• USD 38.3
  • EUR 41.5
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Платити іноземцям. Як популізм вбиває українську енергосистему

Під прикриттям красивих гасел в Україні дискримінують національного виробника

В іноземних виробників ми завжди купуємо електроенергію за ринковими цінами, а своїх обмежуємо
В іноземних виробників ми завжди купуємо електроенергію за ринковими цінами, а своїх обмежуємо
Реклама на dsnews.ua

Взяти хоча б прайскепи. Їх мета — стримати ціну на нижчому рівні.

Але ж імпорт електроенергії (щоб збалансувати енергосистему) йде за комерційними цінами. А коли прайскепи унеможливлюють комерційний імпорт (якщо його ціна вища за прайскеп), то ми все одно купуємо за реальними цінами, адже аварійна допомога купується за ринковою ціною (ціною балансуючого ринку).

І виходить, що в іноземних виробників ми завжди купуємо за ринковими цінами, а своїх обмежуємо. Виходить, що іноземних ми підтримуємо, а своїх — ні.

Так, стоп. То виходить, що прагнучи захистити споживача у такий спосіб, ми фактично турбуємось про іноземного виробника? І дискримінуємо національного?

І якщо національні виробники, перебуваючи в дискримінаційному становищі, надалі скорочуватимуть обсяги виробництва, їм буде потрібно менше працівників…

А ще імпорт — це виведення валюти, а отже, вплив на платіжний баланс і послаблення гривні… А скорочення національного виробництва за відносно стабільного попиту закладає ризик вищої інфляції…

Заждіть… Скорочення обсягів виробництва, зайнятості, послаблення національної валюти… Це точно турбота про споживача, про "маленького українця"? Ніхто нічого не переплутав там?

Реклама на dsnews.ua

В енергосистемі сьогодні дефіцит і залежність від імпорту. Активи зношені, морально застарілі, ще й руйнуються через повітряні атаки. Якщо не буде стимулів інвестувати в енергетичні активи, то матимемо лише більшу імпорту залежність з описаними вище наслідками.

Популістські кроки та обмеження для широкого загалу — від лукавого, вони не створять стимулів для національного виробника.

І насправді не важливо який інструмент популізму застосовувати — чи то прайскепи, чи то імпортне ПСО (спроба "розмазати" набавку за дорожчий імпорт "по ринку", яка крім ефекту прайскепів загрожує додатковими боргами), чи якесь крос-субсидування інших промислових споживачів (про що останнім часом розноситься блякле белькотіння окремих фаянсових баришень та олов’яних солдатиків з комунікаційної колони) — результат буде незмінним: занепад енергосектору. А тоді вже доведеться платити реальну ціну за електроенергію. Тільки за чужу, імпортовану.

    Реклама на dsnews.ua