• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Світло за графіком. Якою буде "нова нормальність" наступного року

Українцям не звикати жити в умовах періодичних відключень електроенергії. Але на цей раз нас очікує випробування на витривалість 

Фото: https://nadrda.gov.ua/
Фото: https://nadrda.gov.ua/
Реклама на dsnews.ua

Наприкінці 2022 р. вся країна жила в умовах відключень. Ми навіть пережили блекаут, коли у багатьох регіонах світла не було майже три доби поспіль, так само як і зв’язку та води. Бізнеси закуповували генератори, ми запасалися павербанками та акумуляторними лампами і майже звикли жити в таких нових умовах. На щастя, з кінця лютого 2023-го завдяки зростанню сонячної генерації, фантастичним зусиллям енергетиків з ремонту та скороченню кількості обстрілів "світло" до нас повернулося.

У травні та червні минулого року, коли ми вже були зі світлом, майже щодня Київ зазнавав атак десятками ворожих дронів та ракет. Тоді ми всі, наскільки це можливо, теж пристосувалися до таких реалій.

Цього літа у нас знову відключення електроенергії. Але на цей раз проблема не зникне в найближчі місяці і, вочевидь, протягом наступного року. Тому цей режим життя з перервами в електропостачанні можна сміливо назвати "новою нормальністю".

Масштаб відключень в липні дає нам уявлення про те, як ми житимемо взимку за умови, що не буде суттєвого погіршення дефіциту потужностей через нові можливі обстріли. Планується, що тоді працюватимуть усі атомні енергоблоки, частина з яких зараз на планово-попереджувальних ремонтах. Але взимку в нас і потреба зросте на 30% через чинник холодної погоди, а продуктивність сонячних електростанцій суттєво знизиться.

Базовий сценарій зими — відключення будуть десь такого ж масштабу, як і в липні. Ситуація може бути дещо кращою взимку, якщо не буде нових обстрілів і втрат, а енергетичні компанії і промислові споживачі встигнуть побудувати більше потужностей з виробництва електроенергії. Але можлива й зворотна ситуація, коли внаслідок нових обстрілів буде втрачено додаткові потужності і режим відключень узимку виявиться жорсткішим, ніж у липні.

І в цій новій нормальності потрібно не забувати про її витоки. Причина усіх проблем — обстріли. І не варто вірити в міфи і їх поширювати. Про ці міфи я вже писав раніше: ніхто не експортує електроенергію, відключення відбувається не тому, що комусь так заманулося саме в цей момент, а тому, що бракує генерації покривати потреби. Ключове, чи продемонструємо ми єдність у відповідь на цей виклик, як робили від початку повномасштабної війни…

    Реклама на dsnews.ua