• USD 41.2
  • EUR 44.7
  • GBP 53.2
Спецпроєкти

2022 рік в податкових змінах: Чого вдалось досягнути Україні

Завжди часи випробувань стають і часами нових можливостей та досягнень. Україна у 2022 році продемонструвала всьому світу свою силу та стійкість, а ще потужну жагу до змін

Реклама на dsnews.ua

Ворог навсправжки недооцінив Україну, яка не перший рік працювала над впровадженням фундаментальних реформ. Попри війну, Україна продовжує втілювати важливі реформи та цифровізуватися, в тому числі і у податковій сфері. В надскладних умовах Україна продовжує свій впевнений шлях до Європейського союзу.

Нижче про основні досягнення України в податковій сфері у 2022 році та те, що буде втілено у 2023 році.

Paper-less технології, комфорт вимог податкового законодавства — один з важливих європейських стандартів. Проєкт EU4PFM допомагає втілювати такі поліпшення не перший рік — від єдиного рахунку до автоматичного обміну податковою інформацією, приєднання до якого, до речі, є однією з євроінтеграційних вимог.

ПРРО: Сервісність і простота

Програмні РРО — це інновація, яка вважається однією з кращих сучасних практик, і приємно підкреслити, що є Україна є однією з країн, які її запровадили.

ПРРО від ДПС — це офіційне безкоштовне програмне забезпечення, створене для зручного виконання вимог податкового законодавства платниками податків щодо надання чека при продажу товарів чи послуг. Все, що необхідно підприємцю для використання нових ПРРО – це мобільний телефон, планшет чи ноутбук.

Величезна перевага нового ПРРО – його мобільність, можливість роботи офлайн, що особливо важливо в умовах війни, коли можливі перебої з електропостачанням, зв’язком чи відбувається релокація бізнесу в інші регіони.

Реклама на dsnews.ua

Від початку впровадження ПРРО Проєкт EU4PFM надавав всебічну допомогу для цієї ініціативи. Зокрема, наші міжнародні експерти презентували кращий міжнародний досвід з запровадження програмних РРО, ми надавали методичну підтримку для розробки необхідної нормативно-правової бази, методологічних рекомендацій. На цьому етапі за фінансової підтримки Проєкту ДПС створила нові технічні версії для iOS та web та вдосконалила версії для Android та Windows.

CRS: Приєднання до світових стандартів

Автоматичний обмін податковою інформацією згідно міжнародного стандарту CRS — це ефективне рішення у боротьбі з ухиленням від оподаткування та розмиванням податкової бази. Понад 100 країн вже беруть участь в такому обміні.

CRS передбачає щорічний автоматичний обмін податковою інформацією між державами-учасницями Багатосторонньої конвенції про співробітництво між компетентними органами з питань автоматичного обміну інформацією по стандарту CRS.

Згідно СRS країни-учасники обміну щорічно проводять обмін податковою інформацією відносно банківських рахунків юридичних і фізичних осіб нерезидентів.

Приєднання до CRS — один з важливих компонентів гармонізації українського законодавства з європейським при вступі країни до ЄС. Планується, що перший такий обмін Україна здійснить вже у 2024 році.

Проєкт EU4PFM надає всебічну підтримку для запровадження CRS: експертну та методологічну підтримку для розробки законодавчої бази та здійснює фінансування розробки IT-рішень для здійснення автоматичного обміну податковою інформацією за стандартом (CRS).

Контакт-центр: Акцент на обслуговуванні

Також у 2022 році тривали масштабні роботи з модернізації контакт-центру Державної податкової служби України. Це дозволить отримувати платникам податків більше якісних консультацій.

На основі проведеного аналізу та рекомендацій міжнародних експертів розроблено Концепцію нової моделі обслуговування платників податків для Контакт-центру та сервісних центрів.

Але головне – Проєкт EU4PFM надає фінансову підтримку для придбання всієї необхідної апаратури для функціонування модернізованого контакт-центру, оновлення якого завершиться у наступному році.

Також з важливих рішень, над якими Проєкт EU4PFM працює разом з ДПС, – це

IT-платформа для адміністрування податкових спорів.

Фактично це – розробка IT-системи для автоматизації документообігу, яка допоможе автоматизації процесів адміністративного розгляду скарг платників податків та супроводження податкових спорів у судах. Це суттєво підвищить ефективність працівників ДПС та скоротить час податківців на отримання та опрацювання будь-яких скарг та судових документів.

Крім того, нині вже створено методики вдосконалення розгляду податкових спорів та застосування практики Верховного Суду до нових справ.

Однак попереду ще не короткий шлях з внесення змін до податкового законодавства з метою його гармонізації з податковим правом ЄС – Проєкт EU4PFM має вже конкретне бачення у даній сфері.

Так, 2022 рік – це рік випробувань і серйозна перевірка на міцність. Але більшість українців та міжнародних партнерів ці випробування змусили наполегливіше працювати і прагнути спільної перемоги – в Україні, в реформах, в підходах та принципах. І головне, що Україна на цьому шляху не сама. 

    Реклама на dsnews.ua