• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

Сергій Литвиненко

Підприємець, в.о. директора ДП "Зірненський спиртовий завод", депутат Верховної Ради IX скликання у складі фракції політичної партії "Слуга народу"

Сергій Литвиненко / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Сергій Анатолійович Литвиненко народився 15 лютого 1968 року в Полтаві. Про його дитинство інформації у відкритих джерелах немає.

У 1992 році майбутній нардеп закінчив Чернігівський педагогічний інститут (зараз Національний університет "Чернігівський колегіум" ім. Т.Г. Шевченка) за спеціальністю "вчитель фізичного виховання". Юридичну освіту здобув у 2013 році, закінчивши Ужгородський національний університет, магістр правознавства.

У 2019 році завершив навчання у Національному університеті харчових технологій, здобувши ступінь магістра за спеціальністю "Харчові технології" (освітня програма "Технології продуктів бродіння і виноробства").

Кар'єра

Трудову діяльність Сергій Литвиненко розпочав по закінченні педінституту. З 1993 до 2005 року займався комерційною діяльністю у сфері агропромислового комплексу, зокрема, закупав і продавав сільськогосподарську продукцію.

З листопада 2005 до березня 2007 року працював начальником економічної безпеки у ЗАТ СП "Котнар", розташованому в м. Берегове Закарпатської області.

В період з листопада 2006 до грудня 2010 р. — фізична особа-підприємець в Мукачеві на Закарпатті. Основні види діяльності: консервування фруктів та овочів, торгівля деревиною, оптова неспеціалізована торгівля.

З квітня 2007 року Литвиненко перейшов у державний сектор. Спочатку кілька місяців пропрацював заступником директора Зірненського державного спиртового заводу в Рівненській області, а потім, у серпні того ж року, влаштувався заступником директора по виробництву Струтинського державного спиртового заводу у Львівській області.

На цій посаді, не враховуючи кількамісячної перерви, він працював до червня 2011 року.

Червень 2011 — липень 2013 рр. – начальник відділу регіонального управління контролю за виробництвом та обігом спирту в Державній податковій адміністрації України у Львівській області.

Липень 2013 — травень 2015 рр. — адміністратор системи на ДП "Укрспирт" Струтинське МПД.

У липні 2015 року Литвиненко повернувся на ДП "Зірненський спиртовий завод" (Березнівський район Рівненської області), де аж до обрання народним депутатом працював виконуючим обов'язки директора.

Сергій Литвиненко / beztabu.net
Сергій Литвиненко / beztabu.net

Верховна Рада

На дострокових парламентських виборах Сергій Литвиненко переміг на одномандатному виборчому окрузі №156 (Сарненський, Костопільський, Березнівський райони Рівненської області), набравши 26,67% або 19 577 голосів виборців. Суб'єкт висування — партія "Слуга народу". На момент обрання — безпартійний.

У Верховній Раді IX скликання нардеп увійшов до Комітету з питань аграрної та земельної політики, є членом Української частини міжпарламентської асамблеї ВР України та Сейму Литовської Республіки, а також входить до складу восьми груп з міжпарламентських зв’язків, зокрема з Чехією, США, Бразилією та Іспанією.

Законотворча діяльність. Станом на кінець листопада 2021 року Литвиненко долучився до написання 46 проєктів закону, подав понад 180 поправок (більшість було відхилено), направив 27 депутатських запитів і п'ять разів виступив (з місця).

Судячи з поданих поправок, народного обранця особливо цікавлять сфера земельних відносин, транспортування природного газу та видобуток бурштину.

Згідно з даними електронної реєстрації, Литвиненко пропустив менше як 10% пленарних засідань.

У парламентаря дев'ять помічників, двоє з яких працюють на платній основі, усі інші — на громадських засадах.

У своїй передвиборчій програмі Литвиненко обіцяв "пришвидшити розв'язання проблем із незаконним видобутком бурштину та вирубкою лісів, залучати фінанси для соціальних проєктів на Рівненщині, сприяти розвитку туристичного потенціалу області, піклуватимуся про стан та своєчасний ремонт доріг" тощо.

За даними аналітичного порталу "Слово і Діло", нардеп виконав 15% своїх передвиборчих обіцянок. Рух "ЧЕСНО" закидає йому "кнопкодавство".

Народні депутати Сергій Литвиненко та Павло Халімон під час засідання Верховної Ради
Народні депутати Сергій Литвиненко та Павло Халімон під час засідання Верховної Ради / УНІАН

Скандали і компромат

Перший "кнопкодав"

Вже 3 вересня 2019 року, фактично на першому пленарному засіданні, Сергій Литвиненко попався на неперсональному голосуванні. Нардеп натиснув зелену кнопку замість сусіда Олександра Скічка, який був відсутній. Голосування стосувалося змін до Конституції.

Таким чином, Литвиненко увійшов в історію українського парламентаризму як перший депутат-"кнопкодав" Верховної Ради IX скликання. Пікантності ситуації додало те, що того ж дня у себе в Facebook "слуга" оприлюднив пафосний допис, в якому, зокрема, критикував "кнопкодавів":

Про вчинок Литвиненка стало відомо лише 11 вересня. Сам він пояснив свої дії тим, що "була потрібна конституційна більшість". Наступного дня нардеп пообіцяв, що у якості покарання передасть свою місячну зарплату у благодійний фонд. 3 жовтня він повідомив, що "перерахував ще 10 тисяч гривень черед фонд Tabletochki на лікування двох хворих діток". Його зарплата склала 42 тисячі грн. Після виплати податків залишилося 33 873 грн.

Підозра у зв'язках з викрадачами майданівців

У листопаді 2019 року народний депутат ВР VIII скликання Ігор Луценко написав на своїй сторінці у Facebook (допис вже недоступний), що Сергій Литвиненко фігурує у справі про вбивство майданівця Юрія Вербицького. Литвиненко у січні 2014 року 24 рази зідзвонювався з Олексієм Чеботарьовим, який, за даними слідства, фінансував "тітушок" та контролював той самий Зірненський спиртовий завод.

Тодішня помічниця "слуги" Лариса Ткач, яка довгий час працювала із "регіоналом" Сергієм Ківаловим, заявила, що "в чому-небудь звинуватити може тільки прокуратура", а сам Литвиненко "не братиме участі в чужих іграх, щоб не розганяти фейки".

Конфлікт з Нацкорпусом через вибори в ОРДЛО

Влітку 2020 року представник президентської партії висловився за проведення виборів на тимчасово окупованих Росією територіях Донецької та Луганської областей. Це викликало суспільний та медійний резонанс. 24 червня в Березному Рівненської області сталася бійка між активістами "Національного корпусу" та представниками команди Литвиненка.

Нацкорпус заявив, що силову підтримку нардепу забезпечували "тітушки" скандального нардепа ОПЗЖ Іллі Киви.

Підтримка Бужанського

В серпні 2019 року "слуга" Максим Бужанський образив журналістку Ольгу Духніч через те, що вона назвала його "ностальгуючим за СРСР і часами Януковича". Більшість партії "Слуга народу" засудила висловлювання Бужанського, а от Литвиненко спробував зайняти "помірковану" позицію, натякнувши на те, що журналістка сама винна.

Сергій Литвиненко
коментар інтернет-газеті "Четверта влада"

Вважаю, що мій колега трохи перегнув палку в плані емоційності. Однак на образливі слова, які, до того ж не є правдою, як каже сам Максим, відповідати треба. Це була його реакція на образу. Макс цей конфлікт не починав. Треба розуміти: якщо когось чіпаєш, будь готова до відповіді – реакція обов’язково прилетить. І вона прилетіла.

Багата теща

На початку депутатської кар'єри Сергія Литвиненка ЗМІ писали про порушення ним вимог фінансового контролю. Зазначалося, що у своїх деклараціях він не вказував або занижував вартість рухомого майна своїх родичів.

Так, в декларації за 2016 р. була відсутня інформація про вартість кросовера MERCEDES-BENZ GL 320 CDI 2008 року випуску, яким з 2013 року володіє його дружина. Авто з такими характеристиками коштувало $20-24 тис. В декларації за 2017 р. автівка "зникла", інформації про її продаж немає.

Натомість в документі з'явилася нова машина (право власності з 22 червня 2017 р.) — Audi А7 2011 року за 752 550 грн. В цей рік теща декларанта позичила дочці 700 тис. грн.

Сергій Литвиненко
коментар ЗМІ в серпні 2019 р.

За часів Радянського союзу вона (теща, - прим. "ДС") обіймала високі посади при Західному військовому командуванні. До категорії близьких родичів чинне законодавство її не відносить, тому її майновий стан - це виключно її особисте питання.

Також Литвиненко вказував, що його син володіє з 2018 р. автомобілем BMW 535і 2014 року випуску за 49 000 грн. Таке авто, за даними автопорталів, коштує не менше $30 тисяч.

Крім того, журналісти цікавилися, яким коштом дочка в.о. директора спиртзаводу навчається та живе в Угорщині. Змістовної відповіді з цього питання Литвиненко не надав.

Сергій Литвиненко / my.ua
Сергій Литвиненко / my.ua

Родина

Народний депутат одружений, має двох дорослих дітей.

Дружина – Евеліна Богданівна Литвиненко, 1970 року народження. Жінка також навчалася у Чернігівському педагогічному інституті. Мабуть, там вона і познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком.

Дружина Сергія Литвиненко Евеліна Богданівна / 4vlada.com
Дружина Сергія Литвиненко Евеліна Богданівна / 4vlada.com

Евеліна Литвиненко народилася в Мукачеві. На своїй сторінці у Facebook вона вказує, що там і проживає. Разом з тим працює жінка на Зірненському спиртзаводі.

Син — Антон Литвиненко, 1992 р.н. Чоловік працює заступником начальника виробничої лабораторії ДП "Зірненський спиртовий завод". Зареєстрований і проживає в м. Березне Рівненської області.

Дочка — Катерина Литвиненко, 1998 р.н. У 2016 році вступила до Університету Корвіна (Будапешт, Угорщина). Як і мати, народилася у Мукачеві.

Катерина Литвиненко / Фото з її сторінки у Faceboook
Катерина Литвиненко / Фото з її сторінки у Faceboook

Теща — Варвара Антонівна Яцик, пенсіонерка.

Доходи і статки

Електронну декларацію про доходи за 2020 рік народний депутат подав 29 березня 2021 року. В документі зазначено, що він зареєстрований і проживає в м. Березне на Рівненщині, тобто неподалік від спиртового заводу, який очолював протягом кількох років.

Об'єкти нерухомості. В декларації нардепа немає нерухомості, яка б була записана на нього. Всі об'єкти, вказані в документі, належать або його дружині, або сину, а сам Сергій Литвиненко лише має право користування ними.

У власності Евеліни Литвиненко з 2004 року є домоволодіння в Мукачеві площею 324,5 кв. м за 63 726 грн. Також з 2017 року їй належить земельна ділянка 605 кв. м у тому ж Мукачеві (вартість не вказана).

Антон Литвиненко володіє 3/4 частки квартири 53,3 кв. м в Мукачеві, вартість якої станом на грудень 2016 року оцінена у 70 000 грн.

Всі члени родини з грудня 2015 року мають право користування квартирою в Березному (68.9 кв. м), яка є власністю ДП "Зірненський спиртовий завод".

Транспортні засоби. Власного автотранспорту, згідно з декларацією, нардеп також немає.

Його син з червня 2018 р. володіє автомобілем BMW 730D 2013 року випуску за 200 000 грн. Дружина декларанта (разом із сином) володіє автомобілем BMW X6 2015 року за 1 202 777 грн.

Доходи. Протягом 2020 року Сергій Литвиненко заробив у Верховній Раді 442 046 грн, ще 2514 грн він отримав у вигляді відсотків від "ПриватБанку".

Зарплата Евеліни Литвиненко на ДП "Зірненський спиртовий завод" за рік склала 133 123 грн.

Антон Литвиненко на тому ж заводі заробив 158 270 грн. Також він продав своїй бабусі, Варварі Яцик, рухоме майно за 245 000 грн. Що саме це за майно, не вказано. Також від відчуження рухомого майна громадянину України Ярославу Михайловичу Рабезі він отримав прибуток у 770 000 грн.

Грошові активи. Сергій Литвиненко задекларував 210 000 грн готівкою, 40 711 грн і 9 доларів США на рахунках у "ПриватБанку" і 1126 грн — в "Укргазбанку".

Евеліна Литвиненко зберігала готівкою 12 000 грн, а також 4425 грн в "ПриватБанку" і 16 772 грн — в "Укргазбанку".

Антон Литвиненко готівкою тримає 920 000 грн і 3000 євро. На рахунку в "ПриватБанку" у нього 839 грн, а в "Укргазбанку" — 2397 грн.

Про майновий стан дочки народного депутата Катерини інформації немає.

Сергій Литвиненко / Фото зі сторінки у Faceboook
Сергій Литвиненко / Фото зі сторінки у Faceboook

Фінансові зобов'язання. 1 червня 2017 року Евеліна Литвиненко позичила у своєї матері 664 000 (в декларації за 2019 рік сума позики становила 700 000 грн). Залишок позики станом на кінець звітного періоду — 636 000 грн. Таким чином, дружина декларанта змогла віддати лише 28 000 боргу.

Крім того, 15 січня 2019 року Евеліна Литвиненко позичила 1 200 000 грн у громадянки України Алли Віталіївни Антонюк (ймовірно, ФОП з Рівненської області). Залишок позики станом на 2020 рік — 1 170 000 грн.

Остання позика була отримана буквально за кілька днів до придбання автомобіля BMW X6.

Корпоративні права. Народний депутат є власником БО "Всеукраїнський благодійний фонд Сергія Литвиненка". Станом на кінець 2021 року корпоративні права на цю організацію передані в управління.

Литвиненко в соцмережах

Сергій Литвиненко має два облікові записи у Facebook. Особиста сторінка наповнюється доволі активно, однак кількість друзів та підписників на ній не вказана. Судячи з кількості лайків під дописами нардепа, вона не надто популярна. На робочу сторінку Литвиненка підписано понад 3300 користувачів.

В Instagram у нього 193 підписники, однак після парламентських виборів ця сторінка не оновлюється.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua