• USD 38.3
  • EUR 41.5
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Вбивчий "Кровоспас" на фронті, або декілька запитань до "волонтерів для галочки"

Тактична аптечка — необхідна річ на війні, від якої залежить життя українських захисників. В ній повинні бути тільки якісні турнікети, які пройшли перевірку й мають сертифікат

Реклама на dsnews.ua

Проблема непрацюючих турнікетів та вимоги наповнення тактичних аптечок виключно сертифікованими медичними виробами гостро стоїть ще з 2014 року.

Військові Збройних Сил України досі масово отримують непридатні аптечки та вбивчі турнікети, при чому не тільки від держави, а й від волонтерів та благодійних організацій, про що у більшості випадків у нас не прийнято говорити. В Україні немає затвердженого стандарту якості турнікета, а про інші елементи аптечок, наприклад, гемостатики, взагалі не йдеться.

Навіть більше: ми спостерігаємо абсурдну ситуацію, коли деякі волонтери, які активно і цілеспрямовано виступають за наповнення тактичних аптечок сертифікованими турнікетами, і роблять гучні медійні заяви з приводу недопустимості використання неякісних китайських ноунеймів, паралельно з цим займаються закупівлею та постачанням на фронт несертифікованих гемостатиків та інших виробів, активно звітують про постачання несертифікованої продукції, та агітують це робити інших. Ігноруючи свої ж заяви, що в індивідуальній аптечці кожного бійця мають бути лише оригінальні складові з перевіреною ефективністю.

Чому "Кровоспасу" не місце в аптечках

Часто можна спостерігати паралельний процес, коли закуповуються гемостатики від світових виробників, які відповідають світовим стандартам, і одночасно кустарно виготовлений хлам сумнівної якості та походження. Йдеться про несертифікований та кустарний гемостатик "Кровоспас", масове незаконне виробництво якого вже тривалий час діє в Обухові.

В мережі можна знайти багато матеріалів про те, чому "Кровоспас" небезпечний, що організатори даного виробництва, зокрема Ігор Цурупа, наживаються на військових, і що це масштабна афера, що виготовляється він кустарно в антисанітарних умовах, не має сертифікату якості, та не відповідає усім вимогам технічного регламенту медичних виробів, і що закуповувати "Кровоспас" не можна. Тобто, це гемостатик-ноунейм, одного роду із китайськими турнікетами, якого також не повинно бути в аптечках на передовій.

Перелік факторів нелегальності та небезпечності "Кровоспасу"
Перелік факторів нелегальності та небезпечності "Кровоспасу". Фото: Скріншот із Facebook
Реклама на dsnews.ua

Здавалося б, якщо ми проти кустарщини і виступаємо за сертифіковані медичні вироби на фронті, то виключень бути не може. Однак на практиці це дивним чином не так, якщо йдеться про "Кровоспас". Для того, щоб переконатися, що це "пальоний" продукт, достатньо просто глянути на упаковку "Кровоспасу". На ній немає жодної інформації про його походження. Немає ні виробника, ні адреси виробництва, штрих-коду, назви підприємства, усіх необхідних знаків про якість та сертифікацію, а просто вказана назва продукту, і що це гемостатик, все.

Від початку повномасштабного вторгнення пройшло достатньо часу, щоб вивчити перелік усіх дієвих засобів тактичної медицини, однак досі адекватним парамедикам доводиться викидати величезну кількість несертифікованого мотлоху, який усіма можливими шляхами потрапляє на фронт.

Турнікети, що ламаються, оклюзійки, що не клеються, "кровоспаси", які не зупиняють кровотечу з рани, бандажі, в яких ламаються фіксатори, – це реалії сьогоднішньої фронтової медицини.

Чому так відбувається

Несертифіковані медичні вироби на фронт потрапляють в основному через різноманітні волонтерські організації та благодійні фонди. Волонтери — це люди, здебільшого, без медичної освіти, і вони вирішують, на що витратити не свої особисті, а зібрані з народу кошти. Звідси і заяви, що, мовляв, "кажуть, що воно працює", "інші ж беруть" і "треба купити побільше".

Бажання зекономити приводить до вибору товару за найнижчою ціною, тому і з'являються в аптечках турнікети за 300 грн і "Кровоспас", який виготовляється з порушенням технології, і якого навіть не видно на рентгені в рані. Не випадково гемостатичний бинт QuikClot Combat Gauze коштує доволі дорого, тому що це якісний, перевірений, функціональний і надійний засіб.

Хто лобіює і закуповує "Кровоспас"

Інформація про організації, які закуповують несертифікований "Кровоспас", вказана на сайті нелегального виробництва. Тут можна побачити цілу низку авторитетних організацій, які фактично нехтують вимогами до забезпечення фронту сертифікованими медичними засобами, і правилом, що чужі гроші все ж потрібно рахувати.

Усі звернення з приводу несертифікованого виробництва "Кровоспасу" дані організації просто ігнорують, хоча на загал представники більшості з них активно боряться із китайськими турнікетами та активно критикують Командування медсил за бездіяльність і постачання неякісних аптечок. Така ситуація дуже дивує, і до позиції цих організації стосовно "Кровоспасу" є низка запитань і сумнівів, зокрема, через можливий конфлікт інтересів.

Перелік організацій, які є партнерами виробників "Кровоспасу". Фото: krovospas org
Перелік організацій, які є партнерами виробників "Кровоспасу". Фото: krovospas org

До прикладу, лобістом "Кровоспасу" є відома волонтерка, директорка українського офісу американського фонду Leleka Foundation Ірина Гук. Ще минулого року в інтерв'ю виданню "Главком" вона підтвердила: попри те, що виробництво "Кровоспасу" несертифіковане, виробництво невідповідне, вона абсолютно нормально ставиться до постачання такої продукції на фронт.

Уривок із інтерв'ю Ірини Гук виданню "Главком"
Уривок із інтерв'ю Ірини Гук виданню "Главком". Фото: Скріншот сайту glavcom.ua

Нещодавно Ірину Гук президент Володимир Зеленський нагородив відзнакою "Національна легенда України". Однак глава держави явно не знає, що попри видатні заслуги та активну боротьбу із китайськими турнікетами в аптечках, волонтерка на сторінці авторитетного американського фонду агітує за постачання на передову несертифікованого кустарного такмеду. 

Реклама "Кровоспасу" на сторінці фонду Leleka Foundation
Реклама "Кровоспасу" на сторінці фонду Leleka Foundation. Фото: Скріншот

Ще один лобіст кустарного і несертифікованого "Кровоспасу" — координатор Благодійного фонду Leleka Foundation і колега Ірини Гук Юрій Кубрушко. Пан Юрій теж активно критикує Командування медичних сил, радіє з приводу звільнення вже колишньої очільниці цієї структури, вимагає постачання якісних медичних засобів і медичної техніки, а також постійно робить заяви у ЗМІ з приводу китайських турнікетів.

Однак одночасно із вимогами купувати турнікети, які рекомендовані ТССС у США та Центром Тестування Турнікетів в Україні, пан Юрій забуває про такі ж вимоги до гемостатиків, і без жодних вагань комплектує тактичні аптечки підпільно виготовленим "Кровоспасом", на який витрачаються не його особисті кошти, а кошти громадян України, а також кошти благодійників з-за кордону, зокрема, платників податків зі Сполучених Штатів Америки, де зареєстрована ця благодійна організація. Також цікаво, чи американська команда фонду Leleka Foundation в курсі цієї ситуації, і чи схвалює подібні рішення?

Важко назвати таку позицію і такі вчинки мотивацією зробити краще, адже у випадку із турнікетами волонтери вимагають купувати якісне, хоч і дорожче, а у випадку із "Кровоспасом" позиція одразу змінюється, і лунають аргументи, що той же гемостатик QuikClot Combat Gauze коштує дорого, і на цю суму ми купимо енну кількість дешевого, хоч і несертифікованого товару.

Абсолютна проблемність та відсутність державної сертифікації "Кровоспасу" не є аргументом і для благодійного фонду "Корпорація Монстрів", засновниця якого Катерина Ножевнікова увійшла до топ-100 списку лідерів України за версією "Української правди". Ні для на загал прогресивної партії "Демократична Сокира", і навіть для фонду "Маркус Фундейшн" всім відомого Валерія Маркуса, а також цілого списку організацій, основним завданням яких є правильно та грамотно розпорядитися не своїми особистими, а зібраними з народу та благодійників коштами.

До слова, варто відмітити, що звинувачення проти виробників "Кровоспасу", зокрема Ігора Цурупи, та нелегального виробництва не є голослівними — вже тривалий час Обухівським РУП ГУНП у Київській області розслідується кримінальна справа проти організаторів виробництва за фактом шахрайства, вчиненого в умовах воєнного чи надзвичайного стану. На даний час триває досудове розслідування, і винні будуть притягнуті до відповідальності.

Катастрофа з китайськими турнікетами та кустарним мотлохом на фронті триває, і тисячі бійців навіть зараз перебувають під обстрілами з неякісними аптечками. І як мінімум цинічно боротися з проблемою несертифікованих турнікетів, відстоюючи при цьому використання "Кровоспасу" та інших несертифіковних засобів тактичної медицини в аптечках. Від якості яких залежить життя бійців, і волонтерам також потрібно про це не забувати.

Коли держава постачає китайські низькоякісні турнікети на фронт, це викликає скандал та хвилю незадоволення. Коли волонтери постачають несертифіковані гемостатики, і їм ставлять з цього приводу незручні запитання, це викликає реакцію ображених святош, і ховання голови у пісок, а часто навіть агресію у відповідь.

І висуваючи цілком аргументовані претензії до бездіяльності державних органів, деяким волонтерам самим потрібно бути чесними перед собою та військовими у питанні якості та сертифікації медзасобів, які вони постачають. І не кривити душею, мовляв, тут ми критикуємо Командування Медсил за китайські турнікети та неякісні аптечки, а тут ми самі постачаємо на фронт сміттєвий такмед і кустарні гемостатики.

Люди довіряють свої кошти волонтерським організаціям в надії, що вони зможуть компетентно розпорядитися цими грошима. На жаль, у випадку закупівлі несертифікованого та кустарного "Кровоспасу", поважні організації чомусь закривають очі на такі кричущі факти. Не хотілось би в це вірити, але такі дії наштовхують на думку про можливу фінансову мотивацію чи "відкат" при закупівлі саме "Кровоспасу". Інакше це неможливо пояснити. Правоохоронці повинні більш рішуче реагувати на такі кричущі вияви шахрайства під час війни, а не закривати очі, таким чином стаючи співучасниками шахрайських схем.

    Реклама на dsnews.ua