• USD 26.6
  • EUR 31.2
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Валерій Залужний

Головнокомандувач Збройними силами України

Валерій Залужний
Валерій Залужний
Зміст

Місце народження, освіта

Валерій Залужний народився 8 липня 1973 року в місті Новоград-Волинський Житомирської області в сімʼї робітників. Його мама була родом із Чернігова, й нині Залужний зізнається, що все життя мріяв жити саме там. Стати військовим він також мріяв іще з дитинства.

У 1989 році він закінчив школу і вступив до Новоград-Волинського машинобудівного технікуму, який закінчив у 1993 році з відзнакою. Одразу ж вступив на загальновійськовий факультет Одеського вищого обʼєднаного командного училища, яке теж закінчив із відзнакою в 1997 році.

У 2005-2007 роках навчався в Національній академії оборони України.

У грудні 2020 року закінчив магістеріум Острозької академії за спеціальністю "Міжнародні відносини".

Трудова діяльність

Після завершення інституту в 1997 році пройшов усі щаблі військової служби: командир взводу, командир навчального взводу, командир бойового взводу, командир навчальної роти, командир роти курсантів, командир батальйону.

Після завершення академії в 2007 році отримав призначення на посаду начальника штабу — першого заступника командира 24-ї окремої механізованої бригади в Яворові Львівської області. Потім до 2009 року був командиром цієї бригади.

З 2009 по 2012 рік — командир 51-ї окремої механізованої бригади.

У 2017 році Залужний отримав звання "генерал-майор". 

Моє просування по службі відбувалося як у нормального військового. Мене призначали – я приступав до виконання обов'язків, опановував посаду. Пропонували іншу – теж рухався. Можна сказати так: через ту завантаженість ніколи не думав, що колись стану генералом і дійду до високих щаблів

Валерій Залужний

Після отримання звання генерала не поспішав переводитися на штабні посади, а продовжував роботу на передовій. Особисто брав участь у боях на Донбасі, але про бойовий досвід говорити не любить, позаяк упевнений, що доля генерала і доля солдата на війні по-різному сприймаються. 

Про важкі події… Це, мабуть, 2014 рік. Серпень. Потім Дебальцеве. Якось неспокійно було. Відчуття постійної загрози. У душі й у серці…

Валерій Залужний

Офіцери ж у розмові з журналістами "Донбас. Реалії" розповідали, що Залужний — "бойовий у дійсності, а не на папері". Залужного називають одним із найвідкритіших генералів, який розуміє проблеми солдатів і молодших офіцерів і "не вважає, що зірочки на погонах – привід бути пихатим".

Кожен солдат для мене – особистість

Валерій Залужний

У 2017 році — начальник штабу — перший заступник командувача військами оперативного командування "Захід" Сухопутних військ ЗСУ України.

З 2018 з 2019 року був начальником Обʼєднаного оперативного штабу ЗСУ — першим заступником командувача Обʼєднаними силами. Під час його перебування на посаді ЗСУ звільнили, зокрема, селище Південне біля окупованої Горлівки та просунулись уперед поблизу Волновахи.

З 2019 по 2021 рік — командувач військами оперативного командування "Північ".

Валерій Залужний під час прощання з офіцером 58-ї бригади Володимиром Шпаком
Валерій Залужний під час прощання з офіцером 58-ї бригади Володимиром Шпаком. Фото: mil.in.ua

Залужний на посаді головнокомандувача ЗСУ

"Сфера оборони має функціонувати стабільно, скоординовано, з чіткою перспективою та без непорозумінь між керівниками… Ротації чи заміна керівників не мають розглядатися як щось надзвичайне. Якщо є потреба змінити керівний погляд на конкретному напрямку, це потрібно робити", — пояснили в ОПУ кадрову перестановку.

Залужний вважає, що за роки війна армія настільки реформувалася, що вже ніколи не повернеться до стану 2013 року, тобто часів Януковича. При цьому він має намір і надалі розвивати ЗСУ, аби вони могли досягти стандартів НАТО.

"Совок" відпадає – хоче хтось цього чи ні. До нас приходять молоді люди, випускники військових академій. Дуже цікаво за ними спостерігати. Як людина, яка сиділа нещодавно за партою, потрапляє одразу на фронт. За рік вони стають командирами рот. Кожен, окрім техніки і ста осіб особового складу, отримує смугу, яку він з ними обороняє. Це зовсім інші люди. Не такі, як ми, коли були лейтенантами. Це нові паростки, які за п'ять років зовсім змінять армію

Валерій Залужний

Вступивши на посаду головнокомандувача ЗСУ, перше, що він зробив, — це заборонив високопоставленим чиновникам піаритись у зоні ООС, зокрема спікеру ВР Дмитрові Разумкову.

"Інформуємо, що візит Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова до зони проведення Операції об'єднаних сил, запланований на 3 серпня, був скасований. Пізно ввечері, напередодні відрядження, Головнокомандувачем Збройних Сил України Валерієм Залужним було повідомлено щодо тимчасової заборони відвідування посадовими особами зони проведення Операції об'єднаних сил", — повідомила пресслужба Верховної Ради.

Разумков збирався ознайомитися з поточною безпековою та оперативною ситуацією в районі проведення ООС і поспілкуватися з місцевими жителями та військовослужбовцями.

Ми готові оборонятися і відбивати атаки противника, як у разі повномасштабного вторгнення, так і в разі спроб захоплення об'єктів критичної інфраструктури та стратегічно важливих об'єктів, зокрема оперативних аеродромів

Валерій Залужний

Одразу після призначення головнокомандувачем ЗСУ російські терористи, які окупували Луганщину, оголосили Залужного в розшук за підозрою в геноциді і порушенні законів війни.

Валерій Залужний у перший день на посаді головнокомандувача ЗСУ
Валерій Залужний у перший день на посаді головнокомандувача ЗСУ. Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Разом із тим довірена особа Петра Порошенка на виборах президента 2019 року Семен Кабакаєв вважає, що Залужний — креатура глави Офісу президента Андрія Єрмака.

"Замість Хомчака призначили Валерія Залужного, який, як я розумію, є старим другом Арестовича і Романа Машовця, який працює заступником Єрмака", — писав Кабакаєв.

Родина

Одружений із Оленою Залужною. Подружжя має двох дорослих доньок. Старша — військова, служить у Київському гарнізоні, молодша — вчиться в Одесі на лікаря.

Валерій та Олена Залужні
Валерій та Олена Залужні. Фото: facebook.com/vzaluznyj

Статки

Згідно з декларацією Валерія Залужного, сам він не володіє ніякою нерухомістю. Однак у його дружини Олени Залужної в Овідіополі Одеської області є будинок площею 69,2 кв. м. і чотири земельні ділянки.

Залужний їздить на авто Chery Tiggo T11 2010 року випуску, а його дружині належить легковий автомобіль Nissan Patrol 2005 року випуску, який вона придбала в 2019 році.

У 2020 році Валерій Залужний отримав 563 тисячі гривень заробітної плати і близько 7600 грн соціальної допомоги. Його дружина за цей же період отримала 584 тисячі гривень заробітної плати в Укргазбанку, 15 тисяч гривень доходу від профспілки співробітників Укргазбанку, 12600 грн доходів від надання майна в оренду і 5 тисяч гривень страхових виплат.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua