• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Спокуса Зеленського. Яка таємниця відкрилася після зустрічі Міллера і Медведчука

Головні проросійські політики України знову поїхали домовлятися про постачання газу з "Газпромом", хоча їх ніхто на це не уповноважував. Чи спрацює на цей раз принцип "здаватися, щоб бути"
Олексій Міллер, Юрій Бойко, Віктор Медведчук під час зустрічі в Москві 22 березня 2019г.
Олексій Міллер, Юрій Бойко, Віктор Медведчук під час зустрічі в Москві 22 березня 2019г.
Реклама на dsnews.ua

Газовий карго-культ

Десь ми це вже бачили, причому зовсім недавно. 7 червня в Санкт-Петербурзі лідер партії "Український вибір" Віктор Медведчук і екс-міністр енергетики України, екс-глава "Нафтогазу" Юрій Бойко зустрілися з главою "Газпрому" Олексієм Міллером. І знову обговорювали питання поставок російського газу в Україну.

На цій зустрічі Міллер знову заявив, що "Газпром" готовий почати переговори про новий контракт на поставку газу в Україну. За його словами, у разі прямого контракту ціна на російський газ для України може бути на чверть нижче, ніж нинішня ціна реверсного. "Ми готові почати переговори з підготовки угоди щодо постачання російського газу, які забезпечили б рівень ціни на 25% нижче у кінцевого споживача, ніж є в даний час", — зазначив глава "Газпрому". Міллер також наголосив, що цей контракт важливий з точки зору майбутнього газотранспортної системи України.

У свою чергу, Медведчук поскаржився, що після попереднього їх візиту в Росію в Україні була "бурхлива негативна реакція". Однак вони готові продовжувати переговори, тому що, за словами Медведчука, "обіцяні президентом РФ Володимиром Путіним 25%-ві знижки на газ при прямих поставках — промінь світла для України". Він також додав, що попередня влада була не готова до цього, а президент Володимир Зеленський ще не дозрів до подібних рішень. Однак Медведчук з Бойком все одно будуть їздити і домовлятися з РФ, щоб змусити українську владу піти на угоду з росіянами.

Нагадаємо, 22 березня в Москві несподівано намалювалися тоді ще кандидат у президенти Юрій Бойко і його однопартієць Віктор Медведчук. Обох керівників "Опозиційної платформи — За життя!" взяли російський прем'єр Дмитро Медведєв і глава "Газпрому" Олексій Міллер. На відкритій частині зустрічі говорили в основному про газ. Пізніше учасники переговорів розповіли, що обговорювалося "співпраця в газовій галузі та прямі контракти по постачаннях газу", а також збереження ролі України як важливого каналу транзиту російського газу в Європу. Згадувалося, зокрема, зниження ціни на російський газ для України на 25%.

Так Росія показала, що саме з проросійськими політиками готова обговорювати це питання. І вже тоді стало зрозуміло, що для новообраного президента дуже великою спокусою може стати ідея прийняти цю пропозицію. Тоді і народу можна буде показати реальне зниження газових тарифів, і всій країні — збережений після 2019 р. транзит газу.

Але зрозуміло, що зворотна сторона цієї пропозиції — російський контроль над українською ГТС. У Москві цього і не приховують: 7 червня глава "Газпрому" знову підтримав пропозицію Медведчука повернутися до ідеї про створення українсько-російського консорціуму з управління газотранспортною системою України.

Реклама на dsnews.ua

Російська сторона свідомо змішує всі в один флакон. У той же день в кулуарах форуму ПМЕФ-2019 Олексій Міллер заявив: "Кажуть, договір на транзит, на транзит, на транзит. Слухайте, перше і найголовніше питання — це прямий договір на постачання російського газу в Україну".

Він пояснив, що від наявності контракту залежить, чи буде "Газпром" підтримувати технічний стан газопроводів на кордоні з Україною. "Це технологічно дуже серйозно. Та картинка, яку ми зараз маємо за зобов'язаннями, за тими контрактами — транзитному і поставочному, ми всі ці потужності потенційно тримаємо. А якщо цих зобов'язань не виникає в частині, наприклад, постачання газу за прямим контрактом на Україну, ми вже не говоримо, який обсяг там, це в тому числі питання про те, які газотранспортні потужності нам необхідні і будуть на кордоні Росії і України", — сказав Олексій Міллер.

В кінці 1940-х аборигени на островах Меланезії будували з підручних матеріалів макети літаків і аеродромів, намагаючись в точності відтворити деталі. Вони розраховували, що завдяки цьому повернуться білі люди з корисними ништяками, такими як намисто, ножі і банки з тушонкою. Медведчук і Бойко поводяться схожим чином: їздять в Росію і роблять вигляд, ніби домовляються по газу. Вони розраховують, що ці ритуальні дії повернуть їм посади і повноваження — їздити в Росію і домовлятися по газу, тільки вже "по-дорослому".

Україна не згодна

Глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв прокоментував пропозицію Міллера, припустивши, що умовою знижки на газ може стати "прощення боргу "Газпрому" "Нафтогазом", відмову від будь-яких арбітражів і незастосування європейських правил в газовій сфері". "Такий сценарій насправді означав би для Росії додаткові мільярдні прибутки, а для України — втрати і повернення в повну залежність від Кремля", — написав він на своїй сторінці в Facebook.

Він зазначив, що Стокгольмський арбітраж переглянув контракт між "Газпромом" і "Нафтогазом", визнавши ряд його умов дискримінаційними, і зобов'язав "Газпром" продавати Україні газ по $300 за тис. куб. м у першому кварталі поточного року, а у другому — за $221. Замість цього "Нафтогаз" купує газ у Європі істотно дешевше: у першому кварталі — по $259, у другому — по $212, липнева ціна складе $178, підкреслив глава української компанії.

При цьому Андрій Коболєв досить спокійно заявив, що його компанія також готова до переговорів з Росією по газу, але тільки за участю ЄС, тобто в тристоронньому форматі.

Інший топ-менеджер "Нафтогазу", виконавчий директор Юрій Вітренко, на своїй сторінці у Facebook висловився куди більш імпульсивно: "Спочатку вони завищують ціну на 100% від справедливої ринкової ціни, а потім дають знижку в 24%. Це на кого розраховано? Не потрібні ваші химерні знижки, просто виконуйте контракт і рішення міжнародних судів". Вітренко стверджує, що "Нафтогаз" купує газ дешевше в Європі, ніж "Газпром" пропонує зі знижкою".

Правда, залишається незрозумілим, з чого Вітренко зробив такий висновок, адже Міллер "підкуповував" обіцянкою знизити ціну від того рівня, який вже є за фактом сьогодні.

Все залежить від точки зору

Російська сторона традиційно веде переговори з позиції сили, так, ніби Україна — більш слабкий і залежний партнер, за якого рішення ухвалюються в Москві. Однак газову суперечку Росії і України, по всій видимості, завершується капітуляцією "Газпрому". Тому що головне в словах Олексія Міллера — це те, що російська газова монополія пропонує провести переговори про продовження контракту на транзит газу в Європу.

Нагадаємо, що переговорні позиції "Газпрому" послабили труднощі з проектом "Північний потік-2". Будівництво трубопроводу, який, за задумом російських властей, повинен був замінити українську ГТС, затримується із-за уряду Данії, так і не видала дозвіл на роботи у своїх територіальних водах. Це може призвести до перенесення завершення проекту на кінець 2020 р., визнав фінансовий директор Nord Stream 2 AG Підлогу Коркоран.

Втім, на цьому проблеми не можуть скінчитися. У квітні Європарламент прийняв директиву, що вимагає, щоб норми Третього енергопакету застосовувалися і до морських газопроводів, що приходить у Європу з третіх країн. А там зазначено, що постачальник газу (в даному випадку "Газпром") не може бути одночасно власником труби — доступ до потужностей газопроводу повинні мати і незалежні добувачі газу. А власне "Газпрому" дозволено експлуатувати не більше 50% потужності газопроводу.

Судячи з усього, роблячи "жести доброї волі" (в своєму розумінні, звичайно), "Газпром" розраховує, що Європа натисне на Україну, щоб та підписала новий договір, в першу чергу транзитний. Самому ж "Газпрому" за великим рахунком без різниці, як Україна буде купувати російський газ — безпосередньо або шляхом реверсу з Європи. Йому важливий саме транзит газу через Україну. Ось тільки зізнатися в цьому в Москві не можуть.

    Реклама на dsnews.ua