• USD 38.3
  • EUR 41.5
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Якщо Україні не дадуть грошей. Що буде з бюджетом та пенсіями?

Щомісяця Україні потрібно $3 млрд додаткового фінансування, щоб виконати держбюджет наступного року. Але де взяти гроші?

Фото: www.loda.gov.ua
Фото: www.loda.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Зволікання з фінансовою допомогою від США може призвести до "складнощів з видатками у соціальній і гуманітарній сферах" вже у січні, заявила голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Роксолана Підласа в коментарі Forbes. Політикиня не робила уточнень, але буде доречно зазначити, що під це формулювання потрапляють навіть пенсійні виплати. На думку Підласої, за поганого сценарію уряду доведеться скорочувати видатки держбюджету і залучати більше коштів від розміщення облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП). Нагадаємо, що запланований дефіцит держбюджету України на 2024 р. сягає 1,57 трлн грн, а від США Україна розраховує отримати $11,8 млрд, що становить 480 млрд грн (за курсом, закладеним у бюджет). Однак наразі проект закону про виділення коштів для України, Ізраїлю і Тайваню заблокований в Конгресі США через внутрішньополітичне протистояння між республіканцями і демократами на темі посилення кордону з Мексикою.

"ДС" публікує блог фінансового аналітика Олексія Куща, який по суті є відповіддю на заяву Роксолани Підласої. 

Чи зупиниться бюджет у разі паузи з наданням Україні міжнародної фінансової допомоги? Про таку загрозу сказала голова бюджетного комітету парламенту Роксолана Підласа.

На мою думку, він зупиниться лише в одному випадку: якщо ми самі його зупинимо.

У розпорядженні Нацбанку $39 млрд валютних резервів.

Потреба бюджету в режимі навіть не економії, а просто раціонального витрачання $3 млрд щомісяця у вигляді додаткових надходжень до планових доходів від податків.

$20 млрд резервів — це до семи місяців бюджетного покриття дефіциту.

Реклама на dsnews.ua

Плюс є емісійний потенціал — до 400 млрд грн, тобто ще три-чотири місяці додаткового фінансування.

Загалом рік можна буде закрити за бажання і без страшилок про заморожування пенсій та соціальних виплат.

Так, доведеться заощаджувати кожну копійку. У Києві, наприклад, зараз сезон утеплення в мокрий сніг громадських будівель задля освоєння бюджетних видатків у грудні (31 грудня статті видатків перетворяться на гарбуз і бенефіціари нічого не отримають).

І так повторюється рік за роком. Процес не зупинився навіть у часи війни.

У форматі раціонального витрачання коштів доведеться піти на бюджетну консолідацію на найпріоритетніші витрати за чітким ранжиром:

  • оборона;
  • критична інфраструктура;
  • пенсії та соціальні виплати;
  • освіта, медицина, наука;
  • все інше, на що залишаться гроші.

І нарешті, доведеться вирішити проблему держборгу: списання, реструктуризація, скорочення ставки за купоном.

Але найголовніше — колапсу бюджету не буде. Що не скасовує реальну проблему фінансування 2025 р.

Але я описав сценарій повної зупинки зовнішньої допомоги, а такого з 99% ймовірністю не станеться. Існує реальний ризик втрати до 50% зовнішньої підтримки від середнього рівня 2022-2023 років. Тобто частину 2025 р. можна буде перекрити.

Головне для чиновників — не істерити й тримати чітко штурвал.

    Реклама на dsnews.ua