• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Галина Герега

Бізнесмен, співвласник мережі будівельних гіпермаркетів "Епіцентр" та "Нова Лінія", співголова політичної партії "За конкретні справи"

Галина Герега / УНІАН
Зміст

Ранні роки та освіта

Галина Федорівна Герега народилася в 1959 році в селі Глинець Яворівського району Львівської області. Про дитинство Гереги практично нічого не відомо, в таємниці залишається навіть її дівоче прізвище, оскільки Галина не любить згадувати в інтерв'ю про той час.

Після школи Герега продовжила навчання у Львівському кооперативному технікумі, який закінчила в 1978 році, а потім вступила до Київського торгово-економічного інституту на технологічний факультет. Виш вона закінчила з відзнакою в 1983 році.

У 2015 році Герега стала кандидатом економічних наук. Дисертацію на тему "Економічна ефективність функціонування торговельних комплексів" вона захистила у Львівській комерційній академії.

Галінла Герега
Галінла Герега / УНІАН

Ділова кар'єра

Після закінчення інституту Герега до 1988 року працювала майстром виробничого навчання в системі професійно-технічної освіти при Київському кулінарному училищі, а потім ще кілька років — старшим інженером-технологом "Об'єднання 906" при Вищій Партійній школі.

У 1994 році Галина Герега разом з чоловіком Олександром почали займатися бізнесом. Спочатку — дрібними продажами керамічної плитки, яку завозили з Польщі, а пізніше вони відкрили свій перший магазин.

Олександр Герега

У 1996 році ми відкрили свій перший магазин на вулиці Петра Запорожця, 15. Це була кімната площею 25 кв. м. Посеред приміщення поставили стіл, на нього поклали 25-30 видів плитки, дали рекламу в Aviso і почали бізнес. Так з'явилася компанія "Цермет". За 1997 рік налагодили поставки з багатьох фабрик в Польщі, Іспанії та Італії.

У 1994-1998 роках Герега займала пост заступника директора підприємства "Глибочиця", а потім ще п'ять років пропрацювала фінансовим директором ТОВ "Цермет АГС".

Бізнес Герег стрімко розвивався і у них з'явилася ідея побудувати перший в країні будівельний гіпермаркет. Прообразом послужила французька мережа Castorama. У 2003 році Герега разом з чоловіком і сестрою Тетяною Суржик заснували ТОВ "Епіцентр К" ("К" за словами Олександра Гереги означало "команда"), яке стало основою мережі будівельних гіпермаркетів "Епіцентр". Галина Герега зайняла в ТОВ посаду фінансового директора. Частка Олександра Гереги в ТОВ "Епіцентр К" — 51,3%, у Галини — 47,97%, у її сестри — 0,73%.

У 2013 році сім'я Герег придбала мережу магазинів будматеріалів "Нова лінія", а через деякий час — торговий центр меблів, декору та будматеріалів "Ваш дім", ставши фактично монополістами на ринку будівельних гіпермаркетів. Зараз до мережі входять 68 ТЦ "Епіцентр" і 10 будівельно-господарських гіпермаркетів "Нова лінія".

У 2014 році, після Революції Гідності, Герега очолила неурядову громадську організацію Український інститут досліджень екстремізму.

Галина Герега

Зараз найважливіше — навчитися вирішувати проблеми без силових методів, без агресії, шляхом діалогу, мовою згоди. Тільки те суспільство, яке не байдуже до проблем слабких його членів, здатне вижити, вистояти і перемогти.

Місією інституту називали "утвердження демократичних цінностей, правового суспільства через вплив на формування порядку денного публічної політики, діяльності органів влади, інформаційних каналів, системи освіти". Зараз сайт цієї ГО не працює і про діяльність інституту практично нічого не відомо.

У 2015 році Герега з чоловіком заснували компанію "Агрохолдинг 2012" та почали вкладати гроші в агробізнес, скуповували сільгосппідприємства і тваринницькі ферми. Землі "Епіцентру" знаходяться в Черкаській, Хмельницькій, Київській, Тернопільській та Вінницькій областях, земельний банк нараховує 160 тис. га.

