• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Ворожі атаки і планові ремонти. Чому рано забувати про графіки відключень електроенергії

Місяці без великих проблем з електропостачанням не означають, що минув ризик масових відключень. Що треба зробити, щоб підготуватися до можливих проблем?

Фото: www.kobelyaky-miskrada.gov.ua
Фото: www.kobelyaky-miskrada.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Минулого тижня вперше за багато місяців ворожі повітряні обстріли завдали суттєвих пошкоджень одній із підстанцій Укренерго. До цього підстанції вражались ще у вересні. Втім, цього разу пошкодження були такими значними, що довелося відключати споживачів.

Місяці майже без уражень енергетичних обʼєктів, а відповідно, й без відключень електроенергії багатьом вселили віру в те, що проблем уже точно не буде — це одне із класичних когнітивних викривлень. Але треба розуміти, що зважаючи на велику кількість "шахідів", які збивали Сили оборони, ми просто не знаємо куди вони були спрямовані. І те, що на початок лютого не було відключень — заслуга наших військових та іноземних партнерів, які надали нам системи повітряного захисту. А швидке відновлення енергопостачання — заслуга наших енергетиків.

Цей нещодавній обстріл наводить на кілька думок та висновків — не нових, проте дедалі більш актуальних.

  1. Ми завжди повинні бути готовими до нових обстрілів та уражень енергетичних об’єктів. Інша справа, що із наближенням тепла та сонячних днів, коли суттєво зросте виробництво з відновлюваних ресурсів, ми фактично проходимо найкритичніші періоди. Та це не означатиме, що загроза мине цілком. Потрібно пам’ятати, що наша енергосистеми є високоцентралізованою, де невелика кількість вузлів відповідає за великі обсяги виробництва та передачі електроенергії.
  2. Після об’єднання української енергосистеми із європейською нам потрібно прагнути до уніфікації за класами обладнання. Це, звісно, завдання на багато років. Справа в тому, що станом на зараз ми критично залежні від обладнання, яке використовується здебільшого у колишніх радянських країнах, а тому, якщо лишити все як є, будемо приречені потерпати від дефіциту обладнання.
  3. У пріоритеті має бути децентралізація і розвиток розподіленої генерації. Хоча тут немає нічого нового, адже, за чинним законодавством, це одна з цілей державної політики в електроенергетиці. Також варто підвищувати значущість мереж низького класу напруги.
  4. Потрібно відновлювати пошкоджені потужності. Літо може знову виявитися непростим і навіть складнішим ніж поточна зима, адже велика частина потужностей буде на планових ремонтах. А відтак знову імпорт, аварійна допомога, борги… При цьому у компаній знову може не бути достатньо коштів на необхідні ремонти.
    Реклама на dsnews.ua