• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Apple офіційно в Україні. iPhone і iPad подешевшають чи ні?

Від приходу Apple очікують, що ринок "яблучних" гаджетів стане "білим", а ціни на них впадуть. Але реальність, найімовірніше, виявиться зовсім іншою

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Apple: тепер — офіційно

30 червня компанія Apple офіційно відкрила офіс в Україні. Хоча, якщо говорити точніше, юридична особа — ТОВ "Еппл Україна" — була зареєстрована ще навесні 2020-го. Його єдиним засновником стала ірландська Apple Distribution International Ltd. Саме через неї корпорація Apple веде діяльність в країнах за межами Північної і Латинської Америки, Японії, Австралії та Нової Зеландії.

Спочатку "дочку" Apple в Україні очолював юрист Роман Гуменюк, зараз офіційний керівник — Пітер Рональд Денвуд. За даними HR-соцмережі LinkedIn, Денвуд працює в Apple з 2013 р. і обіймає посаду директора з міжнародного корпоративного права. Він уже брав участь в налагодженні роботи міжнародних підрозділів компанії.

Також зараз в київський офіс шукають декількох співробітників. Для Києва і області на сайті компанії відкриті такі вакансії: Field Staff Supervisor, Retail Partners і Country Field Staff Manager. Ще запрошують консультантів в авторизовані магазини в регіонах: в Білій Церкві, Дніпрі, Кременчуці, Кропивницькому, Кривому Розі, Херсоні та Житомирі.

Прямі поставки і нові сервіси

У КВЕД "дочки" Apple в Україні зазначено, що, крім оптової торгівлі комп'ютерами, периферійним обладнанням і програмним забезпеченням, вона також може займатися складським господарством. Це означає, що у компанії в нашій країні буде власний склад. Офіційний представник Apple в Україні компанія "ASBIS Україна" також підтвердила, що американський IT-виробник вже почав самостійно завозити свою техніку в нашу країну і розмитнювати її.

Тепер компанія зможе безпосередньо ввозити техніку в Україну і контролювати магазини партнерів. Поки що відкриття власних магазинів Apple в Україні не планується — стандарти компанії в цьому плані дуже високі. Зате в магазинах офіційних реселерів Apple буде контролювати якість надаваних консультацій, а також стежити, щоб там продавалася тільки офіційно ввезена техніка.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, поява офіційного представництва означає, що всі раніше недоступні онлайн-сервіси та послуги компанії можуть запуститися вже зовсім скоро. Точніше, вони вже починають запускатися: з 28 червня Apple Support почав відповідати користувачам і давати консультації українською мовою — "яблучна компанія" перевела офіційну службу підтримки в Україні на українську мову. Спочатку українських користувачів консультували російською мовою, а власників американських облікових записів Apple — англійською.

Відомо також, що ще наприкінці 2020-го Apple запрошувала на роботу аналітика анотацій зі знанням української мови для команди голосового помічника Siri. Це може означати тільки одне: готується запуск україномовної версії цього голосового помічника.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у своєму Telegram-каналі вже написав, що "відкриття офісу Apple посилить наш імідж на міжнародній арені і в перспективі буде сприяти залученню нових інвестицій".

"Уже понад рік наша команда спілкується як з європейським, так і з американським офісом компанії. Разом плануємо запускати нові послуги Apple для українських користувачів", — також зазначив міністр.

Дорогі "яблука"

Що ж це означає для пересічних споживачів "яблучних" гаджетів?

З одного боку, американський IT-гігант буде боротися з "сірим" імпортом, тобто великі українські мережі з продажу електроніки більше не зможуть привозити і реалізовувати в своїх магазинах "сірий" товар. А ось за дрібними торговцями, звичайно, встежити буде значно складніше. І тим більше за "сірим" ринком, за продажами через онлайн-сервіси на кшталт OLX.

Треба сказати, що самі "сірі" торговці технікою Apple не очікують жодних змін для себе. Оглядач "ДС" поговорив з людиною, яка вже років вісім торгує "яблучною" технікою, взагалі ніяк не оформляючи свій бізнес.

"Що стосується комп'ютерів — ноутбуків і десктопів, — то вони взагалі інтернаціональні. IPhone і iPad в принципі можуть бути прив'язані до операторів мобільного зв'язку, до ID-власників... Але це все не працює, — пояснив співрозмовник "ДС". — Ну добре, захочуть вони вважати "білими" тільки телефони, офіційно куплені в Україні. А якщо я його купив в Чехії, де був у відпустці? А якщо мені дядько з Америки в подарунок прислав? На якій підставі мені його заблокують? Так, крадений телефон або планшет продати не можна (і то там є можливості "вирішити проблему"). А ось ввезені неофіційно або відновлені і ввезені — скільки завгодно. Нічого тут офіційне представництво не зробить".

Єдине, що може змінитися, за словами нашого співрозмовника, — це поява на ринку найгарячіших новинок. Купити який-небудь iPhone 15 можна буде відразу і у офіційного представника, а не втридорога у посередників, що доставили його з США пасажирським рейсом. А ось ціни на апарати минулих поколінь, б/у і нові, на "сірому" ринку все одно будуть нижчі, ніж у офіційних представників Apple.

Інша людина, яка також має відношення до цього бізнесу, вважає, що ціни на "яблучні" гаджети тепер виростуть: "Дивіться, великі мережі перестануть завозити і продавати "сірий" товар, доведеться все робити "по-білому". Тобто і податки платити (Apple стежить за сумлінністю партнерів), і вкладатися в консультантів, в закупівлю по офіційних каналах, в асортимент".

За його словами, ціни в офіційній дистрибуції виростуть, а значить, підтягнеться і "сірий" ринок, і ринок б/у апаратів. Зараз більшість пристроїв з емблемою у вигляді надкушеного яблука надходять в Україну контрабандою з Китаю, їх ціна на 25–30% нижча, ніж на такі ж пристрої у Європі, поставлені по офіційних каналах. Найімовірніше, українське представництво Apple буде тиснути на владу, щоб вона активніше перекривала канали контрабандного постачання. Якщо вийде, що на "сірому" ринку апаратів Apple стане менше, ціни і маржа торговців виростуть.

Кінцеві ж споживачі отримають доступ до офіційних сервісів компанії, до авторизованого ремонту тощо. Але володіти смартфоном або ноутбуком Apple стане ще більш дорогим задоволенням.

    Реклама на dsnews.ua