Нині група копаній "Епіцентр" об'єднує торгові мережі "Епіцентр" та "Нова лінія", мережу мультибрендових спортивних магазинів "Інтерспорт-Україна", агрохолдинг "Епіцентр-Агро", заводи з виробництва плитки керамічної Epicenter Ceramic Corporation, підприємство у деревообробній галузі — ЦОМ "Осмолода" і логістичні потужності.

Президент України Віктор Ющенко, ліворуч, і співвласники мережі будівельних гіпермаркетів "Епіцентр К" Галина Герега та Олександр Герега під час церемонії відкриття будівельного гіпермаркету "Епіцентр" у Києві, 2009 г.
Президент України Віктор Ющенко, ліворуч, і співвласники мережі будівельних гіпермаркетів "Епіцентр К" Галина Герега та Олександр Герега під час церемонії відкриття будівельного гіпермаркету "Епіцентр" у Києві, 2009 г. / УНІАН

Політична діяльність

У 2006 році Герега виграла вибори до Київради, входила до складу фракції "Громадський актив Києва".

У 2008 році в Києві пройшли позачергові вибори до міської ради й Герега знову отримала депутатський мандат. Займала посаду секретар постійної комісії Київради з питань торгівлі підприємництва, громадського харчування та послуг, а у 2011 році її обрали заступником міського голови — секретарем Київради, вона змінила на цій посаді Олеся Довгого. Кандидатуру Гереги вніс мер Києва Леонід Черновецький.

Зліва направо: секретар Київради Галина Герега, Президент України Віктор Янукович і Голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов під час презентації стратегії розвитку Києва, 2011 р
Зліва направо: секретар Київради Галина Герега, Президент України Віктор Янукович і Голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов під час презентації стратегії розвитку Києва, 2011 р / УНІАН

У червні 2012-го, за день до закінчення рядок повноважень мера, Черновецький написав заяву про звільнення з цієї посади, а 12 липня Київрада прийняла його відставку. Варто відзначити, що ще в листопаді 2010 року Віктор Янукович, який займав тоді пост президента України, розділив посади мера Києва і голови Київської міської державної адміністрації та призначив главою КМДА Олександра Попова. Після відходу Черновецького у відставку Герега зайняла посаду виконувача обов'язків Київського міського голови та перебувала на цій посаді до 2014 року, коли на виборах переміг Віталій Кличко.

Восени 2012 року Герега також балотувалася до Верховної Ради по 215 округу (Київ, Троєщина), але з незначним відривом програла Андрію Іллєнко з ВО "Свобода" — 33,14% проти 32,95% голосів.

У березні 2013 року Олександр і Галина Гереги створили партію "За конкретні справи". Є її співголовами разом з Володимиром Поворозником. За результатами місцевих виборів 2020 року партія отримала 10 з 64 депутатських мандатів в Хмельницькій облраді.

Галина Герега

Інтерес до бізнесу та меценатства у мене завжди був більший, ніж до політики.

Заступник Київського міського голови — секретар Київради Галина Герега під час засідання Київради, 2013 р
Заступник Київського міського голови — секретар Київради Галина Герега під час засідання Київради, 2013 р / УНІАН

Скандали

У вересні 2012 року Галина Герега, як секретар Київради, відмовилася включити до порядку денного проєкт постанови про мораторій на надання російській мові статусу регіональної в Києві.

Під час виборів до Верховної Ради у 2012 році Галину Герегу звинуватили в спробах фальсифікації та підкупу членів виборчої комісії.

Заступник голови ОВК № 215 Ігор Криниця

Коли готувалися до виїзду в ОВК, до мене підійшов заступник мій, він представник від Гереги... не хотіли б ви... є можливість заробити грошей. Треба переписати протоколи, чотири тисячі доларів. Я кажу, ні, я таким не займаюся. Він каже, ну п'ять тисяч.

Під час Революції Гідності в січні 2014 року чоловік Галини Гереги Олександр, який був народним депутатом і входив до фракції Партії регіонів, голосував за пакет "диктаторських законів" Януковича. Громадські активісти включили "Епіцентр" в список підприємств, які слід бойкотувати, щоб зменшити таким чином фінансові можливості влади Януковича. Акція була підхоплена громадянами в центральних і західних областях, через що, за неофіційними даними, доходи місцевих "Епіцентрів" впали в рази.

Активісти блокують роботу "Епіцентру", Львів, 2014 г./censor.net
Активісти блокують роботу "Епіцентру", Львів, 2014 г./censor.net

У листопаді 2018 року Герега була включена в список осіб, проти яких Росія ввела персональні санкції.

Також у 2018 році журналісти "Схем" заявили, що Гереги продовжують вести бізнес в окупованому Росією Криму. Вони нібито зареєстрували в Росії ТОВ "Руслайн КО", яке разом з ТОВ "Русстрой К" відкрило в Криму на місці "Епіцентру" і "Нової лінії" гіпермаркети "Новацентр". При цьому самі Гереги заперечували, що ведуть бізнес в Росії або Криму.

Навесні 2020 року в Україні був введений тотальний карантин у зв'язку з пандемією коронавірусного захворювання COVID-19. Проте мережа торгових центрів "Епіцентр" оголосила, що не буде закриватися, пославшись на роз'яснення Кабінету міністрів. В результаті дрібні магазини та ринки були закриті, підприємці зазнавали втрат, тоді як "Епіцентр" продовжував торгівлю.

Керівник київського відділення Антимонопольного комітету України Олексій Хмельницький

Робота "Епіцентру" і "Нової лінії" під час карантину є отриманням неправомірної вигоди над конкурентами. Абсолютна більшість непродовольчих торгових мереж і окремих магазинів виконала настанови та призупинила діяльність.

Трохи пізніше розгорівся скандал і з постачанням медичних товарів з Китаю. Найбільший транспортний літак у світі Ан-225 "Мрія" доставив до Києва рекордний обсяг медичного вантажу для боротьби з коронавірусом, який мав бути доставлений в українські лікарні. Вантаж урочисто разом зі своєю командою в аеропорту зустрічав президент Володимир Зеленський, проте незабаром з'ясувалося, що вантаж призначався для продажу в "Епіцентрі", а Герега, за словами нардепа від "Голосу" Кіри Рудик, просто дав можливість Зеленському попіаритися. В "Епіцентрі" ж потім оголосили, що оплатили вартість перельоту "Мрії", а на борту літака був як гуманітарний, так і комерційний вантаж.

Народні депутати від фракції "Голос" звернулися в НАБУ і НАЗК з проханням перевірити Олександра Герегу на предмет корупції, незаконної підприємницької діяльності та наявності конфлікту інтересів, а також вивчити питання сплати обов'язкових платежів при розмитненні комерційного вантажу з літака.

Власники Епіцентру Галина і Олександр Гереги/Lb.ua/Макс Требухів
Власники Епіцентру Галина і Олександр Гереги/Lb.ua/Макс Требухів

Сім'я

Чоловік Галини Олександр Герега є народним депутатом України. Входив до складу Верховної Ради VII, VIII і IX скликань. У 2012-2014 роках входив до складу фракції Партії регіонів, потім став членом депутатської групи "За Майбутнє".

У 1994 році Герега народила сина Тараса. Також має доньку Вікторію. Однак про подробиці сімейного життя Гереги вважають за краще не розповідати.

Син Галини і Олександра Герег Тарас/euro.com.ua
Син Галини і Олександра Герег Тарас/euro.com.ua

Доходи

У рейтингу найбагатших українців за версією Forbes у 2021 році Олександр і Галина Гереги посідають шосте місце, їх стан оцінюють в $1,7 млрд.

Герега в соцмережах

Сторінка Гереги в Facebook

У Гереги був персональний сайт http://gerega.com.ua/, проте зараз він не працює.

Сайт партії Гереги "За конкретні справи".

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua