• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Віктор Муженко

Начальник Генерального штабу ЗСУ — Головнокомандувач Збройних сил України (3 липня 2014 — 21 травня 2019)

Віктор Муженко
Віктор Муженко
Зміст

Місце народження, освіта

Народився 10 жовтня 1961 року в селі Виступовичі Овруцького району Житомирської області. У 1983 році закінчив Ленінградське вище загальновійськове командне училище. У 1996 році закінчив Академію Збройних Сил України, а в 2005 році — факультет підготовки фахівців оперативно-стратегічного рівня Національної академії оборони України. Кандидат військових наук.

Кар’єра

Офіцерську службу розпочав у 1983 році командиром мотострілецького взводу в Закавказькому військовому окрузі. З 1984 по 1986 рік був командиром мотострілецького взводу, командиром мотострілецької роти в Закавказькому військовому окрузі.

З 1986 року по 1992 рік проходив службу на посадах командира мотострілецького батальйону.

У 1992-1993 роках — офіцер відділу бойової та морально-психологічної підготовки, старший офіцер відділу бойової та морально-психологічної підготовки танкової армії Прикарпатського військового округу.

З 1993 року по 1994 рік проходив службу на посаді старшого офіцера відділення тактичної підготовки відділу бойової підготовки танкової армії Прикарпатського військового округу.

У 1996 році Муженка призначили на посаду начальника штабу — заступника командира полку танкової армії Прикарпатського військового округу.

З 1996 року по 2000 рік проходив службу на посаді командира полку.

Віктор Муженко
Віктор Муженко / zhitomir.info

У 2000-2003 роках Муженко був начальником штабу — заступником командира дивізії Північного оперативного командування. У 2001 році він отримав медаль "За бездоганну службу" III ступеня — за вагомий особистий внесок у забезпечення обороноздатності України, високий професіоналізм та з нагоди 60-річчя від дня створення 30 гвардійської танкової дивізії 8 армійського корпусу Північного оперативного командування.

З квітня 2003 року по липень 2004 року проходив службу на посаді начальника штабу — першого заступника командира механізованої бригади Українського миротворчого контингенту багатонаціональних сил в Іраку. У 2004 році його нагородили Орденом Данила Галицького.

У 2005 році був призначений на посаду заступника начальника штабу армійського корпусу Сухопутних військ ЗС України.

З 2005 року по 2010 рік перебував на посадах заступника командира корпусу, начальника штабу — першого заступника командира армійського корпусу Сухопутних військ ЗС України.

Протягом двох років, із 2010 по 2012 рік, обіймав посаду командира 8-го армійського корпусу Сухопутних військ ЗС України.

10 травня 2012 року наказом №358 міністра оборони України Муженка було призначено на посаду заступника начальника Генерального штабу ЗС України. 24 серпня того ж року він отримав військове звання генерал-лейтенанта.

Віктор Муженко
Віктор Муженко / УНІАН

Служба від початку російської агресії проти України

Муженко обирався депутатом Житомирської обласної ради від Партії регіонів, але після Євромайдану в лютому 2014 року вийшов із партії.

20 травня 2014 року в.о. президента України Олександр Турчинов призначив Муженка першим заступником керівника Антитерористичного центру при СБУ.

3 липня 2014 року президент України Петро Порошенко своїм указом призначив Муженка начальником Генерального штабу ЗС України, а 24 серпня того ж року дав йому військове звання "генерал-полковник".

У 2014 році у бою неподалік Сніжного Донецької області Муженко особисто очолив атаку своїх солдатів проти терористів.

Станом на 2014 рік у нас повністю були демілітаризовані: схід України, лівий берег Дніпра, Донецьк, Донбас. Ті військові частини, які там були, вони були розформовані… Але це не означає, що в 2014 році ми повинні були підняти руки і говорити: у нас армії немає, хай світ нас захищає, ми тут ні при чому. У нас була можливість обмежено реагувати

Віктор Муженко

У жовтні 2014 року стало відомо, що Слідчий комітет Російської Федерації порушив справи проти Віктора Муженка та міністра оборони України Валерія Гелетея. За версією слідчих, Муженко і командири 93-бригади ЗС України з 3 по 5 вересня віддавали накази з метою "повного знищення національної групи російськомовних осіб, які проживають на території", яку контролюють терористи "ДНР" і "ЛНР".

Оцінюючи свою роботу на посаді, Муженко казав таке: "Головне досягнення Генштабу і ЗСУ — це те, що була зупинена російська агресія на Південному Сході. Збройні сили з 2014 по 2019 рік змінилися якісно, причому, в усіх напрямках — від кадрового складу до оснащення, озброєння і техніки. Взагалі структура Збройних сил змінилася. Сьогодні ЗСУ здатні виконувати свій конституційний обовʼязок щодо захисту незалежності і територіальної цілісності країни".

При цьому він визнавав, що має місце відтік кадрів із армії.

Президент України Петро Порошенко та начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройними Силами України Віктор Муженко
Президент України Петро Порошенко та начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройними Силами України Віктор Муженко в одному з базових таборів антитерористичної операції (АТО), 2014 рік / УНІАН

Скандали

  • Журналіст Юрій Бутусов звинувачував Муженка в тому, що за його наказом українські солдати створили коридор для бойовиків Ігоря Гіркіна зі Словʼянська в 2014 році. Українські розвідники неодноразово повідомляли про його координати, проте наказу відкрити вогонь військові так і не отримали. Також Бутусов стверджує, що боїв у Лутугиному, Новосвітлівці, Дмитрівці, Луганському аеропорту можна було уникнути, однак трагедії, на його думку, відбулися саме з вини Віктора Муженка.
  • Також Бутусов, а пізніше й колишній заступник Секретаря РНБО Сергій Кривонос звинуватили Муженка в Іловайській трагедії. У Верховній Раді створили комісію, яка займалася розслідуванням обставин цієї події. Згідно з висновками, до трагічних наслідків могли призвести хибні кадрові призначення в силовому блоці, а також неадекватні дії колишнього міністра оборони Валерія Гелетея і начальника Генерального штабу Віктора Муженка. Сам Муженко свої провини не визнає.

У цьому штурмі (Іловайська, - "ДС") не було потреби. Він нам нічого не давав. Звичайно, це був вузол, через який ішли поставки техніки і озброєння з Росії. Але коли ми перерізали залізницю в районі Кутейнікового (а Іловайськ розташовується вище), в штурмі Іловайська не було сенсу. Йти на оточення самого Донецька за рахунок Іловайська — це був найбільш ресурсно витратний і небезпечний варіант із воєнної точки зору

Віктор Муженко
  • Восени 2017 року зʼявилися вимоги про відставку Віктора Муженка через пожежі на військових складах у Вінницькій області. Як стало відомо, склади в Калинівці взагалі не мали ніякого захисту, оскільки Муженко зняв із них усю охорону. Згодом спеціальний комітет парламенту підтримав звернення до пʼятого президента Петра Порошенка з проханням звільнити Муженка. Однак цього не сталося.
Начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України Віктор Муженко і міністр оборони України Степан Полторак
Начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України Віктор Муженко і міністр оборони України Степан Полторак під час засідання Ради національної безпеки і оборони України в Києві, 22 вересня 2015 р. / УНІАН

Звільнення з Генштабу

21 травня 2019 року шостий президент України Володимир Зеленський звільнив Муженка з посади Начальника Генерального штабу ЗСУ і призначив на його місце генерал-лейтенанта Руслана Хомчака.

Я з президентом України Володимиром Зеленським зустрічався всього двічі. Перший раз на репетиції інавгурації в неділю 19 травня. І другий — 20-го під час інавгурації. Безпосередньо з ним розмови ніякої не було і до цього з ним знайомий теж не був. Про звільнення я дізнався, як у нас прийнято в багатьох випадках, із засобів масової інформації, коли перебував у Брюсселі на засіданні військового комітету НАТО — за день до засідання в форматі "НАТО — Україна"

Віктор Муженко

2 вересня 2019 року Зеленський указом №645/2019 звільнив Віктора Муженка з військової служби з правом носіння військової форми.

Цитати

Про перемир’я на Донбасі: "При порушенні режиму припинення вогню єдиним ефективним способом припинити обстріли є ефективний вогонь. Це право кожного військовослужбовця і командира — застосовувати зброю для захисту життя і здоровʼя".

29 січня 2015 року, під час запеклих боїв та втрат у районі Дебальцевого: "На сьогодні ми маємо тільки факти участі окремих військовослужбовців Збройних сил РФ, громадян РФ в складі незаконних збройних формувань у бойових діях. Бойових дій з підрозділами регулярної російської армії на сьогоднішній день ми теж не ведемо. У нас достатньо сил та засобів для того, щоб нанести остаточне навіть ураження незаконним збройним формуванням".

17 квітня 2015 року: "Зараз я вже можу говорити про те, що в цих боях українська армія завдала важких втрат саме російській армії, і зірвала її агресивні плани подальшого наступу".

Начальник Генерального штабу Збройних Сил України Віктор Муженко, в центрі, і віце-прем'єр-міністр - міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко
Начальник Генерального штабу Збройних Сил України Віктор Муженко, в центрі, і віце-прем'єр-міністр - міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко, праворуч, під час заходів з нагоди 1030-річчя хрещення Київської Русі, 2018 р. / УНІАН

Родина

Одружений із Наталею Муженко. Подружжя має сина й доньку.

Статки

У дружини Муженка є квартира в Києві площею понад 100 кв. м., а в нього самого — земельна ділянка в Обслуговуючому кооперативі "Садівне товариство "Межріччя-Тетерівка" (Житомирська область). У декларації Муженко вказав також земельну ділянку в садово-городничому товаристві "Вчелька", яка належить його дружині, і квартиру в Гайсині Вінницької області, яка дісталась йому у спадок.

Також у колишнього начальника Генштабу є гараж у Овручі Житомирської області.

Віктор Муженко
Віктор Муженко / УНІАН

Свою зарплату в Генштабі Віктор Муженко, згідно з документом, пожертвував на благодійність. Наталя Муженко живе на проценти від вкладів у банку.

Готівкою він зберігає 400 тисяч гривень, 50 тисяч доларів, 16 тисяч євро, а його дружина зберігає гроші лише в банку — 212 225 гривень і 3073 долари.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua