• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Привід для оптимізму. Хто і як змінить ринок електроенергії

Перебої в енергопостачанні супроводжуються здорожчанням електроенергії. Промислові споживачі зіштовхуються зі збільшенням собівартості продукції і водночас починають розвивати власну генерацію. Яких змін на ринку електроенергії варто очікувати?

За рахунок промислових споживачів, які розвиватимуть власне виробництво електроенергії для своїх потреб, зростатиме частка розподіленої генерації
За рахунок промислових споживачів, які розвиватимуть власне виробництво електроенергії для своїх потреб, зростатиме частка розподіленої генерації / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Руйнування ворогом енергетичної системи України, очевидно, створює проблеми не тільки населенню, страждає й економіка. Спершу бізнес потерпав від самого факту перебоїв у постачанні електроенергії, що переривало виробничі процеси. Але тепер додалась нова проблема — зростання цін.

Зростання ринкових цін має подвійну природу. З одного боку, з 1 червня було підвищено прайскепи на окремих сегментах ринку в деякі години. Це був необхідний крок, адже обмеження не давали імпортувати електроенергію, коли вона була дорожчою, ніж гранична ціна. Друга причина — це дефіцит (результат масованих обстрілів): баланс попиту та пропозиції цілком природно підвищував ціну імпортованої електроенергії. У результаті обох чинників, в червні 2024 р. середня ціна електроенергії зросла на 50% порівняно із аналогічним періодом попереднього року.

Підвищення цін — особливо відчутна проблема для тих виробників, у кого велика частка в собівартості готової продукції — це витрати на електроенергію. Важливо те, що частина цих виробників — вагомі експортери. У вітчизняній металургії на електроенергію припадає 25%-60% у собівартості продукції залежно від сегменту. За оцінками GMK Center, 93 % сталі у ЄС виробляється з використанням електроенергії, яка дешевша, ніж в Україні.

Але маємо не тільки погані новини — є й хороші. Дефіцити електроенергії можуть серйозно змінити енергетичні ринки у перспективі кількох років. Щоправда, для цього потрібна важлива передумова, про яку скажемо наприкінці.

Бізнеси, які є великими споживачами електроенергії, рухатимуться убік розвитку власної генерації. Таким чином вони захищаються від дефіцитів та відключень, шукаючи варіанти, щоб забезпечити конкурентну собівартість електроенергії. Такий крок споживачів внесе дві суттєві зміни в ринок електричної енергії.

З одного боку, частина цих нових виробників електроенергії працюватимуть "в ринок", тобто отримають ліцензію та продаватимуть власну електроенергію на різних сегментах ринку.

А з іншого боку, зросте частка споживачів, що перебуватимуть у режимі самовиробництва: вони скоротять споживання з мережі, покриваючи потреби власною генерацією. Самовиробництво, за інших незмінних умов, означатиме скорочення обсягів передачі та розподілу електроенергії, що призведе до часткового зростання собівартості цих процесів.

Реклама на dsnews.ua

При цьому у великих промислових компаній та груп може посилитися інтерес до видобутку природного газу. За роки повномасштабної війни, приватні компанії скоротили видобуток. Проте загальний видобуток газу в країні не впав завдяки дочірнім компаніям державного "Нафтогазу": за перше півріччя вони наростили видобуток на 8 %. Це важливо в перспективі найближчого року-двох, адже увага до газової генерації з боку різних компаній означатиме наявність додаткового попиту на природний газ. І у нас вищі шанси покривати цей попит. А вже згодом і приватні компанії будуть у змозі наростити видобуток газу.

Зрештою за рахунок промислових споживачів, які розвиватимуть власне виробництво електроенергії для своїх потреб, зростатиме частка розподіленої генерації. З’являться нові гравці на ринку електроенергії — середнього розміру, а це означатиме меншу концентрацію та вищу конкуренцію. Конкуренція між виробниками електроенергії та пошук технологій, які здешевлюватимуть собівартість генерації, посилюватиме конкурентоспроможність української економіки. Зростатиме видобуток природного газу, і дедалі більше уваги буде приділятися біогазу.

Щоправда, є одне але — все це вимагатиме цілковитої лібералізації ринків і усунення таких бар’єрів, як борги. Лібералізація, зокрема, означатиме ринкові ціни для комерційних споживачів, тобто жодних прайскепів та інших обмежень. Це також і повна гармонізація правил на ринку електроенергії із тими, які діють в країнах ЄС, що зрештою дасть можливість цілковито об’єднати вітчизняний ринок електроенергії із європейським. 

    Реклама на dsnews.ua