• USD 28.1
  • EUR 32.1
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Тарас Березовець

Політтехнолог, журналіст, політолог, політичний консультант і телеведучий

Тарас Березовець / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Тарас Валерійович Березовець народився 1 березня 1975 року в Керчі (з 2014 року анексована Росією).

Середню освіту отримав у рідному місті. Спочатку навчався у с/ш № 12 (з 1982 до 1987 року), а потім вступив до гімназії № 3 ім. В. Г. Короленка.

У 1997 році Березовець закінчив Київський університет ім. Т. Шевченка, за фахом журналіст. У 2003 році з відзнакою завершив навчання у коледжі Royal College of Defence Studies в Лондоні.

Наступного року закінчив ще один лондонський заклад — Кінгс-коледж, отримавши ступінь магістра міжнародних відносин.

Вільно володіє українською, російською, англійською та польською мовами.

Тарас Березовець
Тарас Березовець / УНІАН

Кар'єра та громадська діяльність

У відкритих джерелах зазначається, що кар'єру політтехнолога Тарас Березовець почав ще у 1994 році. З того часу він взяв участь у більш ніж у 30 виборчих кампаніях і політичних проєктах.

З лютого 1997 до червня 1998 року був прессекретарем постійного представника президента України у Верховній Раді Романа Безсмертного.

До вересня 1999 р. працював старшим консультантом Національного інституту українсько-російських відносин при РНБО. У 2000- 2002 роках — член міжвідомчої групи Секретарів рад безпеки України, Росії, Польщі та Білорусі. До кінця 2002 року також був головним консультантом Управління зовнішньополітичної безпеки Ради нацбезпеки і оборони.

З березня 2004 до березня 2005 року — держексперт Управління зовнішньополітичної безпеки РНБО.

У червні 2006 року Березовець став шеф-редактором аналітичного проєкту "Polittech", до середини 2010 року керував PR-групою цього проєкту. Паралельно з цим (березень 2005 — лютий 2007 р.) був директором департаменту політконсалтингу "Martin group". За цей час встиг очолити три регіональні кампанії на місцевих виборах.

У червні 2010 р. Тарас Березовець створив та очолив компанію персонального та стратегічного консалтингу "Berta Communications", яка діє до сьогодні.

З 2011 року як політтехнолог викладає практику політичного піару в українських та європейських навчальних закладах.

У липні 2014 року створив і очолив Київське урбаністичне бюро (КУБ). Після російської анексії Криму започаткував ініціативу Free Crimea, "покликану інформувати про порушення прав людини" на півострові.

З липня 2015 року — голова ГО "Фонд національних стратегій". У 2016 році Березовець виступив одним зі співзасновників think tank (аналітичний центр) Українського інституту майбутнього.

У червні 2017 р. Березовець почав працювати на телеканалі "Прямий". Він є автором і ведучим програм "Ситуація" та "The Week", яку веде разом з американським експертом Пітером Залмаєвим.

Тарас Березовець / uifuture.org
Тарас Березовець / uifuture.org

Критика на адресу політиків

Протягом кількох років (починаючи з 2007 р.) Тарас Березовець тісно співпрацював з "Блоком Юлії Тимошенко". У 2012 році ЗМІ писали про його зближення з тодішнім секретарем РНБО Андрієм Клюєвим. Сам політтехнолог це не підтверджував, однак особливо й не заперечував.

Після припинення роботи з БЮТ Березовець почав активно критикувати одного з його лідерів Олександра Турчинова. Однак основна порція критики дісталася Арсенію Яценюку.

Тарас Березовець
Пресконференція, жовтень 2011 р.

Арсеній Яценюк займається політичним мародерством за умов політичної війни, оголошеної вироком Тимошенко... За законами воєнного часу мародерів знищують. Чи чужі, чи свої... Яценюк, на відміну від Тимошенко, не є опозиційним політиком, здатним виводити людей на вулиці... Якщо він хоче діяти жорстко, потрібно виходити на вулиці. Але він має банальний страх. Вийти до людей - це не те, що виступати в комфортній студії.

За два місяці до парламентських виборів 2012 р. політтехнолог заявляв, що Об'єднана опозиція активно користується тим, що колишній прем'єр-міністр, лідер ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко знаходиться за ґратами. Водночас він хвалив "візуальну кампанію" Комуністичної партії України та пояснював, чому люди будуть голосувати за Партію регіонів.

Тарас Березовець
З інтерв'ю виданню "Полеміка", 31 серпня 2012 року

Ми як фахівці можемо по-різному ставитися до реклами ПР: комусь вона здається совковою, комусь кондовою, комусь простою, зрозумілою та логічною, але для електорату ПР це те, що потрібно. Їм неважливо, що там буде, вони все одно голосуватимуть за цю партію, бо її лідер – Віктор Федорович Янукович.

Також він заявляв, що "Янукович позбавив олігархів можливості керувати Україною".

Під час виборів президента 2019 року політолог підтримував кандидата Петра Порошенка, хоча на парламентських виборах у тому ж році симпатизував партії "Слуга народу".

Березовець досить часто і жорстко критикує шостого президента Володимира Зеленського, закидаючи йому, зокрема, ігнорування "кримського питання":

"Де ти був до президентства? Коли і де ти хоча б раз порушував питання про окупований Крим?.. Президент використовує ту риторику яку повсякчас використовували лідери авторитарних та тоталітарних держав. Починаючи з 2013 року, ідею так званого "народовладдя" активно просуває кум Путіна Віктор Медведчук. Ідея народовладдя полягає не в тому, щоб дати народу право керувати своїм життям, а в тому, щоб таку владу забрати".

Тарас Березовець та Віталій Кличко / facebook.com/taras.berezovets
Тарас Березовець та Віталій Кличко / facebook.com/taras.berezovets

Наукова та літературна діяльність

Березовець є автором монографії "Політична реклама та проблема формування іміджу політичного лідера в Україні" (2002 р.), практичного посібника "Політичний консалтинг в Україні" (2005 р.) і книги "Анексія: Острів Крим. Хроніки "гібридної війни".

У 2003 році у Великій Британії він провів дослідження "A controlled media environment. The propagandist component of counter-terrorist operation after 9/11 in the media of leading countries of the coalition".

Скандальний "жарт" про Нотр-Дам

У квітні 2019 року в Соборі Паризької Богоматері (Нотр-Дам) сталася масштабна пожежа, внаслідок якої, зокрема, обвалився шпиль будівлі.

Березовець "жартома" пов’язав цю подію з візитом тодішнього кандидата в президенти Володимира Зеленського до столиці Франції та зустріччю з президентом Макроном 12 квітня: "Макрону дуже пощастило, що після приїзду Зеленського згорів всього лише Собор Паризької Богоматері. А міг би і Єлисейський палац спалахнути".

Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон швидко відповіла українському політконсультанту:

Згодом Березовець видалив свій скандальний допис. Також він запевнив, що не хотів нікого образити.

Тарас Березовець
допис у Facebook, 15 квітня 2019 р.

Мій пост щодо пожежі в Соборі Паризької Богоматері поширився, як пожежа в соцмережах. Прокоментувала його... посол Франції в Україні Ізабель Дюмон, назвавши "ганьбою". Все це вимагає пояснень із мого боку... Скандально відоме французьке видавництво Charlie Hebdo кілька років тому стало мішенню терористичної атаки через свої неоднозначні публікації. Проте ніхто не поставив під сумнів право журналістів на свою суб'єктивну думку...Чим моє право як українського журналіста відрізняється від прав моїх французьких колег?
Чи був жарт за межею? Так, був. Але, відверто, чим він у принципі відрізняється від 90% жартів "95-го кварталу"?

Березовець також додав, що президент Франції і посол в Україні "визнали можливим сісти за один стіл із людиною, який є автором багатьох жартів, за які в Європі він давно б лишився без роботи".

"Хіба це я називав свою країну німецькою порноакторкою і порівнював жителів Західної України з розумово неповноцінними?.. Фабрика тролів Зеленського спустила на мене всіх собак, розміщуючи абсолютно ідентичні пости в сотнях профілів. Діяли системно, нахабно, відкрито… Скоро з цією жорстокою реальністю доведеться зіткнутися будь-кому з вас, хто посміє висловити дещицю критики на адресу пана Зеленського", — заявив він, додавши, що після виборів свободи слова в Україні не залишиться.

Тарас Березовець / facebook.com/taras.berezovets
Тарас Березовець / facebook.com/taras.berezovets

Особисте життя

Березовець не дуже розповсюджується про своє особисте життя. Відомо, що він був одружений на Олені Фелонюк. Жінка певний час займалася організацією корпоративних свят та вечірок. У 2010 році у пари народився син Степан.

Вдруге Березовець одружився у липні 2018 — з Катериною Боненко. Судячи з фото Березовця в Instagram, він також став батьком дівчинки. Дочку звуть Олівія.

Влітку 2018 року, відповідаючи на запитання журналістів щодо сімейного бюджету, Березовець заявив, що "у нас із Катею ніколи не було дискусій на тему, щоб ділити сімейні гроші на її та мої".

Тарас Березовець
Коментар журналу НВ, серпень 2018 року

Загальний бюджет дисциплінує. Поки був холостяком, жив своїми потребами. Тепер, щось купуючи, завжди думаєш, чи не обмежить це потреби дружини. За своєю природою я звик витрачати на хобі та подорожі багато, Катя вчить мене бути більш ощадливим. У неї виходить. Але не завжди.

Батько, Валерій Березовець, родом з Миргорода Полтавської області. Його предки володіли Дубровським кінним заводом.

Тарас Березовець
стаття для fathersclub.com.ua

Я зі своїм сином проводжу набагато більше часу, ніж мій батько проводив зі мною, коли я був маленьким. Мені не було в кого вчитися... так ставилися до дітей усі батьки за радянських часів... Що я винен своєму синові? Я точно не збираюся залишати рухоме або нерухоме майно. Він має все заробити сам. Інакше він не матиме мотивації рухатися. Я маю дати йому якісну освіту... Моє завдання як батька – виховати в ньому правильні цінності, виховати в ньому чоловіка, який має піклуватися про свою сім'ю та своїх близьких. У нього повинен бути твердий ґрунт під ногами, який неможливий без правильних моральних установок.

Мати, Алла Березовець (Михайлова), померла у січні 2021 року.

"З важким серцем попрощалися сьогодні з нашою улюбленою матусею. Мама була і залишиться для мене і всіх, хто мав щастя її знати, найсвітлішою, харизматичною і життєлюбною людиною. Корінна кримчанка з гарячим люблячим серцем, вона була і залишиться постійним джерелом натхнення й оптимізму для всієї нашої родини. Вічна пам'ять тобі, матусю", — написав 20 січня Тарас Березовець у себе у Facebook.

Сестра — Леся Валеріївна. За сімейною легендою, батько назвав сина на честь Кобзаря, а доньку — на честь Лесі Українки.

Тарас Березовець та Катерина Боненко / скріншот сторінки instagram Березовця
Тарас Березовець та Катерина Боненко / скріншот сторінки instagram Березовця

Статки і захоплення

Тарас Березовець не є суб'єктом декларування. В Єдиному реєстрі декларації на сайті НАЗК немає інформації про його доходи та майновий стан.

За словами самого політтехнолога, він захоплюється нумізматикою, має кілька сотень стародавніх монет, які зберігає у банку. Вболіває за лондонський футбольний клуб "Арсенал".

Крім того, Березовець відливає з олова солдатиків, яких після розфарбування дарує друзям і знайомим. Його особливою пристрастю є історія Стародавнього Риму.

Березовець в соцмережах

Політконсультант надактивний в соцмережах. Він постійно продукує контент і має велику кількість підписників. Так, на його основну сторінку у Facebook підписано понад 111 тисяч користувачів. На іншу сторінку (з поміткою official) підписано понад 35 тисяч користувачів.

В Twitter Березовця читають 73 300 підписників, а в Telegram — 21 100. На його канал в Youtube підписано понад 175 тисяч глядачів.

В Instagram він публікує особисті фото, англомовні дописи з відпочинку, мандрівок тощо. Ця сторінка має трохи менше як 3600 підписників.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua