• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

$650 млрд за просто так. Що робити Україні на аукціоні небаченої щедрості МВФ

МВФ вирішив допомогти світу відновитися після коронакризи, розподіливши по країнах купу грошей. Нашій країні перепаде $2,73 млрд, правда, використовувати їх на поточні витрати не можна

Україна може отримати від Міжнародного валютного фонду близько $2,73 млрд в рамках безоплатного розподілу коштів для фінансової стабілізації
Україна може отримати від Міжнародного валютного фонду близько $2,73 млрд в рамках безоплатного розподілу коштів для фінансової стабілізації / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

9 липня голова Нацбанку України Кирило Шевченко повідомив на своїй сторінці в Facebook, що Україна може отримати від Міжнародного валютного фонду (МВФ) приблизно $2,73 млрд в рамках безоплатного розподілу коштів для фінансової стабілізації.

8 липня Рада директорів МВФ підтримала ініціативу директора-розпорядника Фонду Крісталіни Георгієвої по додатковій алокації SDR на суму близько $650 млрд. Це так звані спеціальні права запозичення, Special Drawing Rights, — штучний резервний і платіжний засіб, що емітується МВФ. Кошти планується направити на забезпечення додаткової ліквідності світової економічної системи через поповнення міжнародних резервів держав — членів МВФ.

"З огляду на розмір квоти України в МВФ (0,42%), наша держава може отримати близько $2,73 млрд, що буде сприяти нарощуванню ЗВР і поліпшенню показника композитного критерію МВФ щодо достатності міжнародних резервів. Це дуже позитивна новина!" — заявив голова НБУ.

Ця пропозиція ще має бути проголосована в Раді керуючих МВФ. Однак мало хто сумнівається, що вона буде прийнята, а кошти — виділені. У такому випадку розподіл SDR завершать до кінця серпня. Якщо точніше, він буде проходити під формулюванням: "для задоволення довгострокових глобальних потреб в резервах в ході глибокої кризи з часів Великої депресії".

Щедрість світового масштабу

У пресрелізі на сайті МВФ наводиться цитата Георгієвої, в якій вона пояснює цілі, заради досягнення яких було вирішено розподілити по світу $650 млрд: "Це послужить стимулом для всього світу. Розподіл SDR підвищить ліквідність і резерви всіх наших держав-членів, зміцнить довіру і буде сприяти посиленню стійкості та стабільності світової економіки. У 2009 р. розподіл SDR зробив значний внесок у відновлення після світової фінансової кризи, і я впевнена, що цей новий розподіл надасть настільки ж сприятливий вплив і зараз. Розподіл SDR допоможе кожній державі — члену МВФ, особливо вразливим країнам, і зміцнить прийняті ними заходи у відповідь на кризу, викликану COVID-19".

Судячи з усього, в керівництві МВФ досягнуто консенсусу щодо такого фінансування для всього світу. Справа в тому, що для прийняття рішення про розподіл SDR Раді керуючих потрібна підтримка з боку держав-членів, що представляють більшість у 85% від загального числа їхніх голосів.

Реклама на dsnews.ua

SDR, отримані в порядку розподілу, надаються на безповоротній основі. Все відбуватиметься автоматично, без додаткових переговорів.

Як уже сказано, квота України — 0,42%, що буде відповідати сумі близько $2,73 млрд. І тут потрібне якесь пояснення. Отже, для кожної держави — члена МВФ встановлюється квота, яка в цілому ґрунтується на її відносному положенні в світовій економіці. Квота визначає максимальний розмір фінансового зобов'язання держави перед МВФ і число його голосів, а також впливає на доступ країни до фінансування від МВФ.

Квоти розраховуються за формулою, яка представляє собою середньозважене значення ВВП (з вагою 50%), відкритості (30%), економічної мінливості (15%) і міжнародних резервів (5%). Для цієї мети ВВП вимірюється за допомогою складеного показника ВВП на основі ринкових обмінних курсів (з вагою 60%) і на основі обмінних курсів за паритетом купівельної спроможності (40%).

Найбільшим державою — членом МВФ є США, квота яких зараз становить 42,1 млрд SDR (приблизно $58 млрд), а найменшою за розміром — Тувалу з квотою 1,8 млн SDR (приблизно $2,5 млн).

Рада керуючих МВФ проводить загальний перегляд квот через регулярні проміжки часу (зазвичай раз в п'ять років). Останній раз такий перегляд проводився в січні 2016 р. Тоді Україна збільшила свою квоту до 2011,8 млн SDR.

Квота держави також визначає суму фінансування, яку вона може отримати від Фонду. Наприклад, в рамках домовленостей про кредити Stand-by і про розширене кредитування така держава може запозичити до 200% своєї квоти щорічно і до 600% наростаючим підсумком. Разом з тим у виняткових випадках розміри доступу можуть бути збільшені.

Глобальне завдання, яке вирішує МВФ такою роздачею грошей, — підвищення стійкості центробанків, що, в свою чергу, повинно застрахувати грошові системи різних країн від занадто сильних коливань курсів нацвалют.

Це вам не кредитний транш. Що робити Україні з грошима МВФ

Як бачимо, сума, яку отримає Україна, — більше, ніж останній транш, отриманий нею від МВФ 9 червня 2020 року ($2,1 млрд). Але тут важливо розуміти, що ці $2,73 млрд не надійдуть до бюджету, їх не можна буде витратити на поточні потреби країни. Ці гроші будуть зараховані безпосередньо в міжнародні резерви НБУ (на початок липня вони становили майже $28,4 млрд). Завдяки такій допомозі Нацбанк зможе при необхідності утримувати більш міцний курс гривні і легше зорієнтувати, тобто утримувати в потрібному діапазоні, інфляцію, що розкрутилася.

Джерело: НБУ
Золотовалютні резерви

Однак така допомога — палиця з двома кінцями. Коли стабільно міцна гривня перетворюється на самоціль — це, звичайно, виглядає красиво, але сильно б'є по інтересах компаній-експортерів. Перш за все — по виробникам сільгосппродукції і металу, про що "ДС" недавно писала. Тепер, коли ЗВР України виростуть, у НБУ з'явиться ще більша спокуса утримувати "зразково-показовий" курс гривні: на радість імпортерам, на біду експортерам.

І тут нюанс: хоча НБУ не має права прямо кредитувати уряд, але, зміцнюючи гривню, він може допомагати Мінфіну розплачуватися по міжнародним боргах (бо держава збирає податки в своїй валюті, а розплачується в іноземній). Так, саме у вересні, якраз після прогнозованого "подарунка від МВФ", в Україні, за даними Мінфіну, буде пік виплат за зовнішнім боргом — в еквіваленті 81,38 млрд грн (для порівняння: в липні цей еквівалент склав всього 1,68 млрд грн ). Таким чином, у випадку з Україною допомога МВФ — це ще й допомога розплатитися з міжнародними кредиторами. Дуже своєчасний натяк про те, що гучний проєкт постанови Верховної Ради №5607, який передбачає підготовку плану невідкладних заходів щодо реструктуризації зовнішнього держборгу України перед МВФ, не на часі — на думку нашого головного донора.

Але, якщо повернутися до глобального плану МВФ, то він дійсно виглядає дуже своєчасним, щоб застрахувати поновлювану після пандемії світову економіку від нових потрясінь.

    Реклама на dsnews.ua