• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Єгор Фірсов

Депутат Верховної Ради VII і VIII скликань, т.в.о. голови Державної екологічної інспекції (листопад 2019 — травень 2020 рр.)

Єгор Фірсов / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Єгор Павлович Фірсов народився 1 грудня 1988 року в Донецьку. Навчався у місцевих школах №№ 6 і 150.

У 2014 році майбутній нардеп з відзнакою закінчив економіко-правовий факультет Донецького національного університету. За спеціальністю правознавець.

Згідно з офіційною біографією, з 2011 до 2012 року Фірсов працював вчителем історії та правознавства в авдіївській школі № 4.

Громадська діяльність

У віці 16 років Єгор Фірсов брав участь у Помаранчевій революції. У 2010 році він став довіреною особою партії "Єдиний Центр" в Донецькій області. До колегії лідерів партії на той час входили Віктор Балога, Леся Оробець, Ігор Кріль та інші.

Фірсов брав активну участь у Революції гідності. 23 листопада 2013 року як представник Донецька він виступив на столичному Майдані. Згодом організував Автомайдан на Донеччині, а також був одним з координаторів Комітету патріотичних сил Донбасу.

Після позбавлення депутатського мандату (див. далі) активно займався екологічною проблематикою.

Єгор Фірсов / facebook.com/egor.firsov
Єгор Фірсов / facebook.com/egor.firsov

Політична кар'єра

Перші кроки

У 2011 році Єгор Фірсов став помічником (на громадських засадах) народної депутатки від "Нашої України — Народної самооборони" Ірини Геращенко.

Наступного року він приєднався до партії Віталія Кличка УДАР. Спочатку керував відділенням у Донецьку, а згодом "вийшов" на обласний рівень.

Верховна Рада VII скликання

На чергових парламентських виборах 2012 року Фірсов балотувався від УДАРу, посівши 37-е місце у виборчому списку. Цього виявилося недостатньо для потрапляння у парламент, оскільки у багатомандатному окрузі від партії пройшли лише 34 кандидати.

Мандат народного депутата він отримав лише 24 квітня 2014 року. Це стало можливим завдяки переходу деяких "ударівців", обраних по списку, на інші посади. Фірсов став наймолодшим депутатом скликання, на той час йому було 25 років.

У Верховній Раді VII скликання нардеп увійшов до складу Комітету з питань податкової та митної політики. За час перебування у парламенті він встиг подати п'ять законопроєктів і сім разів виступити.

Певний час у 2014 році Фірсов був позаштатним радником голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського.

Єгор Фірсов
Єгор Фірсов / УНІАН

Верховна Рада VIII скликання

На позачергових парламентських виборах, які відбулися восени 2014 року, Єгор Фірсов балотувався по квоті УДАРу від партії "Блок Петра Порошенка" (№54 у виборчому списку). На момент обрання — безпартійний.

У Раді VIII скликання нардеп спочатку був членом Комітету з питань європейської інтеграції, а згодом (з лютого 2015 до березня 2016 рр.) очолив підкомітет з питань економічного, секторального співробітництва та поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС цього ж Комітету. Також він увійшов до складу кількох груп з міжпарламентських зв'язків, зокрема із Сингапуром, Індією та Китаєм.

За час роботи у парламенті долучився до написання 24 проєктів закону, подав 48 поправок до двох законопроєктів, направив 11 депутатських запитів і шість разів виступив.

Наприкінці березня 2016 року Фірсов був позбавлений депутатських повноважень через вихід з фракції БПП (див. далі). Цьому передувало відповідне рішення з’їзду партії.

Єгор Фірсов за трибуною парламенту під час засідання Верховної Ради, 2016 р.
Єгор Фірсов за трибуною парламенту під час засідання Верховної Ради, 2016 р. / УНІАН

Після депутатства

У липні 2016 року Фірсов ще раз спробував потрапити до Верховної Ради, взявши участь у довиборах в одномандатному окрузі №206 (Чернігівська область). За результатами голосування посів лише п'яте місце, набравши 4,07% або 1980 голосів. Переможцем став самовисуванець Максим Микитась, який станом на жовтень 2021 року фігурує в кількох кримінальних провадженнях.

До речі, на позачергових виборах 2019 року на ОВО №206 переміг висуванець партії "Слуга народу" Антон Поляков, який помер 8 жовтня 2021 року в Києві.

У травні 2018 року Єгор Фірсов разом зі своєю партією "Альтернатива" підтримав колишнього міністра оборони та екснардепа Анатолія Гриценка на президентських виборах. У команді кандидата він відповідав за "екологічний напрямок".

На виборах у Раду 2019 року балотувався від партії Гриценка "Громадянська позиція", посівши дев'яте місце у виборчому списку. В багатомандатному окрузі ця політична сила набрала 1,04% або 153 225 голосів виборців і не пройшла до парламенту.

У вересні 2020 року Фірсов зареєструвався кандидатом на посаду мера Києва від партії "Екологічна альтернатива". На виборах, які відбулися 25 жовтня, він отримав лише 0,38% або 2759 голосів виборців.

Єгор Фірсов, лідер партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко і лідер громадського об'єднання "Хвиля" Віктор Чумак після прес-конференції на тему: "Вибори-2019: об'єднання як єдиний шлях для України", 2018 р.
Єгор Фірсов, лідер партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко і лідер громадського об'єднання "Хвиля" Віктор Чумак після прес-конференції на тему: "Вибори-2019: об'єднання як єдиний шлях для України", 2018 р. / УНІАН

Державна екологічна інспекція

У листопаді 2019 року уряд прем'єр-міністра Олексія Гончарука призначив Єгора Фірсова тимчасовим виконувачем обов'язків (т.в.о.) голови Державної екологічної інспекції України.

Єгор Фірсов
З інтерв'ю Bihus.Info, грудень 2019 р.

Я написав Олексію Гончаруку, який тоді ще був кандидатом на пост прем’єра. Якщо відверто, то я хотів працювати в Міністерстві екології. Але він, побачивши, може, десь мою таку зухвалість, подумав, що мені краще було б працювати в екологічній інспекції.

Однією з основних задач було реформування цього держоргану. Фірсов почав втілювати план оновлення з кадрових чисток. Так, протягом кількох місяців він звільнив більшу частину старого керівництва Держекоінспекції, звинувативши багатьох співробітників у нерезультативності й корумпованості.

Також чиновник запам'ятався величезним штрафом для компанії найбагатшої людини України Ріната Ахметова. Після перевірки Маріупольського металургійного комбінату гірничо-металургійна група "Метінвест" сплатила 10 млн грн компенсації за "екологічну шкоду" та "порушення природоохоронного законодавства".

Крім того, очолюване ним відомство вперше за останні чотири роки провело перевірку ПрАТ АК "Київводоканал". Сума збитків, які були пред'явлені компанії, сягнула 10 млн грн.

У травні 2020 року Фірсов був звільнений з посади. За його словами, причини такого рішення в Кабміні йому не пояснили.

Єгор Фірсов
Допис у Facebook, 13 травня 2020 року

Причини такого рішення мені не пояснювали, розмов з прем'єр-міністром у мене не було. Але я, звичайно, знав, що таке рішення готується. Судячи з того, яка політична картина вимальовується, моє звільнення було тільки питанням часу. Останніми днями було багато пропозицій "порєшать і офіційно прибрати приставку т.в.о.", але таких переговірників я посилав куди подалі.

Згодом Державну екологічну інспекцію очолив Андрій Мальований.

Після звільнення Фірсов почав працювати у ТОВ "Юридична компанія "Будинок права", власницею якого є членкиня партії "Екологічна альтернатива" Анастасія Загоруйчик. Також з компанією пов'язані колишній заступник голови Держекоінспекції Денис Каплунов і член партії "Громадянська позиція" Олексій Мітасов.

Екс-депутат, лідер політичної сили "Альтернатива" Єгор Фірсов під час глобального страйку за клімат, біля будівлі КМДА, 2020 р.
Екс-депутат, лідер політичної сили "Альтернатива" Єгор Фірсов під час глобального страйку за клімат, біля будівлі КМДА, 2020 р. / УНІАН

Компромат і скандали

Позбавлення мандату. 8 лютого 2016 року Єгор Фірсов вийшов зі складу парламентської фракції "Блок Петра Порошенка". Своє рішення він пояснив, зокрема, незгодою із позицією, яку зайняла політсила в конфлікті між тодішнім міністром економічного розвитку Айварасом Абромавичусом і заступником голови фракції БПП Ігорем Кононенком. Нардеп заявив, що не бажає залишатися в партії і фракції, "лідери якої займаються корупційною діяльністю".

На з'їзді БПП він обурився через відсутність кримінальних проваджень щодо Кононенка, попри наявність відповідних звернень антикорупційного комітету, заяв до НАБУ і поліції.

Єгор Фірсов
З інтерв'ю Громадському, березень 2016 р.

Якщо ти протягом року порушуєш ці питання, але жодне з них не зрушило з місця, то немає сенсу знаходитися у цій фракції. Мій вихід був свого роду протестом: позиція фракції неправильна, тому я йду. Я розумів, що будуть позбавляти мандата, розумів, що проти мене буде працювати жорстка юридична кампанія.

28 березня Центрвиборчком позбавив Фірсова мандата. Компанію йому склав Микола Томенко, який також зі скандалом вийшов зі складу БПП.

