• USD 28.7
 • EUR 32.3
 • GBP 38.6
Спецпроєкти

Ганна Бондар

Народна депутатка України IX скликання від фракції партії "Слуга народу", Заслужена архітекторка України

Ганна Бондар
Ганна Бондар / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Народилася 23 лютого 1975 року в Києві в родині архітекторів. Закінчила столичну середню школу № 25.

У 1997 році закінчила факультет теорії та історії мистецтв Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури у Києві, отримавши диплом бакалавра за спеціальністю "мистецтвознавець".

У 2011 році закінчила архітектурний факультет Київського національного університету будівництва й архітектури і здобула ступінь бакалавра з архітектурної спеціальності.

У 2012 році заочно закінчила магістратуру в національному університеті "Львівська політехніка". Вступила до аспірантури, прикріпившись до кафедри містобудування та архітектури в Національному авіаційному університеті.

Ганна Бондар
Ганна Бондар /focus.ua

Трудова діяльність

У 1997-1999 роках працювала мистецтвознавицею-консультанткою ТОВ "Управляючі системи та компоненти".

Протягом 1999-2000 рр. була менеджеркою із реклами ТОВ "РА-ЛЕГАТ" представництва архітектурного журналу "Ватерпас".

З 2001 до 2003 року була директоркою відділу реклами ТОВ "Редакція журналу "Архітектура і престиж".

У 2004-2009 роках працювала директоркою по роботі з клієнтами у ПП "Рекламно-інформаційна агенція "Фортіс".

З 2008 по 2011 рік була головною архітекторкою проєктів в архітектурному бюро СПД "Дядюшенко Г.А." (бізнес її матері).

З 2011 до 2012 року працювала начальницею управління реновації вуличного простору КО "Інститут Генерального плану м.Києва".

Протягом 2012-2015 років була начальницею відділу ландшафтної архітектури та художнього оформлення Департаменту містобудування та архітектури КМДА.

У 2015-2016 роках була в.о. директорки Департаменту містобудування КМДА, замінивши на цій посаді Сергія Целовальника.

З 2015 до 2017 року працювала заступницею директора Департаменту – начальницею управління ландшафтної архітектури, комплексного благоустрою Департаменту містобудування та архітектури КМДА.

У 2018 році указом президента Петра Порошенка отримала звання Заслужений архітектор України.

У 2019 році, йдучи на парламентські вибори, працювала на посаді гендиректорки директорату технічного регулювання у будівництві Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Ганна Бондар
Ганна Бондар (в центрі) / parlament.ua

Політична діяльність

На дочасних парламентських виборах 2019 року пройшла до Верховної Ради IX скликання за 220 округом (Подільський район міста Києва) від партії "Слуга народу" як безпартійна. Входить до однойменної фракції та до Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. 

Міжфракційні обʼєднання:

 • Рівні можливості
 • БлокчейнФоЮкрейн (Blockchain4Ukrain).

За даними порталу Ради, має 9 помічників, двоє з яких працюють на платній основі, решта — на громадських засадах. Станом на листопад 2021 року, подала сім депутатських запитів. У кнопкодавстві помічена не була. Є співавторкою законопроєкту про столицю.

14 червня 2020 року Ганна Бондар увійшла до складу політради київського осередку "Слуги народу".

Бондар стверджує, що до команди "слуг" її запросили через "високий рівень фахових знань, підкріплених практичним досвідом" у містобудуванні.

У своїй передвиборчій програмі Бондар обіцяла спрощення процедури імпічменту президента, незалежний аудит якості автомобільних доріг, референдуми й опитування для всіх українців. Виборцям, які віддали за неї голоси на окрузі на столичному Подолі, кандидатка обіцяла повернення реального місцевого самоврядування замість держадміністрацій, залучення коштів із держбюджету на інфраструктуру та метро на Виноградар.

За даними порталу "Слово й діло", виконала 11% своїх обіцянок.

Ганна Бондар в залі Верховної Ради
Ганна Бондар в залі Верховної Ради / facebook.com/sluganarodu.bondar

Скандали

 • У 2019 році "Наші гроші" назвали Бондар креатурою Андрія Вавриша, колишнього заступника голови Департаменту архітектури та містобудування КМДА, який покривав корупційні схеми. Як стверджують журналісти, разом із Бондар вони "протягнули" низку програм забудов через нелегітимні конкурси.

Саме вони протягом останніх 8-9 років практично знищили здорові містобудівні процеси і створили корупційні схеми продажу всього – від кваліфікаційних сертифікатів архітекторів і надання дозвільних документів на будівництво, від виділення земельних ділянок до прийняття в експлуатацію об’єктів незаконного будівництва. Під їхнім корупційним тиском "негласна" вартість надання Містобудівних умов і обмежень (МУО) сягає багатьох десятків тисяч доларів США, а отримати вихідні дані для проєктування об’єктів без сплати "обов’язкових" хабарів стало практично не можливо. Вже загальновідомо – без них усе це отримання та погодження штучно затягується на довгі місяці

Наші гроші
 • Також ЗМІ писали, що свого часу Ганна Бондар подала на конкурс головного архітектора Києва підроблений диплом. За Положенням конкурсу, кандидату потрібно було обов’язково надати диплом про закінчення "архітектурного" вишу і отримання спеціальності "архітектор", якого в Бондар на той момент не було. Було відкрито кримінальне провадження про підробку документів. Тому Бондар терміново вступила на "заочку" до магістратури Львівської політехніки, аби отримати диплом архітектора.
 • Рух "Чесно" з’ясував, що в паперовій декларації за 2014 рік Бондар не вказала авто, яке їй належало з 2009 року. Також Бондар не зазначила жодної нерухомості. Вже в 2015 році вона вказала авто та спільну з мамою квартиру.

На запитання журналістів про незадеклароване майно, Ганна Бондар відповіла: "Автомобіль був придбаний мною у 2009 році, ще до початку проходження державної служби, відповідно, за роз’ясненнями відповідальних осіб у департаменті, декларуванню не підлягав. Із початком роботи нової системи подання та оприлюднення декларацій, введеної в 2015 році, з’явилися нові роз’яснення щодо заповнення декларацій, відповідно, в електронній декларації зазначено все майно, в незалежності від року його придбання або набуття. Правильність заповнення декларації підтверджено актом проходження спецперевірки відповідно до законодавства".

 • У 2020 році разом із нардепом від ОПЗЖ Олександром Лукашевим прийшла до Вищого антикорупційного суду брати на поруки колишнього головного архітектора Києва Сергія Целовальника, якому НАБУ оголосило про підозру у нанесенні 9,3 млн гривень збитку територіальній громаді столиці.
Ганна Бондар
Ганна Бондар / з відкритих джерел

Громадська діяльність

До 7 жовтня 2016 року Ганна Бондар (разом із Павлом Рябікіним) була співголовою комісії КМДА з питань розміщення тимчасових споруд, об'єктів пересувної торгівлі та літніх майданчиків ресторанів.

Була кураторкою першого у Києві фестивалю міських проєктів "PRO місто", конкурсу меморіалу Небесної сотні "Територія гідності", реконструкції Контрактової площі, програми паспортизації вулиць Києва, організаторкою дитячої студії розвитку просторового мислення "Майстерня твого простору" тощо.

Авторка книжок "Архітектурні конкурси та конкурси розвитку територій: демократія у дії" (видана тиражем 1000 примірників представництвом Фонду імені Генріха Бьолля в Україні), "73 чудернацьких трапунки архітектора Щедрикова", "Городской ветер" (спільний проєкт із видавництвом "Варто" та ГО "Київський фонд культури") і досліджень актуальних проблем у сфері містобудування.

Родина

Нардеп заміжня. Чоловік — Бондар Аурел Профірович. У подружжя є донька Софія 1997 року народження (студентка архітектурного факультету) та двоє синів: Марк – 2008 р. н. та Андрій – 2013 р. н.

Ганна і Аурел Бондари
Ганна і Аурел Бондари / my.ua

Статки

Згідно з декларацією за 2020 рік, нардеп має у спільній власності з мамою Галиною Андріївною квартиру в Києві площею 50,14 кв. м., також на маму записані три земельні ділянки в Київській і Чернігівській областях. Аурел Бондар, його батьки та сестра володіють будинком 132,8 кв. м. в Комишівці Одеської області. Крім того, Ганна Бондар задекларувала свої дві земельні ділянки в Носівці Чернігівської області площею 1145 кв. м. та 1000 кв. м., а також невеличкий житловий будинок трохи більше ніж 50 кв. м.

У декларації також вказана квартира діда депутатки в Києві площею 43,42 кв. м. За даними OBOZREVATEL, квартира розташована на бульварі Лесі Українки, поруч із музеєм "Київська фортеця", в ній Ганна Бондар із сім'єю і проживає протягом тривалого часу.

Також мати депутатки будує будинок у Носівці площею 81,5 кв. м.

У Бондар є два авто: старенький FIAT 1993 року випуску та SKODA 2004 року.

Нардеп задекларувала авторські права на дві книги.

Доходи родини в 2020 році:

 • 32 687 гривень — пенсія матері. При цьому Бондар не вказує дохід матері від підприємницької діяльності (Галина Андріївна є приватною підприємицею і працює у сфері архітектури).
 • 571587 — зарплата Бондар у Раді.
 • 138 075 гривень — пенсія діда.
 • 12 542 гривень — субсидія, яку отримує дідусь.
 • 23 800 гривень — дохід депутатки від відчуження рухомого майна. Якого саме — не вказано.

Ганна Бондар зберігає в банку 51530 гривень. 180 тисяч гривень у неї є готівкою, ще 30 тисяч зберігає готівкою дід, 20 тисяч гривень і 500 доларів — мама. Коштів чоловіка в декларації не вказано, як і будь-яких його доходів. Цікаво, що у 2017 році Аурел Бондар заробив усього 9,4 тис. гривень, а вже в 2018 році — нічого.

У 2019-му, будучи кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 220, до свого виборчого фонду Ганна Бондар внесла кошти у розмірі 117 тисяч гривень.

Соцмережі

На публічну сторінку нардепа у Facebook, станом на листопад 2021 року, підписані трохи більше ніж 1600 користувачів. Особистої сторінки Бондар не веде.

Редактор: Віктор Костенко
  Реклама на dsnews.ua