• USD 27
  • EUR 30.3
  • GBP 36
Спецпроєкти

Олександр Фельдман

Народний депутат Верховної Ради IV, V, VI, VII, VIII та IX скликань, співголова політичної партії "Наш край", президент "Українського єврейського комітету", почесний президент концерну "АВЕК"

фото Олександра Фельдмана
Олександр Фельдман / УНІАН
Зміст

Ранні роки і освіта

Олександр Борисович Фельдман народився в 1960 році в Харкові. Є етнічним євреєм.

Олександр Фельдман

Мене так виховали, в повазі до Тори та єврейських традицій, до людей, до витоків єврейської культури та коріння своїх предків, в толерантності до представників інших національностей, у відповідальності за свої слова і вчинки.

Олександр Фельдман, шкільні роки/antikor.com.ua
Олександр Фельдман, шкільні роки/antikor.com.ua

Після школи Фельдман був призваний до лав Радянської армії. Службу він проходив в 1978-1980 роках у військах ППО. Частина перебувала в місті Стрий Львівської області, Фельдман служив водієм у званні рядового.

Олександр Фельдман

Я багато чому навчився за час служби в армії, а головне — вмінню терпіти та чекати.

Після демобілізації Фельдман змінив кілька спеціальностей — водій, машиніст котельні, оббивальник меблів, працював в кооперативі.

Олександр Фельдман в рядах Радянської армії/antikor.com.ua
Олександр Фельдман в рядах Радянської армії/antikor.com.ua
Олександр Фельдман

Коли мені був 21 рік, я з дружиною їздив охороняти сади й сам торгував на Сумському ринку яблуками, як і на Кінному, і на Благбазі. І не з чуток знаю, що таке торгувати на ринку, що таке вставати о 5 ранку, що таке простояти цілий день на ногах, що таке дме, що таке сиро. Я, чесне слово, ні з Місяця звалився.

У 1991 році Фельдман став директором приватної виробничо-комерційної фірма "Автоекспресконструкція" ("АВЕК"). Фірма розширювалася і в 1994 році він вже став президентом АТ "Концерн АВЕК і Ко", володів найбільшим в Харкові ринком "Барабашово".

Вищу освіту Фельдман отримав в 42 роки — у 2002 році він закінчив Харківський національний університет за спеціальністю "Фінанси та кредит".

В цьому ж році Фельдман пройшов до Верховної Ради, після чого передав управління концерном керуючій команді, а сам став почесним президентом концерну "АВЕК". Група компаній "АВЕК" входить в число найбільших девелоперів України. Основні напрямки діяльності — інвестиції в будівництво об'єктів комерційної нерухомості, девелопмент, управління нерухомістю.

Один з найбільших проектів концерну — харківський оптово-роздрібний ринок "Барабашово", який є найбільшим в Європі.

Народний депутат України (фракція БЮТ), голова Асоціації національно-культурних об'єднань України Олександр Фельдман, 2005 р
Народний депутат України (фракція БЮТ), голова Асоціації національно-культурних об'єднань України Олександр Фельдман, 2005 р / УНІАН

Політична кар'єра

Ще під час служби в армії Фельдман намагався вступити до Комуністичної партії.

Олександр Фельдман

Пам'ятаю, одного разу нас побудували і запитали, хто хоче вступити до лав КПРС. Я голосно крикнув: "Я!" На це комбат відреагував миттєво: "Солдат Фельдман, три наряди поза чергою!" Напевно, сприйняв це як знущання над КПРС.

У 1998 році Фельдман був обраний депутатом Харківської міської ради. Працював в міськраді до 2002 року.

У 2002 році вирішив балотуватися до Верховної Ради як самовисуванець по виборчому округу № 175 Харківської області. У парламент входив до фракції "Єдина Україна".

Під час президентських виборів 2004 року Фельдман був довіреною особою кандидата в президенти Віктора Януковича, але після перемоги Помаранчевої революції вступив до фракції Блоку Юлії Тимошенко і на наступних парламентських виборах у 2006 році балотувався вже від БЮТ (№ 43 у партійному списку).

На дострокових парламентських виборах 2007 року знову балотувався від БЮТ. До 2010 року Фельдман очолював харківську обласну організацію партії ВО "Батьківщина", однак членом партії не був. Після ж перемоги Януковича на президентських виборах у 2010 році звинуватив політичну силу Тимошенко в "українському націоналізмі" і вступив в Партію регіонів.

Під час виборів до Верховної Ради у 2012 році балотувався по округу №174 в Харківській області. У парламенті входив до фракції Партії регіонів.

На дострокових парламентських виборах у 2014 році Фельдман знову пройшов до Верховної Ради як безпартійний самовисуванець. Входив до фракції "Воля народу".

У 2015 році "Блокова партія" Антона Кіссе була перейменована в "Наш край" і Фельдман став співголовою партії (всього у партії було п'ять співголів).

У парламент IX скликання у 2019 році Фельдман знову пройшов як самовисуванець. Входить до фракції ексрегіоналів ОПЗЖ. Секретар парламентського комітету з питань екологічної політики.

У 2020 році Фельдман брав участь у виборах мера Харкова кандидатом від ОПЗЖ. На виборах він зайняв друге місце (14,32% голосів виборців) програвши Геннадію Кернесу.

Народні депутати Олександр Фельдман і Михайло Добкін під час засідання парламенту в будівлі Верховної Ради України, 2015 р
Народні депутати Олександр Фельдман і Михайло Добкін під час засідання парламенту в будівлі Верховної Ради України, 2015 р / УНІАН

Суспільна діяльність

Фельдман з 90-х років співпрацює з різними українськими та міжнародними національними та громадськими організаціями.

У 1997 році він очолив Єврейський фонд України. У 1999 році став президентом Асоціації національно-культурних об'єднань України.

З січня 2001 року по січень 2004 року було президентом, а потім почесним президентом харківського футбольного клубу "Металіст".

У 2005 році обраний віцепрезидентом Міжнародної Ради Єврейських Парламентарів від країн СНД і Євразії. У 2007 році став членом Ради Лідерів "Центру Симона Візенталя" і членом Британського Королівського Інституту міжнародних відносин, а у 2008 році — президентом "Українського єврейського комітету".

У 2013 році Фельдман отримав звання "Почесний громадянин міста Харкова".

Також він представляє Україну у "Всесвітній міжпарламентської коаліції по боротьбі з антисемітизмом" і є одним із засновників і представником України в "Організації співіснування" (Coexistence trust).

Фельдман є засновником Інституту прав людини та запобігання екстремізму та ксенофобії (IHRPEX) та Київського міжнародного міжконфесійного форуму.

У 2017 році обраний членом правління міжнародної організації "Релігії за мир" — пацифістської організації зі штаб-квартирою в Нью-Йорку, яка має консультативний статус при ЮНЕСКО, ЮНІСЕФ та Економічній і соціальній раді при ООН.

З 2018 року — президент Всесвітнього відкритого фонду реабілітації та реінтродукції тварин (WOFARR).

Народний депутат Олександр Фельдман під час засідання Верховної Ради України, в Києві, 5 березня 2020 р
Народний депутат Олександр Фельдман під час засідання Верховної Ради України, в Києві, 5 березня 2020 р / УНІАН

Скандали

У 2007 році мер Харкова Михайло Добкін заявив, що Фельдман "стрімко сплив наверх, завдяки серії великих і дрібних зрад". У своїй статті, опублікованій в ЗМІ, він пояснив, що це — "зрада Кушнарьова, зрада уболівальників "Металісту", зрада виборців, зрада підприємців, зрада інтересів Харкова і його історії".

Олександр Фельдман

У мене немає слів, якими я міг би прокоментувати цю статтю.

Варто відзначити, що АВЕК Фельдмана і сам Фельдман з 2006 року перебували в постійному конфлікті з міською владою Харкова — Михайлом Добкіним та Геннадієм Кернесом. Конфлікт, зокрема стосувався ринку "Барабашово" і землі, яку він займав. У 2020 році Фельдман направив президенту Володимиру Зеленському та силовикам відкритий лист з приводу погроз, які він отримував через ринок.

Олександр Фельдман

Загрози життю та здоров'ю — щодо мене особисто і членів моєї сім'ї — приходили з невідомих телефонних номерів і раніше, але стали систематичними саме нинішнього року. Всі вони стосуються моєї позиції щодо захисту інтересів багатьох тисяч підприємців, які працюють на ТЦ "Барабашово", проти зазіхань на ринок з боку нинішнього керівництва Харківської міськради та особисто Кернеса, а також ініційованого ним незаконного будівництва дороги через "Барабашово".

У 2010 році, пояснюючи свій вихід з БЮТ і перехід в партію Януковича, Фельдман звинуватив в антисемітизмі Героя України, дисидента Левка Лук'яненка, який провів в радянських тюрмах 26 років. Варто відзначити, що Лук'яненко балотувався до парламенту за списками Блоку Юлії Тимошенко ще у 2002 році, а Фельдман прийшов в БЮТ кількома роками пізніше і перейшов до Партії регіонів вже після перемоги Януковича на виборах.

Олександр Фельдман

Це моя незгода з відходом БЮТ у риторику націоналізму, через яку в союзниках Тимошенко опинився такий відомий русофоб і антисеміт, як Левко Лук'яненко.

Під час Революції Гідності в січні 2014 року Фельдман разом з іншими представниками Партії регіонів голосував за "диктаторські закони" — пакет законів, які істотно обмежували права громадян і свободу слова.

У 2018 році Росія ввела санкції відносно декількох сотень громадян України. У список потрапив і Фельдман.

У квітні 2021 року в Інтернеті було опубліковано відео, на якому Фельдман за кермом Range Rover створює аварійну ситуацію на дорозі. На відеоролику було видно, що водій Range Rover повертає то вліво, то вправо, підрізає авто і пригальмовує прямо перед ним. Фельдман не заперечував того, що сталося.

Олександр Фельдман
Олександр Фельдман / УНІАН
Олександр Фельдман

Це я хама виховував. Він перекривав дорогу людям, не давав проїхати, хамив всім. Він на перехресті почав грубіянити, виїжджав за смугу. Я його поставив просто на місце.

У 2021 році Фельдман, який сам входить до складу фракції ОПЗЖ, звинуватив депутатів від ОПЗЖ в харківській міськраді в "дерибані землі".

Олександр Фельдман

Елементарна жадібність, людська непорядність, боягузтво, грубе порушення норм законодавства відрізняє сьогодні і більшість депутатів "Опозиційної платформи — За життя".

Сім'я

Батько Фельдмана Борис Якович був головою ради засновників концерну "АВЕК і Ко".

Дружина Фельдмана Валерія займає посаду радника Харківського міського благодійного фонду "АВЕК". У них двоє синів Олександр і Борис.

Олександр Фельдман з дружиною Валерією
Олександр Фельдман з дружиною Валерією

У липні 2021 року Олександра Фельдман-молодший потрапив в Харкові в ДТП: на своєму Range Rover він врізався в автомобіль BMW, який виїжджав зі стоянки. У машині з Фельдманом перебували двоє його дітей, один з яких постраждав. Також постраждала жінка, яка була за кермом автомобіля BMW.

Олександр Фельдман з сином і Йосип Кобзон, 2011 р
Олександр Фельдман з сином і Йосип Кобзон, 2011 р / УНІАН

Доходи

Фельдман регулярно потрапляв до списків найбагатших людей України. Ще у 2007 році журнал "Фокус" оцінював його капітал в $ 224 млн, причому сам Фельдман стверджував, що ця цифра занижена.

Олександр Фельдман

Якщо люди озвучують такі речі — вони мають в цьому розбиратися. Нас постійно затирають, і нам прикро, що нас ставлять на якесь придумане місце. Вартість активів групи давно перейшла за 1 млрд. доларів, і я не знаю, чому хтось спеціально недооцінює наш капітал.

Однак у 2021 році в топ-100 найбагатших українців за версією Forbes Фельдман не потрапив (останнім у списку йде Олександр Слободян зі статком у розмірі $125 млн).

Згідно з поданою у 2021 році електронною декларацією, у 2020 році Фельдман отримав близько 1,6 млн грн доходу. Крім цього, він задекларував подарунок від матері в грошовій формі в розмірі 98,87 млн грн. Пресслужба депутата стверджувала, що мати Фельдмана отримала ці кошти як спадок після смерті батька політика, Бориса Фельдмана, і подарувала частину спільно нажитих з нині покійним чоловіком грошових коштів своєму синові.

Крім того, Фельдман задекларував готівкою 1 млн доларів, 103,8 млн грн, а також 160,4 тис. грн в банках. Дружина Фельдмана також зберігає 470 тис. доларів готівкою, а в банках — 150,9 тис. грн.

Згідно з декларацією, в Харкові Фельдман володіє житловим будинком площею 1571,1 кв. м (вартість — 61 млн грн), земельною ділянкою площею 14,7 тис. кв.м (вартість — 48,4 млн грн), земельною ділянкою площею 755 кв.м (вартість — 2,3 млн грн), земельною ділянкою площею майже 6,4 тис. кв.м (вартість — 19,6 млн грн), квартирою площею 264,5 кв.м в Києві (вартість — майже 24,2 млн грн), машиномісцем площею 22,2 кв.м в Києві (вартість — майже 558,9 тис. грн), вісьмома земельними ділянками в Черкаській Лозовій під Харковом загальною площею 168,1 тис. кв.м (вартість — 9,25 млн грн), оздоровчим табором площею 221,9 кв.м в Черкаській Лозовій. Майно знаходиться у спільній власності Фельдмана і його дружини. Подружжя також має недобудоване господарське приміщення з гаражами площею 1,5 тис.кв.м. Крім цього, він орендує земельну ділянку площею 88 га в селі Підгородне Дніпровського району Дніпропетровської області (вартість — 2,66 млн грн), а також три офіси в Харкові (площа 16,6 кв.м, 2,5 кв.м і 38, 1 кв.м).

Фельдман володіє колекціями картин, коштовностей, антикваріату, книг, годин, раковин морських молюсків (4085 одиниць) і палеонтологічною колекцією скам'янілостей (149 одиниць).

Фельдман має автомобіль Land Rover вартістю 4,5 млн грн і мотоцикл SMW Chopper. Його дружина їздить на автомобілі Toyota RAV4 вартістю 730 тис. грн.

Олександр Фельдман/соцмережі
Олександр Фельдман/соцмережі

Фельдман в соцмережах

Сторінка Фельдмана в Facebook

Youtube-канал Фельдмана

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua