• USD 38.3
  • EUR 41.5
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Пенсіонери не помруть. Якщо Зеленський так не схоче

Тепер це сказав президент: якщо міжнародні партнери не виділять нам обіцяні мільярди, то українські пенсіонери "просто помруть" без пенсій. Але цього — звісно, не смерті, а втрати пенсій — ніколи б не мало статися, на відміну від можливих інфарктів у бабусь та дідусів, які почули таку заяву

Бабусі та дідусі можуть сприйняти близько до серця заяву Зеленського про можливі невиплати пенсій
Бабусі та дідусі можуть сприйняти близько до серця заяву Зеленського про можливі невиплати пенсій
Реклама на dsnews.ua

Точніше так, цього ніколи не станеться, якщо українська влада не ухвалить політичного рішення затримати виплати.

Пану президенту Зеленському, так само, як і пану прем´єр-міністру Шмигалю, так само як і пані віце-прем´єрці Свириденко, які колись робили подібні заяви, варто згадати, що наші пенсіонери отримають на руки не долари США, не євро і не британські фунти. А українську гривню.

Гривня, українська грошова одиниця, випускається Національним банком України і за своєю суттю є його зобов´язанням.

Пенсії — це теж зобов´язання держави перед тими, хто має на них законне право.

Держава повинна і завжди у змозі покрити одне своє зобов´язання іншим. Все.

А ні, так і бачу, як у коментарях вимагатимуть уточнень. Принаймні двох питань.

Всі, хто цікавляться економікою, майже риторично спитають: "друкувати" гроші, а як же інфляція?

Реклама на dsnews.ua

Всі, хто розуміються на міжнародній політиці, кинуть: так це виїзна заява для США і ЄС, щоб не тягнули з грошима!

Відповідаю.

Перше. Збільшення грошей в обігу — це лише одна з багатьох причин інфляції, і не завжди основна. За весь 2022 р. НБУ "додрукував" 400 млрд грн (хоча не всі вони пішли в економіку), але основний інфляційний сплеск відбувся у перші місяці повномасштабної війни через "шоки пропозиції" — це коли стало менше вироблятися вдома і довше/дорожче завозитися з-за кордону. І то інфляція за результатом 2022 р. була не катастрофічною — 26,6%. Ніхто від цього не помер, сподіваюсь.

Скільки треба усім пенсіонерам на місяць — ПФУ звітує, що близько 60 млрд грн. Цілком зрозуміло, що при загальному обсязі грошової маси в 3 трлн грн — це не призведе до гіперінфляції, за якої все б завалилося. Так, через "друк" для пенсіонерів, можливо, ціни на загал додадуть пару відсотків на місяць. Дуже неприємно, та головне, що ніхто від цього не помре.

Я вже мовчу, що половини "заначки" НБУ — золотовалютних резервів — вистачило би на фінансування всіх пенсій до кінця року. Так, це не гроші для проїдання, але є механізми, як їх можна "видобути". Особливо коли йдеться про ризик голодної смерті 11 млн пенсіонерів, як каже президент.

Друге питання. А що там із заявою на західну публіку. Так, це схоже на спробу спрогнозувати голодний армагедон, щоб США і Європа прокинулися. А щоб краще почули — сказати це у самому ЄС. Але хіба західні фінансисти, які знають центробанкінг, повірять, що можна "не дати пенсіонерам пенсію"? Ні. А от наші бабусі та дідусі можуть повірити та сприйняти близько до серця. Не треба доводити їх до інфаркту. От не треба.

    Реклама на dsnews.ua