• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Ірина Фаріон

Народний депутат України VII скликання, доктор філологічних наук, професорка, мовна активістка

Ірина Фаріон
Ірина Фаріон / УНІАН
Зміст

Дитинство, освіта

Народилася 29 квітня 1964 року у Львові в родині бібліотекарки Ярослави Степанівни родом із Бусовиська Старосамбірського району Львівської області і слюсаря Дмитра Івановича родом із Соколя Мостиського району. З раннього дитинства Ірина виявляла потяг до книг. Часто збирала сусідських дітей і розповідала їм філологічні та історичні цікавинки, які прочитала. Дівчинка не ходила до дитсадка, її бавили по черзі то баба, то дід, то мама, яка працювала в різні зміни. Мешкала родина у власному будинку.

У 1971–1981 роках Ірина Фаріон навчалася у львівській СШ № 75 ім. Лесі Українки. З 1982 по 1987 здобувала вищу освіту на філологічному факультеті Львівського державного університету ім. І. Франка, який закінчила з відзнакою.

У 1996 захистила дисертацію на тему "Антропонімійна система Верхньої Наддністрянщини кінця ХVIII – поч. ХIХ ст. (прізвищеві назви)" (науковий керівник професор Михайло Худаш) і здобула ступінь кандидата філологічних наук.

15 вересня 2015 захистила докторську дисертацію на тему "Суспільний статус староукраїнської (руської) мови у ХIV–ХVII ст." (науковий консультант член-кореспондент НАН України, професор Василь Німчук).

Ірина Фаріон
Ірина Фаріон / соцмережі

Трудова та наукова діяльність

Після закінчення школи Ірина Фаріон влаштувалась бібліотекарем Обласної бібліотеки для юнацтва ім. 40-річчя ВЛКСМ. На цій роботі вона пробула рік, а тоді вступила до вишу. Під час навчання, на четвертому курсі, влаштувалася лаборантом кафедри загального мовознавства Львівського державного університету ім. І. Франка, згодом очолила Центр україністики на кафедрі фольклористики (до 1991).

В 1990–1995, поки писала дисертацію, погодинно працювала викладачкою на кафедрі мов Львівського державного інституту прикладного мистецтва (тепер Академія мистецтв), де читала курси української мови як іноземної, культури мови, української літератури (від ХI до ХХ ст.).

Науковий доробок нараховує п"ять монографій, 200 наукових статей. Упродовж 1998–2004 років очолювала мовну комісію "Просвіти" НУ "Львівська політехніка", є членом наглядової ради Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, від 1998 року — ініціатор та організатор щорічного мовно-мистецького конкурсу серед студентів та учнів "Мова — твого життя основа".

Нині працює професором кафедри української мови Національного університету "Львівська політехніка".

Ірина Фаріон виступає перед учасниками мітингу проти перебування Чорноморського флоту Росії в Україн
Ірина Фаріон виступає перед учасниками мітингу проти перебування Чорноморського флоту Росії в Україні, 2010 р. / УНІАН

Політична діяльність

Наприкінці 80-х років Фаріон була членом КПРС. На запитання журналістів, як вона прокоментує публікацію документів, які підтверджують її членство в комуністичній партії, Фаріон засміялася і сказала: "Ніяк. Орлиці не сповідаються перед гієнами". Ця фраза стала крилатою, після неї Фаріон часто стали жартома називати "орлицею". Пізніше Фаріон повідомила, що припинила членство в партії через конфлікт із керівництвом.

У 1988 році виключно за мотивами наукового карʼєрного зростання я вступила в це лайно… Вийшла в 1989 році після дуже серйозних конфліктів на кафедрі, які ґрунтувалися на тому, що я організувала товариство української мови, організувала газету, присвячену Василеві Стусу…

Ірина Фаріон

З 2005 року є членом "ВО Свобода", входить до складу політради партії.

На виборах до Львівської обласної ради 2006 року її обрали депутатом Львівської обласної ради. Там вона обіймала посаду заступника голови комісії з питань освіти і науки.

На виборах до Львівської обласної ради 2010 року перемогла у мажоритарному окрузі Львова, отримавши найвищий результат підтримки всіх мажоритарників Львівської області — 33%.

З грудня 2012 по жовтень 2014 року — народний депутат України VII скликання, до парламенту пройшла висуванцем від "ВО Свобода" по одномандатному виборчому округу №116 у Львівській області. Була головою підкомітету з питань вищої освіти комітету Верховної Ради з питань науки і освіти. У Раді цього скликання мала 5 "платних" помічників і 9 — на громадських засадах.

За результатами позачергових виборів до Верховної Ради, що відбулися 26 жовтня 2014 року, Ірина Фаріон не пройшла до Ради VIIІ скликання, посівши 3-е місце по 116-му одномандатному округу (отримала 16,35% голосів виборців).

Народні депутати Ірина Фаріон та Вадим Новинський
Народні депутати Ірина Фаріон та Вадим Новинський під час засідання Верховної Ради, 2013 р. / УНІАН

Скандали

  • 19 лютого 2010 року Фаріон провела заняття, присвячене проблемі національної ідентичності в дитячому садку № 67 Львова. Під час заняття політик у різкій формі засудила русифікацію українських імен. Вона по черзі запитувала дітей, кого як звати, й наголошувала, що треба казати не Міша, а Михайлик, не Наташа, а Наталочка.

"Якщо станеш Альоною, то потрібно пакувати валізи і виїжджати до Московії", — заявила вона дівчинці, яка назвалася Оленкою.

Відео з бесідою Фаріон із дітьми поширилось мережею. Проти політика відкрили кримінальне провадження щодо розпалювання ворожнечі. Виправдовуючись, жінка сказала, що не хотіла образити дітей: "Неправильно, коли хтось намагається пристосувати наші імена до російської фонетичної системи".

  • У 2012 році Фаріон на сесії Львівської обласної ради похвалилася, що у Львові звільнили водія маршрутки, який відмовився вимкнути російськомовну музику на її вимогу.

Я отримала листа від начальника управління транспорту Львівської міськради Миколи Жука, в якому мене проінформували, що цю істоту (водія маршрутки) звільнили. І так буде з кожним, хто знехтує українською мовою

Ірина Фаріон
  • У 2017 році Ірина Фаріон заявила, що народні артисти України, які виступають у Росії, повинні бути депортовані з країни в товарному вагоні без вікон. Крім того, вона казала, що всіх російськомовних українців потрібно бити ногою в щелепу. У 2018 році екснардеп називала російськомовних українців "розумово відсталими", а в 2019 році образила військових ЗСУ, які говорять російською мовою.

"Немає російськомовного українця — є або москаль, або українець", — емоційно заявила вона.

Журналістка відповіла, що воїнів, які захищають Україну на Донбасі і говорять російською, називати "москалями" не можна.

"Я можу їх запросто назвати москалями. Чому ви говорите російською? Ви живете на якій землі?" — відповіла на це екснардеп.

Ірина Фаріон під час мітингу на захист української мови
Ірина Фаріон виступає під час мітингу на захист української мови / УНІАН

Спорт, як і релігія, як будь-яка інша сфера життєдіяльності, є політична категорією. І те, що зробила ця спортсменка — вона на весь світ заявила, що ми - один народ, підтвердила тезу Путіна. Я би повернула нагороду цього біологічного сміття назад

Ірина Фаріон
  • Ірина Фаріон дуже часто й з будь-якого приводу критикує президента Володимира Зеленського. Так, коли він вдягнув вишиванку, схожу на російську косоворотку, екснардеп заявила: "Це яскравий приклад гібридизму. З голови цього чоловіка, яскравого прикладу "совка", ніколи не вивітриться "раша", тому він собі зробив оцю "косоворотку". І манера крою цієї сорочки, цей комірець. Але це дуже класно, що він таким чином виказує свою неукраїнськість. Вона для нього ніколи не може бути органічною… Це образ холопа, а не козака". Свого часу вона також відмовилась бути його репетитором із української мови, вказавши на те, що йому для початку треба позбутись "московщини" в голові.
Ірина Фаріон під час засідання Верховної Ради, 2014 р.
Ірина Фаріон під час засідання Верховної Ради, 2014 р. / УНІАН

Цитати

Стало соромно, що вітала маму з 8 березня: "Я знайшла свої старі шкільні щоденники і бачу, що я теж у школі вітала маму з 8 березня. І мені так соромно за це. Мені страшно, що я була в цій вʼязниці і грала в школі за правилами цієї тюрми, і я щаслива, що звільнилася від цієї вʼязниці".

Про 9 травня: "Ніколи їхня "победа" не стане нашою "перемогою". Імперія, яка називалася СРСР, і її колонія УРСР не були нашими державами, отже, не було кого захищати і за що воювати. Але була рідна земля і була єдина армія, Українська повстанська, яка це захищала".

Про російську мову: "Звідки взялася російська мова? Хто її засіяв, на якому г**ні, пробачте, вона виросла?"

"Російська мова в Україні не може бути ані регіональною, ні другою державною, а лише окупантською".

Михайло Добкін про Фаріон: "Фальшива, примітивна і садо-мазо. Це ж треба такою дебільною народитись!"

Ірина Фаріон
Ірина Фаріон / УНІАН

Родина

У 2010 році Ірина Фаріон розлучилася зі своїм чоловіком Остапом Семчишиним. У них є доросла заміжня донька Софія Семчишин (у шлюбі залишила собі дівоче прізвище). Софія працює головною спеціалісткою відділу висвітлення роботи Львівської міськради. У 2020 році вона вляпалась у скандал, опублікувавши у Facebook образливий допис на адресу євреїв та поляків. Так, коментуючи заяву послів Польщі та Ізраїлю, у якій засуджується відзначення дня народження провідника ОУН Степана Бандери, донька Фаріон написала: "Ж*ди та поляки, пи*дуйте далеко". Під дописом розгорілась дискусія – частина коментаторів засудила слова Софії, частина підтримала такі висловлювання працівниці міськради.

Ірина Фаріон з чоловіком Остапом Семчишиним і донькою
Ірина Фаріон з чоловіком Остапом Семчишиним і донькою

У міськраді Львова сказали, що думку своєї працівниці категорично не розділяють, однак не можуть сказати, чи буде щодо неї застосовано дисциплінарне покарання, адже Софія на той час уже близько трьох років перебувала у декретній відпустці. У 2017 році жінка народила доньку Єву.

Чоловік Софії Семчишин — випускник університету "Львівська політехніка" Василь Особа. Пара зустрічалась чотири з половиною роки й побралась у 2016 році.

Їх звела "Свобода". Наш Вася — "свободівець", був помічником одного з наших львівських депутатів Михайла Семчія. Особа закінчив інженерно-будівельний факультет

Ірина Фаріон

В Ірини Фаріон є ще одна родичка, можливо, сестра — Марта Фаріон. Вона працює в мерії Чикаго (США).

Ірина Фаріон з донькою
Ірина Фаріон з донькою / Facebook сторінка Софії Семчишин

Декларація

Оскільки НАЗК створили тільки в 2015 році, про статки Фаріон нічого не відомо. Нині вона не є державним службовцем, а отже, не зобов"язана подавати декларації.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua