• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Марк - "барон-розбійник". Як акціонери Facebook хочуть позбутися від Цукерберга

Над творцем і керівником найбільшої соцмережі в світі згущуються хмари: великі акціонери вимагають відставки Марка Цукерберга, звинувачуючи його в авторитаризмі
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Комерційна успішність компанії зовсім не гарантує спокійного життя її керівнику. Тепер в цьому на власному досвіді може переконатися генеральний директор Facebook Марк Цукерберг. Ділове видання Business Insider повідомляє, що шість великих акціонерів, які володіють акціями в цілому на суму $3 млрд, хочуть змістити засновника компанії з його поста і поставити замість нього якогось незалежного управлінця. За оцінками спостерігачів, такий скоординованої атаки на голову соцмережі не було з тих пір, як брати Уинклвосс звинуватили його в крадіжці ідеї проекту.

Хоча Facebook стабільно показує зростаючу прибутковість, інвестори незадоволені надмірно авторитарним, на їхню думку, стилем управління, який демонструє Цукерберг. За останні місяці компанію супроводжує ціла низка скандалів - від підозр у втручанні в американські вибори і передачі особистих даних користувачів компанії Cambridge Analytica до припинення розробки дрона Aquila, який повинен був, працюючи від сонця, роздавати інтернет мешканцям віддалених регіонів.

По суті, незважаючи на стабільні економічні показники, компанія опинилася в кризі - і акціонери звинувачують в ньому саме Цукерберга.

Справа в тому, що Марк управляє компанією практично одноосібно, не слухаючи інших акціонерів. Таку можливість їй дає структура правління Facebook.

Цукербергу належить 28,2% акцій компанії. Ще 71,8% акцій класу "A" належить інституціональним інвесторам, найбільші з яких - The Vanguard Group, BlackRock, FMR, State Street Corporation, T. Rowe Price. Однак акції є двох типів, "А" і "В", причому привілейовані акції класу "В" дають в 10 разів більше голосів, ніж акції класу "А". Марк має більше 75% акцій "В", що дає йому 57% голосів у компанії при прийнятті важливих рішень.

Тепер інвестори почали скоординовані дії, кінцева мета яких - радикально змінити систему управління компанією (відмовитися від акцій двох класів) і замінити Цукерберга на незалежного топ-менеджера, який би був повністю підконтрольний Раді акціонерів. Щоб цього домогтися, власники акцій Facebook готові використовувати різні способи тиску, від виступів на зборах акціонерів і в ЗМІ - і до подачі позовів в суди з різних приводів.

Business Insider цитує одного з інвесторів-"активістів", Майкла Фрерикса (володіє акціями на $35 млн): "Він не звітує ні перед ким-ні перед владою, ні перед інвесторами, що є поганою корпоративною практикою. Глава Facebook сам собі господар, що в підсумку негативно відбивається на компанії". З ним погоджується інший крупний інвестор Facebook, Патрік Доерті. "Ситуація, коли один автократ керує величезною компанією вартістю в мільярди доларів, це анахронізм. Таке працювало в XIX столітті, коли існували барони-розбійники", - говорить він.

Реклама на dsnews.ua

Критики дій Цукерберга вказують на згубність поєднання в одній особі посад голови та генерального директора компанії.

В інших IT-гігантів, таких як Microsoft, Apple і Google, ці посади завжди займають два різних людини. Однак тут ще можна згадати історію Apple: у 1985 р. її акціонери точно так само звільнили засновника компанії Стіва Джобса, залишивши на чолі "незалежного" Джона Скаллі. А в 1997-му були змушені просити Джобса повернутися і витягнути "яблучного гіганта" з глибокої кризи.

У випадку з Facebook ситуація ускладнюється ще й тим, що соціальна мережа викликає гостре невдоволення ЗМІ. Медіа (передусім у США та Європі) незадоволені тим, що дуополія Facebook і Google забирає через свої рекламні майданчики левову частку доходів, обділяючи творців контенту ЗМІ. Алгоритми соцмережі непрозорі, складні і мінливі, їх механізм не зрозумілий ні рекламодавцям, ні видавці, ні суспільству.

    Реклама на dsnews.ua