• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Сергій Шефір

Перший помічник президента України Володимира Зеленського, сценарист, продюсер

фото сергія шефір
Сергій Шефір / УНІАН
Зміст

Дитинство, освіта

Народився 25 травня 1964 року у Кривому Розі Дніпропетровської області. Мати — Маргарита Борисівна Шефір (нар. 23 лютого 1937), батько — Нахман Мейлахович Шефір, винахідник. Сергій Шефір — молодший із двох дітей у родині. Старший брат — Борис Шефір.

Сергій закінчив Криворізький гірничорудний інститут за спеціальністю "Підземна механіка".

Кар’єра

Починав свій творчий шлях з ігор КВК, де був не тільки учасником, а й автором текстів для відомих команд Вищої ліги початку "нульових". Грав у командах "Криворізька шпана" і "Запоріжжя-Кривий Ріг-Транзит".

Восени 1995 року Сергій і його старший брат Борис уже були успішними авторами і організовували в Кривому Розі фестиваль КВК, вони ж запросили майбутнього президента України Володимира Зеленського в команду "Запоріжжя — Кривий Ріг — Транзит".

Сергій Шефір писав разом із братом Борисом Шефіром для таких команд, як КВК "Мінськ", "Махачкалинские бродяги", "Запоріжжя-Кривий Ріг-Транзит" (Чемпіон СНД), "95-й квартал", "Збірна ХХ століття", "Збірна ХХI століття ". Брати Шефіри були редакторами ліг АМіК, випускали передачу "Планета КВК".

У 2003 році лідери команди "95 квартал" — брати Шефір та Володимир Зеленський — прийняли рішення про створення власної медіакомпанії. Так зʼявилася "Студія Квартал-95".

Сергій Шефір є співавтором популярних телевізійних проєктів. Входить до складу авторської групи "Три Е" Студії Квартал 95. Співавтор шоу "Вечірній квартал".

Сергій Шефір, Володимир Зеленський і Борис Шефір / svat.tv
Сергій Шефір, Володимир Зеленський і Борис Шефір / svat.tv

Шефір-сценарист

За сценаріями Сергія Шефіра знято такі фільми:

2005 — Їсти подано! (Україна)

2006 — Професор у законі (Україна)

2010 — Новорічні свати (Україна)

2011 — Легенда. Людмила Гурченко (Україна)

Шефір-продюсер

2008 — Свати (Україна)

2009 — Чудо (Україна)

2009 — Свати 2 (Україна)

2009 — Свати 3 (Україна)

2009 — Як козаки … (Україна)

2010 — Свати 4 (Україна)

2010 — Новорічні свати (Україна)

2011 — Свати 5 (Україна)

2011 — Я буду поруч

2012 — 8 перших побачень

2012 — Ржевський проти Наполеона.

Сергій Шефір / espreso.tv
Сергій Шефір / espreso.tv

Призначення помічником Зеленського

Сергій Шефір був одним із лідерів передвиборчого штабу кандидата в президенти України Володимира Зеленського.

21 травня 2019 року Зеленський призначив Шефіра першим помічником президента України. Його завдання на цій посаді полягає в організації щоденної роботи роботи глави держави.

Шефіра вважають одним із найближчих людей президента, якому він довіряє навіть більше, ніж главі свого Офісу Андрієві Єрмаку. Депутати від "Слуги народу" розповідали журналістам, що вважають першого помічника президента "закритою людиною з вузьким колом довірених осіб" і буквально не розуміють, чим той займається, крім "спілкування з олігархами".

Шефір тільки за запитом ЗМІ коментує свою діяльність і не веде сторінок у соцмережах. На сайті Офісу президента про нього також немає новин.

На прохання прокоментувати свою діяльність в ОПУ Шефір сказав виданню НВ: "У мою компетенцію входять завдання, які переді мною ставить президент. Один із напрямків моєї роботи — вивчити ситуацію, зрозуміти проблему, якщо вона є, проаналізувати різні точки зору, експертні оцінки та запропонувати можливі рішення". Він додав, що цю роботу виконує, користуючись допомогою лише секретаря-референта. Причому зарплати помічник президента не отримує.

Володимир Зеленський, Андрій Богдан, Сергій Шефір на з'їзді партії "Слуга народу"
Володимир Зеленський, Андрій Богдан, Сергій Шефір на з'їзді партії "Слуга народу" / УНІАН

Скандали

  • 8 жовтня 2020 року журналісти програми "Схеми" повідомили, що 31 серпня зафіксували, як перший помічник президента України Сергій Шефір таємно приїжджав до маєтку олігарха Ріната Ахметова під Києвом. Журналісти звернулися до Шефіра з питаннями, що він обговорював із олігархом, чому зустрічався з ним таємно і чи відомо про це президенту. У відповідь той зазначив: "Відповім на всі питання відразу. Нічого, що суперечить інтересам нашої країни, нічого протизаконного я не роблю, крапка".

Ці питання «Схеми» також адресували пресслужбі Ахметова. Там інформацію про зустріч не підтвердили і не спростували і не стали розкривати теми переговорів.

Журналісти направили запит до президента Зеленського з питаннями, чи відомо йому про таємну зустріч Шефіра з Ахметовим, чи уповноважував президент свого помічника на переговори з ним і чи вважає Зеленський такий формат контактів прийнятним, враховуючи передвиборчі обіцянки прозорих відносин із представниками великого бізнесу. В Офісі президента відповіли, що 16 березня 2020 року президент зустрічався з представниками великого бізнесу (в тому числі за участю Ріната Ахметова), і після цього інших зустрічей із Ахметовим у нього не було. В ОПУ також зазначили, що глава держави також нікому не доручав і не уповноважував представників своєї команди на такі зустрічі. При цьому там заявили, що олігарх робить великий внесок в економіку України, а його підприємства є одними з найбільших платників податків і забезпечують робочі місця для сотень тисяч українців. Також у Зеленського подякували благодійному фонду Ріната Ахметова за гроші на боротьбу з пандемією коронавірусу.

  • В одному з інтервʼю українським ЗМІ перший помічник глави держави прямо заявив, що Україні та Росії рано чи пізно доведеться домовитися про мир, тому що неможливо воювати "ще 100 років". Крім того, він засудив мовну політику попередньої влади, адже вона, на думку Шефіра, змушувала людей говорити українською.

"Моя думка: ми не зможемо повернути Донбас, змушуючи їх говорити українською. Не вийде повернути людей, не пішовши на мінімальні компроміси з їх ментальністю", — сказав помічник президента.

Сергій Шефір і володимир Зеленьский у день виборів Президента України, 2019 р.
Сергій Шефір і володимир Зеленьский у день виборів Президента України, 2019 р.

На думку Шефіра, Путін — не маніяк, а "розумна людина", і з Москвою в цілому потрібно налагоджувати контакт. За його словами, Україна готова до будь-яких компромісів, окрім тих, що стосуються територіальної цілісності.

  • У 2019 році брат Сергія Шефіра Борис оскандалився інтервʼю "Детектору медіа", в якому заявив, що мовні квоти потрібно переглянути, а сам мовний закон скасувати. Також він виступив за переговори з Росією і висловив надію на початок торгівлі медіапродукцією з РФ. В ОПУ поспішили виправдатись.

"Він (Борис Шефір, — "ДС) висловив виключно власну думку. Ця думка не збігається з позицією президента України Володимира Зеленського та Адміністрації (пізніше перейменованої на Офіс, — "ДС") президента", — заявили в пресслужбі Зеленського.

Там також повідомили, що з моменту вступу Зеленського на посаду президент із Борисом Шефіром не спілкувався. Сам Сергій заяву брата не коментував.

Сергій Шефір
Сергій Шефір / УНІАН

Цитати

«За родом своєї професії я стикався з людьми, як мені здається, з інших світів у космосі. Мені доводилося чути: «Хлопці, ви стерильні, як із вами працювати ?!». Але ми реально інші. Ми хочемо зламати цю систему, хочемо миру для України і щоб усі жили за правилами».

Про Зеленського: "Він мало з яких питань комплексує. Тільки коли його ставлять у позицію "ти обіцяв і не зробив". У нього комплекс суперпорядності".

Про Зеленського: "Моє завдання, крім основної роботи, — щоб Володимир Зеленський залишався людиною в політиці. Корона ніколи не виросте, тому що він був досить популярною людиною".

Про те, що Зеленський міг би виступити з "Кварталом", будучи президентом, 2019 рік: "Він, вибачте, раніше і в трусах на сцену виходив — усяке бувало. Хіба його це принизило? Люди продовжують його любити. Хочете мою особисту думку? Навіть зараз, якщо би раптом він вийшов у концерті "Вечірнього кварталу" першим номером і просто би сказав вітальний, вступний монолог красивий, я особисто нічого поганого в цьому не бачу".

Особисте життя

Одружений. Дружина — Лариса Миколаївна Шефір. У подружжя є син Микита Шефір, працює помічником народного депутата від "Слуги народу" Юрія Киселя.

Сергій Шефір (зліва), та його син Микита / сторінка Facebook Сергія Шефіра
Сергій Шефір (зліва), та його син Микита / сторінка Facebook Сергія Шефіра

Власність

Протягом трьох місяців, із березня по травень 2019 року, президент Володимир Зеленський передав частки в компаніях двом соратникам і партнерам. Першому помічникові президента Сергієві Шефіру відійшли частки Зеленського у восьми компаніях. Його старшому братові, шеф-редактору і автору "Студії Квартал-95" Борису Шефіру, перейшли частки в двох компаніях. Зміна власників — номінальна, розповідав журналістам Сергій Шефір. За його словами, частки в бізнесі перейшли за домовленістю і повернуться до Володимира Зеленського по закінченню пʼятирічного президентського терміну.

Шефір відмовився подавати декларацію про доходи. "Це ж патронатна служба", — сказав він, відповідаючи на питання журналіста, чи збираються публікувати свої декларації члени ОПУ.

При цьому Шефір погодився, що для прозорості публікація декларацій стала би хорошим кроком, однак назвав заповнення відповідних документів "складним процесом".

"Так, це хороший крок. Але якщо ми не зобовʼязані, чому повинні це робити? Заповнення декларації — досить складний процес. Спостерігаючи за тим, як це робив (президент України Володимир, — "ДС") Зеленський, я жахнувся. І не дай Боже десь помилишся, хоча і нічого не мав наміру ховати. Це дуже неприємна процедура", — пояснив перший помічник президента.

Однак із декларації президента Зеленського відомо, що в нього у спільній власності з братами Шефірами є квартира в Києві площею 254.5 кв. м. Також у Сергія Шефіра з Зеленським є квартира в столиці площею 198,6 кв. м.

Про інше майно Сергія Шефіра нічого не відомо.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua