Ворожі атаки і планові ремонти. Чому рано забувати про графіки відключень електроенергії
Місяці без великих проблем з електропостачанням не означають, що минув ризик масових відключень. Що треба зробити, щоб підготуватися до можливих проблем?
![Фото: www.kobelyaky-miskrada.gov.ua](https://www.dsnews.ua/static/storage/thumbs/414x290/8/77/6cb389ff-10a65e7fe1733feff9118003cb415778.png?v=7624_1)
Минулого тижня вперше за багато місяців ворожі повітряні обстріли завдали суттєвих пошкоджень одній із підстанцій Укренерго. До цього підстанції вражались ще у вересні. Втім, цього разу пошкодження були такими значними, що довелося відключати споживачів.
Місяці майже без уражень енергетичних обʼєктів, а відповідно, й без відключень електроенергії багатьом вселили віру в те, що проблем уже точно не буде — це одне із класичних когнітивних викривлень. Але треба розуміти, що зважаючи на велику кількість "шахідів", які збивали Сили оборони, ми просто не знаємо куди вони були спрямовані. І те, що на початок лютого не було відключень — заслуга наших військових та іноземних партнерів, які надали нам системи повітряного захисту. А швидке відновлення енергопостачання — заслуга наших енергетиків.
Цей нещодавній обстріл наводить на кілька думок та висновків — не нових, проте дедалі більш актуальних.
- Ми завжди повинні бути готовими до нових обстрілів та уражень енергетичних об’єктів. Інша справа, що із наближенням тепла та сонячних днів, коли суттєво зросте виробництво з відновлюваних ресурсів, ми фактично проходимо найкритичніші періоди. Та це не означатиме, що загроза мине цілком. Потрібно пам’ятати, що наша енергосистеми є високоцентралізованою, де невелика кількість вузлів відповідає за великі обсяги виробництва та передачі електроенергії.
- Після об’єднання української енергосистеми із європейською нам потрібно прагнути до уніфікації за класами обладнання. Це, звісно, завдання на багато років. Справа в тому, що станом на зараз ми критично залежні від обладнання, яке використовується здебільшого у колишніх радянських країнах, а тому, якщо лишити все як є, будемо приречені потерпати від дефіциту обладнання.
- У пріоритеті має бути децентралізація і розвиток розподіленої генерації. Хоча тут немає нічого нового, адже, за чинним законодавством, це одна з цілей державної політики в електроенергетиці. Також варто підвищувати значущість мереж низького класу напруги.
- Потрібно відновлювати пошкоджені потужності. Літо може знову виявитися непростим і навіть складнішим ніж поточна зима, адже велика частина потужностей буде на планових ремонтах. А відтак знову імпорт, аварійна допомога, борги… При цьому у компаній знову може не бути достатньо коштів на необхідні ремонти.