Звинувачення на адресу Ахметова. У квітні 2015 року народний обранець в ефірі одного з політичних ток-шоу заявив, що стосовно Ріната Ахметова відкрито кримінальне провадження за фактом фінансування тероризму і сепаратизму. Пресслужба бізнесмена спростувала ці заяви: "Депутат Єгор Фірсов, спираючись на авторитет представника законодавчої влади, навмисно ввів телеглядачів в оману. Це свідома дезінформація і наклеп. Такі дії народного депутата вважаємо провокаційними і неприпустимими".

Інформація про кримінальне провадження проти Ахметова виявилася неправдивою.

Підпал авто. 12 березня 2020 року Фірсов, який на той час очолював Держекоінспекцію, повідомив, що йому спалили автомобіль.

"Просто під будинком невідомі спалили мою машину. Пожежники прибули оперативно і загасили вогонь, але відновленню авто вже не підлягає… Мабуть, таким чином оцінили роботу моєї команди на чолі екоінспекції. Реальні штрафи для забруднювачів, антикорупційні чистки не подобаються багатьом", — написав він у себе в Facebook, оприлюднивши фото спаленої автівки.

Спалена машина Єгора Фірсова/facebook.com/egor.firsov
Спалена машина Єгора Фірсова/facebook.com/egor.firsov

Він також запевнив, що ця атака його не залякає.

Родина, особисте життя

Батько: Павло Никанорович Фірсов. В Єдиному реєстрі декларацій вказано, що людина з такими даними працює майстром житлово-експлуатаційної дільниці у КП "Служба єдиного замовника Авдіївської міської ради".

Мати: Олена Володимирівна Фірсова. У відкритих джерелах немає точних даних про те, чим вона займається.

Офіційно Єгор Фірсов неодружений, однак довгий час проживає у цивільному шлюбі з Катериною Дмитрівною Кічик. Жінка народилася і жила у Донецьку. Під час роботи Фірсова у Верховній Раді вона була його помічницею (в обох скликаннях). Згодом почала працювати в єврейському громадському центрі "Халом" і займатися підприємницькою діяльністю.

Дітей у пари станом на кінець жовтня 2021 року немає.

Єгор Фірсов і Катерина Кічик / segodnya.ua
Єгор Фірсов і Катерина Кічик / segodnya.ua

Майновий стан і доходи

Електронну декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік Єгор Фірсов подав 23 березня 2021 року. В документі зазначено, що він зареєстрований в Авдіївці, а проживає в Києві.

Об'єкти нерухомості. В тимчасово окупованому Донецьку у Фірсова та його батьків залишилася квартира 56,2 кв. м. Житло, право власності на яке було отримане у вересні 2004 року, поділене між членами родини по 33%. Прописаний він в Авдіївці у будинку площею 61,8 кв. м, яким володіє громадянка України Галина Іванівна Фірсова.

В Києві декларант орендує квартиру понад 79 "квадратів" у громадянки Оксани Халімон.

У Катерини Кічик в Києві є квартира 47,8 кв. м. Право власності набуто у серпні 2019 року, вартість житла не вказана. Також на жінку записано 25% квартири площею 28,2 кв. м у Донецьку.

Транспортні засоби. Фірсов має право на безоплатне користування автомобілем Kia Cerato 2008 року випуску, яким володіє член партії "Екологічна альтернатива", колишній заступник міністра у справах тимчасово окупованих територій Руслан Калінін.

У власності цивільної дружини декларанта є автомобіль KIA K5 2016 року випуску за 351 000 грн.

Доходи. У Державній екологічній інспекції України у 2020 році Фірсов заробив 113 724 грн. Ще 145 652 грн він заробив у ТОВ "ЮК "Будинок права".

Дохід від підприємницької діяльності Катерини Кічик склав 374 044 грн. Також вона отримала 5122 грн страхових виплат.

Грошові активи. Готівкою Фірсов задекларував 95 000 грн і 3 400 доларів США. На кількох рахунках у "ПриватБанку" він тримає (разом) 20 666 грн.

Його цивільна дружина готівкою мала 720 000 грн і 39 000 дол. На рахунках у "ПриватБанку" жінка тримає трохи менше ніж 1400 грн.

Єгор Фірсов входить до керівних органів чотирьох громадських організацій: ГО "Неурядова організація "Розвиток", ГО "Всеукраїнська організація переселенців", ГО "Міжнародний республіканський клуб", ГО "Альтернатива України".

Фірсов у соцмережах

Станом на жовтень 2021 року на сторінку Фірсова у Facebook підписано 32 150 користувачів, ще майже 5000 додані в друзі. Останні роки більшість його дописів присвячені проблемам екології в Україні та у світі.

На сторінку екснардепа в Instagram підписано 19 640 користувачів, а в Twitter у нього понад 2360 читачів.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua