• USD 39.8
  • EUR 43.1
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

Олексій Гончарук

Юрист, колишній заступник голови Офісу президента, 17-ий премʼєр-міністр України

Олексій Гончарук у Верховній Раді / facebook.com/oleksiyvhoncharuk
Зміст

Місце народження, освіта

Олексій Валерійович Гончарук народився 7 липня 1984 року в Жмеринці Вінницької області.

Деякі джерела вказують, що Гончарук народився в місті Городня Чернігівської області. Саме там майбутній премʼєр провів дитячі роки та із золотою медаллю закінчив місцеву школу № 2.

З 2001 до 2006 року навчався у Міжрегіональній Академії управління персоналом за спеціальністю "Правознавство". Паралельно із цим працював молодшим юристом на Городнянському заводі продтоварів.

У 2012 році закінчив Національну академію державного управління при президентові України за спеціальністю "Державне управління". Крім того, Гончарук пройшов навчання у Києво-Могилянській бізнес-школі, також є випускником "Аспен Інституту Київ" (Aspen Institute, міжнародна некомерційна організація).

Має науковий ступінь (PhD) в галузі права.

За деякими даними, у студентські роки Гончарук підробляв вантажником та охоронцем на автомобільних стоянках.

Олексій Гончарук (праворуч) і Олексій Павловський  / facebook.com/pavlovskiyad
Олексій Гончарук (праворуч) і Олексій Павловський / facebook.com/pavlovskiyad

Юридична діяльність

Трудову карʼєру Гончарук почав у 2005 році. До 2008 року працював юристом в інвестиційній компанії PRIOR-Invest (Київ), керував юридичним відділом цієї компанії.

У 2007 році майбутній очільник Кабміну отримав право (з 2018 р. зупинено) на зайняття адвокатською діяльністю. Наступного року він заснував, став партнером, а також арбітражним керуючим юридичної фірми "Констракт Лоерс" (Constructive Lawyers), яка спеціалізувалася на інвестуванні та фінансуванні будівництва нерухомості.

У 2009 р. очолив Всеукраїнську громадську організацію "Асоціація допомоги постраждалим інвесторам". Також він був заступником гендиректора у ТОВ "Перша Українська Індустріально-Інвестиційна Компанія" і брав участь в акціях протесту ошуканих інвесторів новобудов.

Політична діяльність

Перші кроки в політиці Гончарук зробив у 2014 році, очоливши список партії "Сила людей" на дострокових виборах до Верховної Ради. За результатами голосування політсила, яку очолював Олександр Солонтай, набрала усього лише 0,11% або 17 817 голосів виборців.

З 2015 до 2019 року керував Офісом Ефективного Регулювання (BRDO), створеним за ініціативи міністра економічного розвитку і торгівлі (грудень 2014 — квітень 2016 рр.) Айвараса Абромавичуса. Основний профіль діяльності Офісу — економічні реформи та поліпшення бізнес-клімату в Україні. Згодом Гончарук став радником першого віцепремʼєр-міністра — міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва.

На початку 2018 року молодий політик залишив "Силу людей", а через кілька місяців запустив новий проєкт — суспільно-політичний рух "Люди важливі". До проєкту, зокрема, приєдналися тодішні перший заступник міністра економіки Максим Нефьодов, депутат Київради Сергій Гусовський, керівник Головного сервісного центру МВС Владислав Криклій.

Олексій Гончарук з тодішнім прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом під час відкриття нової он-лайн платформи спілкування та взаємодії влади й бізнесу, розробленої за сприяння Офісу ефективного регулювання BRDO та Представництва ЄС в Україні, 2017 р.
Олексій Гончарук з тодішнім прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом під час відкриття нової он-лайн платформи спілкування та взаємодії влади й бізнесу, розробленої за сприяння Офісу ефективного регулювання BRDO та Представництва ЄС в Україні, 2017 р. / УНІАН

В команді Зеленського

До команди кандидата в президенти Володимира Зеленського Олексій Гончарук приєднався завдяки "протегуванню" майбутнього голови ОПУ Андрія Богдана. За даними ЗМІ, їх познайомив тодішній IT-директор "ПриватБанку" Дмитро Дубілет, який згодом став міністром Кабінету міністрів.

Олексій Гончарук
З інтерв'ю журналу НВ, червень 2019 року

Протягом останніх пів року мені пропонували стати частиною команди Зеленського різні люди, запит у всіх був однаковим. Вони шукали людину, яка могла б створити економічне крило команди, прискорити темп ключових реформ з фокусом на економіку та євроінтеграцію [...] Зрештою, мене запросив для розмови Андрій Богдан. Після декількох бесід я погодився.

Наприкінці травня 2019 року Гончарука призначили заступником голови Адміністрації президента України (з 20 червня — Офісу президента). На Банковій майбутній премʼєр відповідав за блок економічного розвитку, продовження реформ, протидію рейдерству та контрабанді. Також він входив до складу Національної ради з питань антикорупційної політики.

Андрій Богдан, Володимир Зеленський і Олексій Гончарук, 2019 р.
Андрій Богдан, Володимир Зеленський і Олексій Гончарук, 2019 р. / УНІАН

Уряд Гончарука

Призначення

29 серпня 2019 року — в перший день роботи Верховної Ради XI скликання — 35-річного Олексія Гончарука було обрано премʼєр-міністром (290 голосів "за"). Він став і поки що залишається наймолодшим очільником уряду в історії України. З вересня 2019 року до березня 2020-го — член Ради національної безпеки і оборони.

4 жовтня 2019 р. парламент схвалив Програму дій уряду на пʼять років. Відповідну постанову підтримали 236 народних депутатів. Пріоритетами діяльності Кабміну було проголошено проведення ринкових реформ та системну боротьбу з корупцією.

Під головуванням Гончарука уряд зробив необхідні кроки для відкриття ринку землі, запустив процес малої та великої приватизації, здійснив анбандлінг НАК "Нафтогаз України", розпочав вихід "з тіні" казино та грального бізнесу, запровадив концесійні конкурси десятків обʼєктів, зокрема морських портів "Ольвія" та "Херсон", відновив співпрацю з Міжнародним валютним фондом.

Під час засідання Кабміну
Під час засідання Кабміну / УНІАН

Відставка

17 січня 2020 року Гончарук подав у відставку. Своє рішення він пояснив тим, що у нього "виникли сумніви в повазі та довірі до президента". Цьому передував скандал із прослуховуванням (див. нижче). Зрештою, глава держави відмовився підписувати відповідну заяву, хоча ухвалювати відставку премʼєр-міністра має право лише Верховна Рада.

28 лютого ЗМІ повідомили, що Гончарук написав нову заяву про відставку. На позачерговому засіданні 4 березня парламент підтримав його звільнення. За відповідне рішення проголосували 353 нардепи.

Серед головних провалів уряду Гончарука президент Володимир Зеленський назвав невиконання бюджету, заборгованість по зарплатам і проблеми з індексацією пенсій.

Володимир Зеленський
Виступ у Верховній Раді 4 березня 2020 року

За два місяці невиконання Державного бюджету майже 16 мільярдів гривень, причому 13 з них — провал надходжень із митниці. Бізнес сигналізує, що контрабанда повністю не зникла […] Триває падіння економіки […] Ще одна нагальна проблема — борги шахтарям […] Уряд фактично провалив розʼяснювальну кампанію, провалив роботу з місцевою владою, щоб люди в усіх регіонах відчули на собі зменшення плати за тепло. Індексація пенсій не проведена, програма підвищення пенсій для людей не реалізована. Пенсійний фонд залишається величезною машиною, яка тільки на своє утримання проїдає пʼять мільярдів гривень.

Ще одна претензія глави держави до премʼєра стосувалася "неготовності системи охорони здоровʼя до старту другого етапу медичної реформи".

Деякі ЗМІ повідомляли, що справжньою причиною звільнення Гончарука нібито стали рішення про зміну керівництва компанії "Центренерго" і конфлікт з олігархом Ігорем Коломойським.

Наступним премʼєр-міністром України став Денис Шмигаль.

Олексій Гончарук на самокаті в будівлі Уряду
Олексій Гончарук на самокаті в будівлі Уряду

Після відставки

Йдучи з Кабміну, Олексій Гончарук заявив, що залишається в політиці та повʼязує із нею своє майбутнє. Згодом він почав працювати експертом в аналітичному центрі Eurasia Cente, який є відгалуженням американської неурядової організації Atlantic Council. Також стало відомо, що колишній очільник уряду України знаходиться у США.

Гончарук періодично виступає із критикою на адресу української влади й особисто президента Володимира Зеленського. Так, наприкінці вересня 2020 року він заявив, що Фонд боротьби з коронавірусом був лише способом "використовувати бюджетні кошти "у ручному режимі", а на боротьбу із COVID-19 кошти взагалі не планували виділяти".

Олексій Гончарук
Олексій Гончарук / УНІАН

Компромат і скандали

Подяка Порошенку

На наступний день після першого туру президентських виборів, 22 квітня 2019 року, Гончарук позитивно відгукувався про правління пʼятого президента Петра Порошенка, а стосовно Зеленського висловлював пересторогу.

"Не варто забувати, що при Порошенкові — добре це чи погано — у нас не було практики друкування грошей для того, щоб закривати якісь дірки. І це досягнення. І це абсолютно точно ми можемо втратити, якщо адміністрація нового президента не зрозуміє, що держрегулятор повинен бути незалежним […] Ми не розуміємо, хто такий Зеленський. Якщо ти мені поясниш, хто такий Зеленський, я тобі скажу, як я до нього ставлюся" — сказав він в одному з інтервʼю.

Також Гончарук з подякою висловлювався на адресу опонента майбутнього президента у себе в Facebook:

"Правий" концерт

13 жовтня 2019 року Гончарук відвідав концерт українського рок-гурту "Сокира Перуна", організований для ветеранів російсько-української війни. З подачі депутатів фракції "Опозиційна платформа — За життя" та проросійських ЗМІ цей візит набув скандального підтексту — голову уряду звинуватили у "заграванні з нацистами" та потуранні "правим" настроям.

Олексій Гончарук на рок-концерті / З відкритих джерел
Олексій Гончарук на рок-концерті / З відкритих джерел

Сам Гончарук запевнив, що не вслухався у тексти пісень гуртів на концерті, а запрошення прийняв через повагу до ветеранів.

"Плівки Гончарука"

15 січня 2020 року в мережі зʼявився аудіозапис розмови начебто Олексія Гончарука, заступниці голови Національного банку Катерини Рожкової та міністра фінансів Оксани Маркарової. Чиновники обговорювали те, як "доступно" пояснити президенту зміцнення курсу гривні. Зокрема, Гончарук заявив, що Володимир Зеленський "має дуже примітивне уявлення про економічні процеси", а себе назвав "профаном в економіці".

Згодом були оприлюднені ще дві частини розмов за участі Гончарука, представників Кабміну, НБУ та ОПУ. Ці записи змусили парламентську фракцію "Слуга народу" обговорити питання можливої відставки уряду.

Пізніше у ЗМІ зʼявилась інформація, що "плівки Гончарука" нібито монтували у "журналіста-розслідувача" телеканалу "1+1". Утім, тодішній голова НБУ Яків Смолій підтвердив аутентичність записів, а силовики провели кілька обшуків з приводу "прослуховування в кабінеті премʼєра".

Спогади Мендель

Колишня прессекретарка президента Юлія Мендель у своїй книзі "Кожен з нас президент" стверджує, що Гончаруку на високій посаді "не вистачало інституційного досвіду". На її думку, йому "слід було подорослішати".

"Він помітно губився в кризових ситуаціях, прекрасно виконуючи комунікаційну функцію і мало розуміючи в операційній системі… Закритий у своєму егоцентризмі, Гончарук часто зривався на фракції, в якій його відверто ненавиділи… Загалом йому просто треба було подорослішати. І це складно давалося хлопчикові, який до того, як його кандидатуру представив президент, понад годину грався на приставці в офісі партії", — написала Мендель.

Також вона згадала, що іноді Гончарука називали "два метри сексу".

Олексій Гончарук
Олексій Гончарук / УНІАН

Особисте життя та родина

Достовірна інформація про особисте життя 17-го премʼєр-міністра України у відкритих джерелах відсутня. За "офіційними даними", він неодружений, дітей не має.

Наприкінці січня 2020 року в мережі оприлюднили кілька спільних фото Олексія Гончарука з міністеркою освіти і науки Ганною Новосад. Фото були зроблені ще до того, як вони почали працювати у Кабміні. Анонімні джерела стверджували, що у них були стосунки, завдяки чому Новосад нібито й отримала свою посаду.

Широкого розголосу ця інформація не набула, а Гончарук і Новосад взагалі її не коментували.

Батько колишнього премʼєра, Валерій Юрійович Гончарук, був військовим, служив в Іраку. У 2003 році він загинув у ДТП.

Мати, Тетяна Володимирівна Гончарук, медик. На початку 2000-х років вона поїхала на заробітки до Італії, де живе й досі. Працює в лікарні.

Молодший брат — Олег Валерійович Гончарук.

Олексій Гончарук на відпочинку /  facebook.com/oleksiyvhoncharuk
Олексій Гончарук на відпочинку / facebook.com/oleksiyvhoncharuk

Декларація про доходи

Електронну декларацію (після звільнення) про майновий стан і доходи за 2020 рік Гончарук подав 31 березня 2021 року. В документі вказано, що він зареєстрований і проживає в Чернігові.

Обʼєкти нерухомості. В Києві декларант орендував квартиру площею 78 кв. м у громадянки України Людмили Іванівни Поліщук. Також він має право на користування квартирою у Чернігові площею 71 кв. м, яка належить його молодшому брату Олегу. Вартість квартири не вказана.

Транспортні засоби. Колишній премʼєр володіє двома машинами: Jaguar X-Type 2007 року випуску (вартість невідома) і Toyota Land Cruiser 2004 року випуску, яку він придбав у липні 2019 року за 297 730 грн.

Доходи. За кілька місяців роботи у Кабміні Гончарук заробив 182 416 грн, ще 131 500 грн він отримав від зайняття підприємницькою діяльністю. Проценти в АТ "Правекс Банк" склали 8424 грн.

Грошові активи. Готівкою декларант зберігає 10 000 доларів США.

Також Гончарук має кілька рахунків у трьох українських банках. У "Правекс Банку" він тримає 136 650 грн, 14 174 дол., 6479 євро.

В "Альфа-банку" у нього лежать 15 694 грн і 342 євро. На рахунках в "Універсал Банку" він зберігає 647 дол. і 73 євро.

У порівнянні з декларацією за 2019 рік доходи і грошові активи Гончарука дещо зменшилися.

Соцмережі

Олексій Гончарук має сторінку на Facebook, на яку станом на кінець вересня 2021 року підписано понад 66 000 користувачів.

Майже 40 000 підписників має обліковий запис колишнього премʼєра в Instagram. Його канал в Telegram читають 4880 користувачів.

Після звільнення Гончарук помітно зменшив свою активність у соцмережах.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua