• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Олександр Герега

Співвласник мережі будівельних гіпермаркетів "Епіцентр", народний депутат України VII, VIII та IX скликань, співголова партії "За конкретні справи", президент Федерації важкої атлетики України

Олександр Герега / УНІАН
Зміст

Ранні роки та освіта

Олександр Володимирович Герега народився у 1967 році у місті Городок Хмельницької області.

У 1984 році Герега закінчив середню школу і вступив у рідному місці до філії Хмельницького ПТУ № 17. У ПТУ він провчився рік, після чого був призваний до Радянської армії. Після демобілізації у 1987 році Герега продовжив навчатися у Хмельницькому кооперативному технікумі, який закінчив у 1990 році.

Вищу освіту здобув у Львівській комерційній академії за спеціальністю "менеджмент організацій та адміністрування".

Олександр Герега
Олександр Герега

Ділова кар'єра

Працювати Олександр Герега почав ще у школі – під час канікул підробляв вантажником на хлібозаводі, на заготівлі ягід та підготовці тари для них у радгоспі. Після технікуму якийсь час працював експедитором Городоцької міжрайбази.

У 1991 році розпочав власну справу — займався продажем керамічної плитки та сантехніки. У 1996 році разом із дружиною Галиною Герегою відкрив свій перший магазин.

Олександр Герега

У 1996 році ми відкрили свій перший магазин на вулиці Петра Запорожця, 15. Це була кімната площею 25 кв. м. Серед приміщення поставили стіл, на нього поклали 25-30 видів плитки, дали рекламу в Aviso і розпочали бізнес. Так з'явилася компанія "Цермет". За 1997 рік налагодили постачання з багатьох фабрик у Польщі, Іспанії та Італії.

У 2003 році Олександр і Галина Гереги заснували ТОВ "Епіцентр К" ("К", за словами Олександра Гереги, означало "команда"), що стало основою мережі будівельних гіпермаркетів "Епіцентр". Частка Олександра Гереги у ТОВ "Епіцентр К" складає 51,3%, у Галини — 47,97%, у сестри Галини Тетяни Суржик — 0,73%.

У 2013 році сім'я Герег придбала мережу магазинів будматеріалів "Нова лінія", а через деякий час — торговий центр меблів, декору та будматеріалів "Ваш дім", ставши фактично монополістами на ринку будівельних гіпермаркетів. Наразі до мережі входять 68 ТЦ "Епіцентр" та 10 будівельно-господарських гіпермаркетів "Нова лінія".

У 2015 році Гереги заснували компанію "Агрохолдинг 2012" та почали вкладати гроші в агробізнес, скуповували сільгосппідприємства та тваринницькі ферми. Землі "Епіцентру" знаходяться у Черкаській, Хмельницькій, Київській, Тернопільській та Вінницькій областях, земельний банк налічує 160 тис. га.

Нині група компаній "Епіцентр" об'єднує торгові мережі "Епіцентр" та "Нова лінія", мережу мультибрендових спортивних магазинів "Інтерспорт-Україна", агрохолдинг "Епіцентр-Агро", заводи з виробництва керамічної плитки Epicenter Ceramic Corporation, виробництво з деревообробки — ЦБМ "Осмолода", а також логістичні потужності.

Олександр Герега

Звісно, хочеться вийти за межі України, але треба, щоб це був великий ринок. Якщо міркувати про межі колишнього Радянського Союзу, то, наприклад, якщо збудуємо три торгові центри в Грузії, то повністю "з'їмо" цей ринок. Казахстан — трохи більше, і ринок непоганий, але там найважча логістика у світі. Ми думали виходити до Росії. Це цікавий ринок, бо немає внутрішніх гравців, але політична ситуація змінила наші плани.

Олександр Герега
Олександр Герега / УНІАН

Політична діяльність

У 2012 році Герега балотувався до Верховної Ради як самовисуванець на 192 окрузі (Хмельницька область). Вибори він виграв, набравши 56 відсотків голосів виборців. У Раді VII скликання обіймав посаду голови підкомітету з питань митних тарифів, нетарифного регулювання зовнішньої торгівлі, включаючи питання антидемпінгових розслідувань.

У грудні 2012 року Герега увійшов до складу фракції Партії регіонів, але під кінець Революції Гідності, 21 лютого 2014 року, вийшов із її складу.

У березні 2013 року Олександр Герега разом із дружиною створили партію "За конкретні справи". Вони є її співголовами разом із Володимиром Поворозником. За результатами місцевих виборів 2020 року партія отримала 10 із 64 депутатських мандатів у Хмельницькій облраді.

На позачергових парламентських виборах у 2014 році Герега знову переміг на окрузі №192, отримавши 73,86% голосів виборців. У парламенті до складу якихось фракцій не входив, очолював підкомітет з тарифного та нетарифного регулювання Комітету ВР з питань податкової та митної політики.

На дострокових виборах до Верховної Ради у 2019 році балотувався своїм 192-м округом. Герега набрав 48,8% голосів, з відривом обійшовши конкурента із "Слуги народу" Василя Гуменюка (31.14%).

У парламенті ІХ скликання Герега є членом депутатської групи "За Майбутнє", очолює підкомітет з питань загального податкового адміністрування та оподаткування податком на прибуток підприємств, бухгалтерського обліку та аудиту Комітету ВР з фінансів, податкової та митної політики.

Олександр Герега та Віктор Ющенко, 2009 р.
Олександр Герега та Віктор Ющенко, 2009 р. / УНІАН

Громадська та меценатська діяльність

Герега разом із дружиною є засновниками благодійного фонду "Фонд Олександра та Галини Герег". У рамках благодійної діяльності вони допомагають медичним та освітнім установам, підприємствам та установам бюджетної сфери Хмельницької області: надають будівельні матеріали та роблять капітальні ремонти лікарень, ФАПів, шкіл, дитячих садків, сільських клубів, церков тощо.

Також Олександр Герега займається громадською роботою з популяризації та розвитку фізичної культури та спорту. Він є ініціатором створення спортивних клубів "Епіцентр (загалом компанія відкрила 5 спортивних комплексів у різних регіонах України).

ТОВ "Епіцентр К" також є фінансовим партнером громадської організації "Епіцентр – дітям", за сприяння якої у жовтні 2018 року було відкрито першу соціально-спортивну школу Фонду "Реал Мадрид" у Тернополі. У березні 2019 року було підписано угоду про співпрацю між ГО "Епіцентр – дітям" та Фондом "Реал Мадрид", за яким найближчим часом буде відкрито 5 соціально-спортивних шкіл Фонду "Реал Мадрид" по всій Україні.

У 2013 році Герега було обрано президентом Федерації важкої атлетики України. У 2017 році його обрали віцепрезидентом Української асоціації футболу, а 2020 року — першим віцепрезидентом Федерації волейболу України.

герега у залі ВР
Олександр Герега у залі Верховної Ради / УНІАН

Скандали

Під час Революції Гідності у січні 2014 року Олександр Герега, який входив до фракції Партії регіонів, голосував за пакет "диктаторських законів" Януковича. Громадянські активісти включили "Епіцентр" до списку підприємств, які слід бойкотувати, щоб зменшити у такий спосіб фінансові можливості влади Януковича. Акцію підхопили громадяни в центральних і західних областях, через що, за неофіційними даними, доходи місцевих "Епіцентрів" впали в рази.

1 листопада 2018 року Росія ввела санкції проти 322 українських громадян та 68 компаній. До списку санкцій потрапив і Герега з дружиною.

У 2018 році журналісти "Схем" заявили, що Гереги продовжують вести бізнес в окупованому Росією Криму. Вони нібито зареєстрували в Росії ТОВ "Руслайн КО", яке разом із ТОВ "Русбуд К" відкрило в Криму на місці "Епіцентрів" та "Нової лінії" гіпермаркети "Новацентр". При цьому самі Гереги заперечували, що ведуть бізнес у Росії чи Криму.

Олександр Герега

У Росії ми не працюємо. До 2014 року у нас було відкрито там три офіси. Ми провели зустрічі з 21 губернатором, були готові заходити повномасштабно до Росії. Ішли не захоплювати, а завоювати ринок раз і назавжди. Але Бог нас зупинив і не дав нам щось там придбати. Абсолютно ми жодного відношення до цих об'єктів [у Криму] не маємо. Так само, як і на окупованому Донбасі. Кому вони підконтрольні – ми не знаємо, ми тільки знаємо, що один [магазин] у Луганську спалили, один працює.

Навесні 2020 року в Україні було запроваджено тотальний карантин у зв'язку з пандемією коронавірусного захворювання COVID-19. Проте мережа торгових центрів "Епіцентр" оголосила, що не закриватиметься, пославшись на роз'яснення Кабінету міністрів — нібито в магазинах торгують товарами першої необхідності. В результаті дрібні магазини та ринки були закриті, підприємці зазнавали збитків, тоді як "Епіцентр" продовжував торгівлю.

Керівник київського відділення Антимонопольного комітету України Олексій Хмельницький

Робота "Епіцентру" та "Нової лінії" під час карантину є отриманням неправомірної переваги над конкурентами. Абсолютна більшість непродовольчих торгових мереж та окремих магазинів виконала розпорядження та призупинила діяльність.

Трохи пізніше спалахнув скандал і з постачанням медичних товарів з Китаю. Найбільший транспортний літак у світі Ан-225 "Мрія" доставив до Києва рекордний обсяг медичного вантажу для боротьби з коронавірусом, який мав бути доставлений до українських лікарень. Вантаж урочисто разом зі своєю командою в аеропорту зустрічав президент Володимир Зеленський, проте незабаром з'ясувалося, що вантаж призначався для продажу в "Епіцентрі", а Герега, за словами нардепа від "Голосу" Кіри Рудик, просто дав можливість Зеленському попіаритися. В "Епіцентрі" потім оголосили, що сплатили вартість перельоту "Мрії", а на борту літака був як гуманітарний, так і комерційний вантаж.

Народні депутати від фракції "Голос" звернулися до НАБУ та НАЗК з проханням перевірити Олександра Герегу щодо корупції, незаконної підприємницької діяльності та наявності конфлікту інтересів, а також вивчити питання сплати обов'язкових платежів при розмитненні комерційного вантажу з літака.

фото подружжя Герег
Галина та Олександр Гереги

Сім'я

Дружина Олександра Галина Герега є його бізнес-партнером — співвласником мережі будівельних гіпермаркетів "Епіцентр" та "Нова Лінія". Галина Герега була депутатом Київради, а у 2012-2014 роках – виконувачем обов'язків Київського міського голови. Також вона разом із чоловіком є співголовою політичної партії "За конкретні справи".

У Герег двоє дітей – Тарас та Вікторія. Тарас Герега народився 1994 року. Він є засновником ТОВ "Епіцентр футболу" та співзасновником ТОВ "Клубний дім Діамант", що займається дорогими новобудовами у Києві. Про Вікторію невідомо нічого, її ім'я лише згадується в офіційній біографії Гереги на сайті партії "За конкретні справи".

Олександр та Галина Гереги під час офіційного відкриття київської школи Фонду "Реал Мадрид", 2021 р.
Олександр та Галина Гереги під час офіційного відкриття київської школи Фонду "Реал Мадрид", 2021 р. / УНІАН

Доходи

У рейтингу найбагатших українців за версією Forbes у 2021 році Олександр та Галина Гереги посідають шосте місце, їхній стан оцінюють у $1,7 млрд.

Герега у соцмережах

Сторінка Гереги у Facebook

Сайт партії Гереги "За конкретні справи"

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua