• USD 27.2
 • EUR 32
 • GBP 37.4
Спецпроєкти

Борис Філатов

Мер Дніпра

Борис Філатов / УНІАН
Зміст

Дитинство, освіта

Народився 7 березня 1972 року в місті Дніпропетровськ (нині Дніпро) у родині Альберта Борисовича та Луїзи Трохимівни Філатових.

Засновники мого роду, мій прапрапрадід Феофілакт і прапрадід Агафон Філатович, були псковськими селянами, уродженцями села Плаксіно Великолукського повіту. А прапрадід Максим Григорович був солдатом у Кримську війну. Мій прадід Юхим Агафонович Філатов у столипінські часи поїхав із Псковщини переселенцем у Казахстан і помер там від сухот. Інший прадід — Калиник Максимович, переїхав жити в Брянськ і у російсько-японську війну служив військовим фельдшером в імператорської армії. Мій дід Борис був колчаківським офіцером, а потім військовим будівельником у Підмосковʼї. А дід Трохим Федоров пройшов Ржевську битву і згинув у 43-му в білоруських болотах. Я — росіянин до останньої клітинки тіла. Російський мер найбільш українського міста на планеті Земля

Борис Філатов

У 1993 році закінчив із відзнакою Дніпропетровський ордена Трудового Червоного Прапора державний університет ім. 300-річчя воззʼєднання України з Росією (нині Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара) за двома спеціальностями: "історія та суспільствознавство" і "правознавство".

У 1997 році захистив кандидатську дисертацію в Одеській національній юридичній академії за спеціальністю "Теорія права. Філософія права", ставши наймолодшим на той момент в Україні кандидатом юридичних наук.

Борис Філатов в молодості / Instagram
Борис Філатов в молодості / Instagram

Адвокатська діяльність

Починав кар’єру з роботи юрисконсультом. Пізніше викладав цивільне право в Академії митної служби України.

У 2000 році отримав свідоцтво про право займатися адвокатською діяльністю і відкрив свій бізнес.

Брав участь у резонансних судових справах, у тому числі повʼязаних з інтересами олігарха Ігоря Коломойського. Тому, власне, його називали людиною Коломойського. Філатов коментує це так: "Я ніколи не був особливо з ним (Коломойським, — "ДС") разом. Так, ми знайомі, так, ми разом працювали. У своєму позапозаминулому житті я був адвокатом групи "Приват". Але я не тільки був адвокатом групи "Приват", я також обслуговував усі найбільші промислово-фінансові групи в країні. Я знайомий зі всіма так званими олігархами, з першою десяткою Forbes — так точно. Я ніколи не був співробітником "Приватбанку". Я ніколи не був у Ігоря Валерійовича на побігеньках".

За 5 років роботи адвокатом Філатов зміг вибитись у доларові мільйонери. А потім йому ця робота набридла.

Борис Філатов
Борис Філатов / УНІАН

Журналістська діяльність

У 2005 році Філатов захопився журналістикою. До 2010 року він був автором і ведучим телепрограми "Губернські хроніки" на регіональному 9 каналі, який повʼязують із групою "Приват". Програма отримала широку популярність завдяки гучним журналістським розслідуванням діяльності українських чиновників і політиків. Під час передвиборчої кампанії 2006 року суд позбавив 9 канал ліцензії на мовлення за позовом партії "Віче". Це сталося через те, що Філатов назвав "Віче" "продуктом одноразового використання".

Філатов приділяв велику увагу розслідуванням діяльності експремʼєра Павла Лазаренка. За результатами розслідувань знято два телевізійні фільми, в яких розкривалася суть звинувачень, висунутих Лазаренку в США. Також у 2008 році було видано книгу "Феномен Лазаренка".

У 2010 році Філатов перейшов на 51 канал Дніпропетровської обласної державної телерадіокомпанії (ДОДТРК), де почав вести передачу під назвою "Губернські прогнози". Цю роботу йому запропонував його друг Олександр Вілкул, який на той час був головою Дніпропетровської ОДА. Нині Філатов і Вілкул не спілкуються.

Борис Філатов в програмі "Губернські прогнози"
Борис Філатов в програмі "Губернські прогнози"

Політична діяльність

У 2014 році Філатова було призначено заступником голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського.

У 2014 році Філатов пройшов до Верховної Ради України VIII скликання по 27 мажоритарному округу (м. Дніпро) як безпартійний самовисуванець. Був позафракційним депутатом, членом Комітету ВР із питань правової політики та правосуддя та Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації та міжфракційного обʼєднання "УКРОП". Рух "Чесно" називає Філатова прогульником, зазначивши, що він пропустив 45% засідань.

Також "Чесно" називає Філатова "гречкосієм", вказавши на принаймні два випадки непрямого підкупу виборців.

Разом із Геннадієм Корбаном був одним зі співзасновників партії "УКРОП", членом її президії з 2015 року.

У 2015 році у зв’язку з обранням міським головою Дніпра від партії "УКРОП" склав повноваження народного депутата.

Наприкінці 2018 року заявив про вихід із партії "УКРОП".

У липні 2020 року став членом Головної ради партії "Пропозиція". Від неї ж удруге балотувався на посаду мера Дніпра й виграв вибори.

Філатов не приховує свого зневажливого ставлення до президента України Володимира Зеленського. Коли останній у ніч на 1 січня 2019 року оголосив про намір іти в президенти, мер Дніпра написав у соцмережі: "Коли фігляр, між винесенням на сцену штучного холодцю і виконанням пісні "про стиль собачки", користуючись своїм доступом до "першої кнопки" країни, оголошує про свої мегаамбіції, то розумієш, що так, при нагоді, він і буде керувати. Між холодцем і "собачкою". У вигляді букви "зю". Смішно і водночас огидно".

Борис Філатов з Геннадієм Корбаном
Борис Філатов з Геннадієм Корбаном

Скандали

 • У травні 2016 року Філатов заявив, що перейменування Дніпропетровська на Дніпро в межах декомунізації є не на часі і попросив спікера ВРУ Парубія не підписувати відповідний документ.
 • У червні 2017 року на зʼїзді фестивалю блогерів у Дніпрі Борис Філатов на прохання учасника "А можна українською? Я не розумію російської" заявив сумішшю української та російської: "Нє разумієте? Ну так сідітє і нє слушайтє. Я вам могу толька пасачуствавать, єслі ви нє разумієте". При цьому державний службовець в Україні зобов’язаний у публічному просторі послуговуватись виключно державною мовою.

Філатов також відомий любов’ю до нецензурної лексики.

"Хоча я завжди сміявся, що в цьому місті люди з камʼяними обличчями, я дуже радий, що на шостий рік своєї каденції мені вдалося в чомусь змінити менталітет людей — місто почало дихати, в місті стали танцювати на вулицях, там зʼявилися музиканти. Місто зовсім стало іншим, воно дуже сильно змінилося, в тому числі психологічно. І тому я спілкуюся зрозумілою для багатьох моїх земляків мовою. Багато хто мене за це засуджував, але якщо ми говоримо про результати виборів — народу це подобається", — пояснює він журналістам використання матюків.

 • У 2017 році призначив на посаду керівника "Муніципальної поліції" колишнього керівника місцевого "Беркуту" Андрія Ткаченка.
 • У 2017 році Філатов у соцмережі назвав жінку на імʼя Наталія Борсук "*баною вівцею", нарвався на критику своєї манери спілкування з людьми, після чого деякий час узагалі не зʼявлявся в мережі. У 2018 році історія повторилася: Філатов назвав "твариною" жінку, яка виступила проти знесення МАФів у Дніпрі.
 • У 2019 році машину Філатова забрав евакуатор, через те, що мер припаркувався на пішохідному переході.
 • Навесні 2020 року почав лякати людей могилами, заявивши, що наказав вирити в Дніпрі спочатку 400, а потім 600 могил і закупити мішки для поховання померлих від коронавірусу.

400 ям під могили ми вже викопали. Рефрижератори готові. Мішки закупили. І навіть знаємо, як засверлювати труни

Борис Філатов

Також він назвав "кретином" одного зі священників, який під час карантину причащав вірян із однієї ложки.

Тоді ж нардеп Олександр Дубінський (нині виключений зі "Слуги народу") опублікував скрін допису Бориса Філатова про те, що міська влада Дніпра відстрілюватиме собак, які не мають відповідної реєстрації в "КП Зооконтоль".

Пізніше Дубінський заявив, що Філатов видалив цей допис зі сторінки, і назвав мера Дніпра "довбо**бом".

На це Філатов відповів, що розпорядження — фейк, нічого такого він не говорив, а також пообіцяв набити Дубінскому "*бало".

 • У 2020 році на Філатова протягом місяця двічі "нападали" під час зустрічі з виборцями: одного разу пожбурили в нього нашатир, іншого разу — зеленку.
 • У 2021 році над входом до будівлі міської ради Дніпра за особистим розпорядженням мера Бориса Філатова вивісили прапор Ізраїлю.

Ми — це багатонаціональне Дніпро, в якому до жовтневого перевороту, війни і Голокосту третина мешканців була євреями

Борис Філатов
Святослав Олійник, Ігор Коломойський, Геннадій Корбан та Борис Філатов / nv.ua
Святослав Олійник, Ігор Коломойський, Геннадій Корбан та Борис Філатов / nv.ua

Звання й нагороди

 • Орден "За заслуги" III ст. (15 вересня 2014) — за вагомий особистий внесок у державне будівництво, реалізацію програм розвитку Дніпропетровської області, багаторічну сумлінну працю.
 • Заслужений журналіст України (13 листопада 2008) — за вагомий особистий внесок у розвиток телебачення і радіомовлення в Україні, створення творчих і тематичних програм, широке інформування громадськості, високу професійну майстерність.
 • Грудень 2008 — ювілейний орден Священного Синоду УПЦ МП рівноапостольного князя Володимира "1020-річчя Хрещення Русі".
 • Листопад 2009 — орден Почаївської Божої матері.
 • Липень 2010 — грамота Патріарха Московського і всія Русі, предстоятеля Руської православної церкви Кирила.
 • Листопад 2010 — відзнака предстоятеля УПЦ московського патріархату Митрополита Володимира «За особливі заслуги перед УПЦ (МП).
 • 2015 — памʼятна патріотична медаль "За оборону Донбасу" (нагорода Правого сектору).

Родина

Політик одружений із Мариною Філатовою. Зі своєю майбутньою дружиною Філатов познайомився ще в студентські роки, коли вони разом поїхали на заробітки в будівельний загін. Вона приїхала туди, щоби збирати огірки, а він разом із іншими хлопцями заливав бетон у свинарниках.

"Жили ми в студентському оздоровчому таборі в Булахівці. І ось одного разу ми виходимо з автобуса у смердючих робах, і я бачу за воротами дівчат, що грають у бадмінтон. Серед них була і Марина. Я подивився на неї і подумав: "Напевно, ти з нею одружишся!" Не знаю, чому мені прийшла така думка, адже я навіть не знав, як її звати", — розповідає нині Філатов.

Спочатку Борис не дуже сподобався Марині, але чим більше вони спілкувалися, тим більше звикали одне до одного, й дружні стосунки поступово переростали в романтичні.

"Напевно, щоби справити враження, я вирішив прочитати їй лекцію про 40 видів православних хрестів. На першому побаченні. Дівчині! Вона і зараз це памʼятає. Каже, було цікаво. Повернулися в Дніпро. Почали зустрічатися, гуляли в парках, ходили одне до одного в гості. Марина жила у тітки на вулиці Українській, яка паралельна вулиці Артема. Транспорт тоді ходив дуже погано. Увечері після побачень на Перемогу доводилося повертатися пішки", — згадує Філатов.

Грошей у пари було небагато, весілля було досить скромне, однак молодята знайшли єдиного на той час у Дніпрі фотографа, який робив кольорові знімки. Філатови довго жили на орендованих квартирах, але зрештою взяли в кредит однокімнатну квартиру.

Нині подружжя має вже дорослу доньку Катерину.

Борис Філатов разом з дружиною Мариною займаються спортом / Instagram
Борис Філатов разом з дружиною Мариною займаються спортом / Instagram

Хобі

Борис Філатов вивчає історію, культуру, мистецтво, філософію і етнографію Японії. Має велику колекцію нецке, в якій представлені мініатюрні скульптури різних японських майстрів XVII-XIX ст. З травня 2011 року по квітень 2014 року Борис Філатов був головою філії Міжнародного товариства колекціонерів нецке в країнах СНД.

Також захоплюється мотоподорожами і дайвінгом. На своєму мотоциклі проїхав понад 50 країн світу, перетнув кілька континентів.

Філатов курує культурологічні проєкти "Номади" і "Україна очима птахів". В рамках першого проєкту раз на два роки в Києві та Дніпрі організовується фотовиставка робіт мотомандрівників. В рамках другого проєкту — готується видання унікального альбому фотознімків України з висоти пташиного польоту.

Філатов є головою оргкомітету міжнародного вітрильного проєкту "Навколосвітнє плавання на давньословʼянському човні "РУСИЧ".

Учасник міжнародного космічного проєкту Virgin Galactic під номером 145. Планував здійснити в 2012 році суборбітальний політ на кораблі SpaceShipTwo як перший космічний турист від України.

У 2017 році Філатов знявся в рекламному ролику заснованої ветеранами АТО піцерії "Veterano".

Статки

У декларації зазначено, що Філатов має квартиру в Дніпрі площею 279, 6 кв.м., його дружина Марина Філатова володіє квартирою в Києві, площа якої становить 212,5 кв.м, а також квартирою в Дніпрі.

На Філатова записано житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами площею 1 395 кв. м., який знаходиться в селі Підгороднє. Його дружина володіє двома земельними ділянками 1378 кв. м. і 442 кв.м, а мер Дніпра — чотирма земельними ділянками.

У сімʼї є 10 паркувальних місць. Філатов вказав у декларації автомобілі Mercedes S600L 2012, Jaguar XJS Convert 1989, Mercedes-Benz 200 1969, Dodge RAM 2008. Також меру належать два мотоцикли (Triumph Scrambler 2006 і Honda XR250 1999).

Його дружині належать Porsche Panamera 2012 року, Porsche Cayenne 2008, Porsche Carrera 911 2007 року. У родини є гідроцикл, вертоліт Eurocopter AS350B2 2007 і парусно-моторне судно "Русич".

Філатов володіє акціями в "Тернопільобленерго", ВАТ "ІВП "Енергія", "Львівобленерго", "Полтаваоблнерго", "Чернігівобленерго", ВАТ "Обленергодобича".

Мер у декларації вказав, що на своїй посаді за минулий рік отримав 368 615 гривень зарплати, від надання приміщень в оренду — майже 994 тисячі гривень гривень. Його дружина від зайняття підприємницькою діяльністю отримала 926,3 тисяч гривень за минулий рік і від надання майна в оренду — 660 тисяч гривень.

Від публічного акціонерного товариства "Енергія" Філатов отримав 9 513 913 гривень дивідендів. У мера Дніпра готівкою 990 тисяч гривень, понад 1 млн доларів, на банківському рахунку лежать 114 608 гривень.

Редактор: Віктор Костенко
  Реклама на dsnews.ua