• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Помічники бізнесу. Чим особливий український консалтинг

Консалтинг охоплює широкий спектр послуг. Але тільки на деякі з них в Україні вже є високий попит. Які перспективи ринку? 

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

25 років тому ми часто вважали, що все іноземне — найкраще, а українське — другосортне. Ми їздили за кордон, щоб привезти звідти нові ідеї, досвід, технології та практики. Зараз ситуація змінилася. Ми бачимо, як українські компанії відкривають філії за кордоном, і це не може не тішити. Чогось ми навчились, а в чомусь — пішли вперед. Українське стає синонімом якості та інновацій.

І в той час, як український бізнес розвивається, яка ж ситуація у тих, хто йому допомагає — фахівців із консалтингу? Чим відрізняється міжнародний та український досвід у цій сфері? Насправді ця тема варта цілого курсу в університеті, але сьогодні спробуємо узагальнити.

Почнемо з того, що консалтинг — це дуже широке поняття, яке охоплює юридичний, податковий супровід, аудит, маркетинг, PR тощо. Хоч в класичному розумінні — це передусім управлінські послуги.

Усі ці напрямки консалтингу в Україні дуже відрізняються за рівнем розвитку.

Наприклад, ринок аудиту добре структурований: тут окрім глобальних представників, таких як, "велика четвірка", "десятка" і "двадцятка", присутні та розвинуті сильні локальні компанії. Цінові діапазони та набір послуг визначені, попит регулярний, а законодавство чітко регулює цю сферу. Отже, ринок аудиту створений.

Водночас у сфері податкових послуг він ще розвивається. Щоб не думали про це підприємці, українська податкова система достатньо проста і не потребує такої кількості консультантів, як у деяких інших країнах. Ті, хто за останні роки мав досвід роботи в інших країнах, радо із цим погодяться. Звісно, є проблеми з практичним застосуванням норм, фіскальним підходом та великими штрафами, але загалом все відносно просто й зрозуміло.

Також в Україні нерозвинене персональне податкове консультування через фактичну відсутність обов'язкового декларування доходів фізичних осіб. Більшість компаній, що займаються податками за кордоном, обслуговують переважно звичайних громадян, тоді як в Україні це B2B-аудиторія.

Реклама на dsnews.ua

Розглянемо ще маркетингові послуги. Цей сегмент українського ринку на доволі високому рівні. В цілому міжнародні маркетингові агенції втрачають свої позиції на користь локальних компаній.

Важливо зазначити, що в маркетингу немає жорсткого регулювання, як в інших галузях консалтингу. Це дає більше місця для творчості й гнучкості, та водночас робить ринок більш конкурентним і відкритим для нових гравців.

Напрям класичного управлінського консалтингу в Україні ще не надто розвинутий, а рівень присутності міжнародних лідерів дуже низький. Наприклад, такі компанії, як BCG та Bain & Company, неодноразово намагалися зайти на наш ринок, але їм не вдавалося залишитися надовго. Глобальний лідер McKinsey в Україні працює переважно з великими гравцями бізнесу і держави на масштабних проєктах.

Натомість малий і середній бізнес не мають культури, бюджетів і довіри, щоб зробити практикою звернення за послугами бізнес-консалтингу. Відповідно, не існує великого ринку провайдерів таких послуг, які б могли забезпечити потреби МСБ.

Аутсорсинг, хоча і є частиною консалтингу, має особливості. В Україні ці послуги особливо популярні серед міжнародних компаній, які шукають спосіб знизити витрати та підвищити ефективність у своїх місцевих філіях, та отримати "peace of mind" – тобто впевненість, що на чужому законодавчому полі не роблять помилок. У багатьох країнах аутсорсинг часто використовують для оптимізації адміністративних витрат і забезпечення конфіденційності, особливо у великих компаніях.

На відміну від інших країн, в Україні професійні послуги значно менш зарегульовані. Це дозволяє надавати різні послуги в одній компанії без жорстких регуляторних обмежень. В той час в багатьох інших країнах компанії можуть займатися лише одним видом діяльності, на який мають відповідну ліцензію (наприклад, лише юридичною, лише аудиторською, лише податковою тощо), або суттєво обмежені в поєднанні видів послуг.

Варто зазначити, що більшість українських консалтингових компаній зосереджена в Києві через історичну централізацію країни. Це суттєва відмінність від тих країн, де працюють сильні регіональні компанії, які можуть ефективно конкурувати з великими гравцями на ринку. У нас поки що локальний прошарок дуже слабкий.

Для порівняння, наприклад, у Великій Британії в кожному районі можна знайти фірми, які задовольняють місцеві потреби: там працюють адвокати, податкові консультанти, аудитори тощо. Вони локально сильні, добре розвинуті, мають довгу історію й часто управляються династіями. Такі компанії роблять суттєвий внесок як у розвиток самого ринку, так і в культуру споживання консалтингових послуг.

Але ми бачимо, як потреба у відновленні України може створити нові можливості для розвитку ринку консалтингу та розширення локальних компаній.

Зрештою, консалтинг в Україні, попри всі виклики, показує значний прогрес і потенціал. Консультанти пропонують унікальні підходи та створюють інновації, що відповідають саме нашим реаліям. Українські компанії найкраще розуміють специфіку ринку, підприємців і місцеві особливості, що дає їм конкурентну перевагу й обіцяє хороші перспективи.

    Реклама на dsnews.ua