• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

"Новий гігават". Хто відбудує найбільше генерації до зими

Приблизно чотири місяці лишається до початку опалювального сезону. Попри російські обстріли, Україні важливо будувати і відновлювати потужності з генерації електроенергії. Хто це може зробити? 

Промислові споживачі будуватимуть власну генерацію, щоб забезпечити свої потреби
Промислові споживачі будуватимуть власну генерацію, щоб забезпечити свої потреби / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні практично нереально дати точних прогнозів про те, як ми пройдемо зиму і наскільки тривалими будуть відключення. Фактично це залежатиме від трьох основних чинників.

  1. Скільки ще втратить енергосистема від потенційних обстрілів до кінця року. А здатність захистити енергетичну інфраструктуру залежить лише від рівня насиченості системами протиповітряної оборони.
  2. Скільки потужностей вдасться відновити до зими і скільки нової генерації зможемо побудувати.
  3. Наскільки ефективною буде комунікаційна кампанія щодо наявних проблем.

Про комунікаційну складову я вже висловлювався не раз. На жаль, в нас досі немає комплексної комунікаційної кампанії — лише поодинокі голоси з боку енергетичних компаній та деяких офіційних осіб.

Стосовно кращої захищеності — з’являється надія. Про передачу систем Patriot оголосили Румунія, Німеччина та Нідерланди (разом з іншою неназваною країною). Італія пообіцяла передати Україні ще одну SAMP/T. Німеччина вийшла з ініціативою міжнародної коаліції з постачання нам систем протиповітряної оборони. США планують зупинити постачання замовникам ракет до систем Patriot, поки не будуть закриті потреби України.

Якби з поставками ППО все було так просто, то енергетичні компанії самі б їх купували в кредит чи брали би в оренду. Тільки от ці системи не купиш на "Розетці" чи Amazon. Знаю, що ще у 2023 р. компанії намагались вирішити це питання самостійно. Легше оплатити оренду ППО, аніж відбудовувати електростанцію. Проте, судячи зі втрат, які маємо в енергосистемі сьогодні, ці зусилля були безрезультатними.

Проте поставки ППО — це щоб не стало ще гірше. А покращити ситуацію може лише створення нових та відбудова пошкоджених потужностей. Зрозуміло, що час спливає і грає явно не на нашому боці. Бо залишається дедалі менше часу на відновлення пошкоджених і будівництво нових потужностей.

Основна проблема для відновлення — кошти, а точніше їх відсутність. Ключовими бенефіціарами підвищення тарифу для населення будуть Енергоатом та Укргідроенерго. Проте, очевидно, що мине час, поки ці компанії зможуть накопичити достатній фінансовий ресурс для інвестування. Укргідроенерго має намір відновити 1 ГВт потужностей до зими. І, вочевидь, це робитиметься за рахунок допомоги, а також кредитних коштів, які частково повертатимуться завдяки фінансовому ресурсу, що буде акумульовано через підвищення тарифу.

Реклама на dsnews.ua

Як і куди витрачатиме кошти Енергоатом — загадка, якщо не думати про нові енергоблоки, які точно не зʼявляться в короткостроковій перспективі.

На відновлення Центренерго уряд виділив півтора мільярди — 726 млн грн з резервного фонду державного бюджету і ще 826 млн грн — з фонду ліквідації наслідків агресії. Щоправда, є питання, коли компанія буде готовою хоч кількома блоками. У цієї держкомпанії були одвічні проблеми з підготовкою до зими та ефективністю витрачання коштів. Наприклад, у листопаді Державна аудиторська служба Украйни виявила порушення ПАТ "Центренерго" графіків ремонтів енергоблоків та накопичення запасів вугілля до осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр. Тому мимоволі виникають сумніви, що ці кошти будуть освоєні вчасно (до зими) та ефективно.

Приватні компанії відновлюються власним коштом. Вони залучають позики, отримують допомогу від компаній з інших країн (переважно обладнанням), частково допомогу від інших держав (теж у формі обладнання). У 2023 р. уряд пропонував розширити програму кредитів 5-7-9 на відновлення пошкоджених потужностей. Але тоді це рішення так і не запрацювало. Загалом проблема в тому, що бракує робочих механізмів кредитування, щоб компанії могли готуватися до зими. Зрештою, йдеться не тільки про енергетичні компанії.

Промислові споживачі частково теж будуватимуть власну генерацію, просто щоб забезпечити свої потреби і мати змогу працювати в умовах масштабних відключень. І, звісно, робитимуть це власним коштом, вочевидь теж за рахунок кредитів. Це буде газова генерація, "сонце" й "вітер" з акумуляцією. І я вірю, що саме ця категорія зможе збудувати 1 ГВт до зими. І не важливо, працюватиме ця генерація "в ринок" чи автономною для забезпечення підприємств-власників, адже це сколочуватиме потребу в обмежених потужностях генерації об’єднаної енергосистеми.

Нарешті, донори могли б надати газові когенераційні установки для розміщення їх у різних регіонах. Але вони не будуть прямо працювати із муніципалітетами. Донорам потрібен наданий урядом (чи Мінрегіоном) перелік муніципалітетів із загальною потребою в обладнанні тощо. Але, вибачте, у нас місце профільного міністра досі вакантне…

Отже, в питанні відновлення і побудови потужностей електрогенерації найбільше надій на промислові компанії і, можливо, Укргідроенерго.

    Реклама на dsnews.ua