодної делікатності - культура має стати знаряддям, для того, аби "ми перемагали, а вороги тікали".

Міністр вже звертається до секретаря РНБО, аби скликав засідання з гуманітарних питань - будуть радитися, як саме використати "тисячі митців" на користь фронту і перемоги.

Прекрасна ідея, як на мене. Піснею їх! Танцями з бубнами! І книжкою згори пристукнути - товстішою, але без ненормативної лексики, бо ж раптом її потім діти в степу підберуть...

А ми з вами, наївні, тицяли вказівними пальчиками у Мединського та інших російських фріків від культури. Так от нам міністр культури Кириленко, який закликає надавати державну підтримку людям, які "готові працювати на національну безпеку та збройні сили України"

Загалом, ідея поставити культуру на будь-яку "службу" відгонить старим і недобре знайомим совком. Там культура дуже органічно "служила" усіляким перемогам. Ідея міністра "корелювати" "поширення мистецької правди про Україну у світі з завданням перемоги України" також від дитинства знайома. Правда - особливо "мистецька" - безумовно, потребує кореляцій із "завданнями перемоги". Це вам будь-який фахівець з істмату підтвердить.

А ми з вами, наївні, тицяли вказівними пальчиками у Мединського та інших російських фріків від культури, що цілком серйозно обговорюють підтримку митців, що просувають "російські цінності" та працюють на "державні інтереси". Так от нам міністр культури Кириленко, який закликає надавати державну підтримку людям, які "готові працювати на національну безпеку та збройні сили України". Він визначив нам цілі - справжні цілі для справжнього мистецтва: виграти війну. Не багато не мало. А ви думали, завдання мистецтва у порозумінні? У тому, аби знайти, сформулювати те, за що ми воюємо? У тому, аби зрозуміти і висловити те спільне людське, що є в усіх і в кожному з нас? Ви думали, що завдання культури формувати і зберігати людське в людині?

Дзуськи! На Берлін! Чи то пак "на Донецьк!".

Реклама на dsnews.ua

Виступи міністра культури чим далі - тим цікавіші. Здається, поряд з міністерством цензури ми отримали міністерство пропаганди. Бо, судячи з усього, мистецтво, яке "не служить" і не працює очевидно на Збройні сили, чергу на державну підтримку може наразі не займати. Розвиток культури програмою уряду не передбачений. Передбачена "робота на перемогу".

Щоправда, сам міністр в одному з інтерв'ю визнав, що цьогорічний бюджет мінкульту - виключно зарплати та оплата компослуг. Тобто плакатні заклики міністра виграти війну силами культури та мистецтва жодним чином не підкріплені матеріально. Можливо, обіцянка державі "допомогти у війні" - це така собі спроба вибити трохи грошенят на культурні проекти, хоча б "патріотичні".

Але швидше - ні. Швидше "міністр за сумісництвом" просто вправляється у риториці і привертає до себе увагу. Єдиний висновок, який можна зробити з його виступів: всі, хто розраховував на реформи галузі, покладав надії на якісь там стратегії, можуть бути вільні. Бо ж чим реформи у галузі культури допоможуть фронту? Реформи не на часі!

Цікаво, а що вся ця армія базік та імітаторів робитиме, коли війна, нарешті, закінчиться?

    Реклама на dsnews.ua