• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Чи є черговою схемою нові умови постачання харчування ЗСУ

Друзі, перший кандидат на аферу року на 10,8 млрд грн. Цей шедевр — від Міноборони! Не економія, як обіцяли, а подорожчання. Не конкуренція, а просування конкретних постачальників. Не прозорість, а відвертий схематоз. Під гаслами боротьби з мафією цю мафію і очолили

Реклама на dsnews.ua

Отже. 2 лютого Агенція закупівель у сфері оборони, яку створив Арсен Жумаділов, оголосила тендер через Prozorro. Закуповуватимуть харчування для ЗСУ.

Впевнений, що Віталію Шабуніну, Юрію Ніколову та решті поважних розслудувачів буде приємно звернути увагу на цей кейс. Він штопаний такими білими нитками, що Янукович виглядає наче дитина. Згадуються часи Тендерної мафії, коли чиновники творчо пилили мільярди.

Впевнений також, що треба прокинутися НАБУ, АМКУ, БЕБ та іншим борцям з корупцією. Нащо ловити злочинців через рік, коли гроші вже зникли у невідомому напрямку? Краще упередити злочин та не припустити розтрати мільярдів, а тим більше не припустити проблем для ЗСУ.

Тепер по фактам. До мене потрапила доповідна записка, адресована заступнику міністра оборони. У ній т.в.о. директора департамента закупівель Міноборони Гліб Канєвський попереджає про численні ризики та недоліки тендеру:

1. Тендерні пропозиції не забезпечені! Будь хто може виграти тендер, але може не виконати умови — але не нестиме жодної відповідальності. Ризик для харчування ЗСУ? Ніт, не чули.

2. Відсутні вимоги до досвіду та фінансового стану? Неважливо! Раніше постачальник надавав грошові гарантії успішного виконання договору. Тепер це зайве, ми маємо довіряти один одному. Хто ж відповідатиме за затримку харчів для ЗСУ? Будь-яка шарашкіна контора може взяти участь і зірвати поставки.

3. Держава дає передплату 50% на три місяці (раніше не давала). Чудові умови для "сірих" схем. Взяли державні гроші, прокрутили, заробили наддоходи, не виконали зобов'язання.

Реклама на dsnews.ua

4. Пізні поставки? Не проблема. Ні покаранням, знизимо відповідальність! Врешті решт, ЗСУ потерплять.

5. Антикорупційна програма – фікція! Учасники тендеру мають підписати, що ознайомлені з антикорупційною програмою Агенція закупівель у сфері оборони. Але цієї програми немає, вона навіть не оприлюднена.

6. Конкуренція? Яка конкуренція? Нереальні штучні вимоги до учасників, які відсікають від участі у тендері більшість учасників, окрім великих торгівельних мереж. Наприклад, вимога про 15-25 складів або специфічні умови складських приміщень. На думку Гліба Канєвського, це призведе до звинувачень у корупції на адресу держави.

7. Автоматичне підняття цін! Скучили за яйцями по 17? Маєте шанс побачити по 20, бо ціни зростатимуть разом із інфляцією? Час заробляти!

Отже, маємо неймовірно дивний тендер. Але це не все.

Звертаюся до нещодавного тексту Євгена Магди.

Він проаналізував той самий тендер, і дійшов наступних висновків:

1. Ринок харчування для військових знову переділяють. Тепер віддають до рук гігантів роздрібної торгівлі. Бачимо величезні маніпуляції під час закупівлі. Міноборони прописало тендер, який можуть виграти лише кілька великих роздрібних торгівельних мереж в Україні. Для участі в тендері на постачання продуктів харчування вам потрібно мати не менше 25 складів у певній зоні. В малих та середніх компаній стільки немає. Аби взяти участь у закупівлі продуктів для армії, компанія має довести, що у неї ВЖЕ Є понад 400 найменувань товарів на половині її складів, і що вона ними ВЖЕ торгувала із застосування касових апаратів. Є вимога показати документи про дезінфекцію та дератизацію складів за минулий рік. Усе це вимоги, які неможна виконати за 8 днів, які триває тендер. До них можна бути годовим лише за одної умови — якщо знати про них за кілька місяців до того. Це — корупція.

2. Схоже, що з великими мережами домовилися на особливих умовах, бо держава тепер згода платити більше. Спеціально для них, закладають додаткові джерела доходів. Збільшують доходи за приготування їжі — з 107 до 137 грн із розрахунку на кожного вояка. На місяць ця додаткова "дельта" обійдеться бюджету у +900 млн грн, на рік — у +10,8 мільярди гривень. Вау! Цифри — космічні. НАБУ, спите?

3. Нові правила зменшують ризики постачальників до мінімуму. Великі гроші — мінімум відповідальності. Ризики залишаються виключно для ЗСУ та бюджету.

Додам від себе чотири пункти.

1. Раніше ціна продуктів ВКЛЮЧАЛА доставку. Згідно з новим тендером, написаним агенціює пана Жумаділова, — НЕ ВКЛЮЧАЄ.

2. Зараз штраф за непоставку — 100% від вартості товару. Буде 20%.

Зараз штраф за невчасну поставку — 20%. Буде взагалі відсутня.

3. Чому ми маємо віддавати ЗСУ великим мережам? Вони ж навіть не пропонують дисконту. Не є таємницею, що мережі роблять величезні накрутки на харчах. Ви ж пам'ятаєте, як вони задирали ціни під час карантину та після російського вторгнення? Просто тому, що їм треба було утримати доходи, які впали через виїзд мільйонів українців за кордон. А потім ті самі мережі отримували пільгові кредити за державною програмою "5-7-9"? А тепер пан Жумаділов хоче дати їм передплату з бюджету, аби вони навіть не вкладали свої кошти. Дивна програма лояльності від Міноборони.

4. Трохи не забув. Ще 0,4% на утримання Жумаділова. Раніше Міноборони робило усе безкоштовно, але ж тепер в нас окрема Агенція закупівель у сфері оборони.

То в чому ж реформа? В чому боротьба за інтереси ЗСУ? Нащо годувати монополістів, які вже зараз деруть з українців три шкури?

Друзі, все виглядає вкрай погано, нагадує часи Тендерної мафії. На наших очах будується корупційна схема. Уряд протягом кількох місяців розносив чинну систему постачання харчв для ЗСУ. Виявляється, що ВИКЛЮЧНО для того, аби тепер віддати цей ринок великим торгівельним мережам. Які навіть не нестимуть за це відповідальності.

Харчування ЗСУ перетворюється на золоту жилу для обраних.

Цікаво, чому мовчать антикорупціонери?

    Реклама на dsnews.ua