• USD 38.3
  • EUR 41.5
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Пів зими без відключень світла. Чому варто готуватися до поганих новин

Попри всі труднощі, Україна пройшла екватор зими без відключень електроенергії внаслідок ворожих атак. Але ще можуть бути погані новини, і до них варто готуватися 

Фото: www.vin.gov.ua
Фото: www.vin.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Станом на сьогодні можна констатувати, що масованих російських атак на енергетичний сектору не було. Точніше так: масованих уражень від повітряних атак не було, бо ми просто не маємо інформації про те куди були спрямовані ті всі сотні дронів та ракет. Цей факт, а також збільшені можливості імпорту електроенергії дали можливість уникати відключень внаслідок атак, попри те, що в енергосистемі зараз суттєвий дефіцит потужностей та відсутні резерви.

Однак ми дуже "умовно" пройшли піки без відключень. Нам допомогли природні непрогнозовані чинники — рекорди виробництва гідроелектростанціями та відключення деяких регіонів внаслідок негоди, а отже, фактичне споживання було меншим.

Проте обстріли та ураження траплялися. Найбільше постраждала прифронтова Курахівська ТЕС. Чесно кажучи, десь після 10 обстрілу я вже втратив лік, скільки їх було по сьогодні. Персонал станції — безумовно люди сталевої волі, сміливість та відданість яких, навряд чи можемо осягнути повною мірою.

Інколи допомагали й тривоги, під час яких люди ідуть в укриття і скорочують споживання.

Проте хороші новини в минулому не означають, що немає ризику поганих новин у майбутньому, у другій половині зими. Головний диспетчер енергосистеми Віталій Зайченко в інтерв'ю "Економічній правді" висловив переконання, що ворог все ж готується до обстрілів енергосистеми, а отже, й ми повинні бути готовими.

Звісно, що пізніше ворог почне, то менше часу ми будемо з відключеннями. Адже з настанням весни (а може й раніше, як це було минулого року) різко зросте виробництво сонячними електростанціями, які компенсуватимуть скорочення генерації потенційно пошкодженими обʼєктами.

Інша справа, що після цієї зими буде нова. І нам не відомо, як довго триватиме війна і скільки буде повітряних атак ворога. Як би нам радісно не повідомляли про зростання дозволених обсягів перетоків із Європою, ми не можемо сподіватися лише на імпорт у покриттях піків та дефіцитів. Потрібно відновлювати пошкоджені і будувати нові сучасні потужності на заміну знищеним. І йдеться, зокрема, про малопотужну та розосереджену генерацію.

Реклама на dsnews.ua

Особливо гостро стоїть потреба високоманеврових газових пікових потужностей, які дадуть можливість збалансовувати енергосистему в піки, коли ледь не кожного холодного дня нам катастрофічно бракує електроенергії. В періоди пікових холодів і на аварійну допомогу із сусідніх країн складно розраховувати, адже й там енергосистема може працювати на межі можливостей і вільних потужностей.

Чому нових сучасних потужностей досі бракує? Відповідь не у площині воєнних ризиків. Просто на ринку зростають борги, але не ринкові стимули. А інвестиційний клімат формується не з трибун конференцій у Лондоні чи Лугано, а кропіткою працею всередині країни та в умовах захищені інвестицій.

Ми, безумовно, пройдемо другу половину цієї зими. Інше питання: як ми переживемо усі наступні?

    Реклама на dsnews.ua