• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Генерація по-новому. Чи вистачить Україні газу взимку?

Унаслідок ворожих обстрілів енергосистема України втратила значну частину маневрових потужностей: знищено більшість блоків ТЕС та суттєво пошкоджено деякі важливі ГЕС. Тепер увага прикута до будівництва генерації на природному газі. Але чи вистачить цього ресурсу взимку?

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Так, місцеві муніципалітети вже будують малу когенерацію. Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки передало для регіонів 91 когенераційну установку сумарною потужністю 56,5 МВт. В Агентстві повідомили, що вже підключено 18 установок, решта у процесі під’єднання. Це обладнання отримали 32 міста та два університети. Передані установки дозволять забезпечити стабільне теплопостачання для понад 1 млн мешканців багатоквартирних будинків та близько 1000 соціальних об’єктів. Також вони можуть забезпечувати резервне електропостачання до сусідніх лікарень, обʼєктів водопостачання та водовідведення.

Крім цього, великі промислові споживачі намагаються гарантувати власне електропостачання і теж ставлять газопоршневі та газотурбінні установки. Це чудовий план, і я вірю, що бізнес до кінця року спроможний побудувати пресловутий гігават, хоча нещодавно були палкі суперечки про реальністичність цього плану.

На фоні обіцяних поставок систем протиповітряної оборони підвищується рівень оптимізму щодо наших можливостей пройти наступну зиму без катастрофічних відключень.

Але, в цього плану є одне вузьке місце — можливо, знадобиться більше газу. Складно сказати на скільки, адже блоки великих ТЕС, які минулі дві зими працювали на газі, сьогодні знищені. Окрім цього, ворог завдавав ударів по інфраструктурі газосховищ, що взимку використовуються для балансування попиту, що менше обсягів видобутку.

Швидше за все, цього року повториться тенденція минулого: приватні компанії скоротять видобуток (хоча можливий варіант відновлення видобутку на родовищах "Укрнафтобуріння" та Smart Energy). Хай там як, а державні компанії компенсують це скорочення, і зрештою у нас буде абсолютний приріст у видобутку природного газу, як і торік.

Так, у першому півріччі державні компанії "Укргазвидобування" та "Укрнафта", за словами керівника НАК "Нафтогаз України" Олексія Чернишова, додали в обсягах видобутку 8%, а це чи не найвищі темпи зростання за останні 20 р. За перше півріччя тільки державні компанії видобули 7,3 млрд куб. м природного газу.

Реклама на dsnews.ua

Загалом же валовий видобуток газу в першій половині цього року становив майже 9,4 куб. м. Крім того, Україна має широкі можливості імпортувати газ, ситуація на європейських енергетичних ринках досить сприятлива, як за ціною, так і за наявністю ресурсу. Тому можна з великою часткою ймовірності стверджувати, що наступної зими Україна буде з газом, а це ресурс для нової газової генерації.

Зараз Україна готується до опалювального сезону власними силами, а імпорту природного газу поки що майже немає. Передусім не імпортує газ "Нафтогаз". За інформацією Олексієя Чернишова, на початок липня в українських підземних сховищах газу було накопичено понад 9,5 млрд куб. м природного газу. В "Нафтогазі" зазначають, що цьогорічні темпи закачування перевищують минулорічні на 400 млн куб. м. Отже, до початку опалювального сезону 2024-2025 рр. планується накопичити у сховищах не менше 13 млрд куб. м газу, яких має вистачити для проходження зими навіть в умовах збільшення попиту на цей ресурс для генерації електроенергії.

    Реклама на dsnews.ua