• USD 36.6
  • EUR 38.5
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Статистична ілюзія. Як Україна "покращила" зовнішню торгівлю завдяки ворогові

За минулий рік негативне сальдо української зовнішньої торгівлі, за офіційними даними, різко скоротилося. Але ця статистика штучно прикрашена і пояснюється одноразової збільшенням майже в $3 млрд, отриманих від "Газпрому"
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Держстат оприлюднив нові дані, радісно відзвітувавши про те, що негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу України разом скоротилося на 41,5%. Якщо в 2018 р. воно становило $6,21 млрд, то за підсумками 2019-го - вже тільки $3,63 млрд. Більш детальна статистика вказує, що за минулий рік експорт товарів і послуг українськими підприємствами зріс на 11,2%, до $63,68 млрд, тоді як імпорт зріс лише на 6%, до $67,31 млрд. І це, треба зауважити, - на тлі значного посилення гривні. Адже відомо, що зміцнення нацвалюти завжди на руку імпортерам, зате експортери його буквально проклинають.

Тим не менш, незважаючи на несприятливу для експортерів валютний кон'юнктуру, ми за підсумками року побачили зростання профіциту торгівлі послугами: відразу на 63,4%, до $8,71 млрд. Їх експорт зріс на 30,9%, до $15,24 млрд, тоді як імпорт - на 3,5%, до $6,53 млрд.

А ось торгівля товарами показала зворотну динаміку: за 2019 р. компанії України закупили товарів на 6,3% більше, ніж у попередній, - довівши обсяг імпорту з $57,2 млрд до $60,78 млрд, тоді як експорт товарів з України зріс лише на 5,8%, з $47,3 млрд до $50,06 млрд. Відповідно, дефіцит торгівлі товарами збільшився на 8,8%, до $10,72 млрд.

Настільки різке зростання експорту послуг мав би радувати, але є велика ложка дьогтю: зміни викликані насамперед однією аномалією: експорт послуг трубопровідного транспорту зріс удвічі - на кілька мільярдів доларів. Причому не за рахунок фактично наданих послуг, просто у зв'язку з тим, що в статистиці були враховані ті $2,91 млрд, які "Газпром" сплатив 27 грудня "Нафтогазу" на виконання рішення Стокгольмського арбітражу.

При цьому, якщо говорити про реальних даних щодо експорту, то, згідно з оцінками оператора газотранспортної системи компанії "Укртрансгаз", в 2019 р. порівняно з 2018-му Україна наростила транзит газу через свою ГТС в рамках контракту з російським "Газпромом" всього на 3,24%. Тобто на 2,813 млрд куб. м, до 89,583 млрд куб. м.

Звідси невеселий висновок: у цьому році експорт трубопровідного транспорту, швидше за все, повернеться до цифр 2018-го або нижче того, у зв'язку з меншими обсягами прокачування російського газу.

Так що не варто особливо радіти такому великому скорочення зовнішньоторговельного дефіциту за рахунок зростання послуг. Як приросло, так і загубиться, а виправляти становище належить, копітко нарощуючи експорт товарів.

Реклама на dsnews.ua

І тут починаються проблеми. Адже торговий баланс - це економічний показник, який відображає співвідношення вартості ввезених товарів (отриманих послуг) на територію країни (імпорт) та вартості товарів, вивезених (наданих послуг) за межі країни (експорт). В залежності від того, яка стаття торгового балансу (імпорт чи експорт) переважає, можна говорити про дефіцит або профіцит торгового балансу. Для цього використовується такий показник, як сальдо торгового балансу.

Торговий баланс є складовою частиною платіжного балансу країни. Дуже часто його стан використовується економістами і політиками для оцінки успішності економіки. Негативний торговий баланс нерідко (але не завжди) є негативним фактором, а позитивний вказує на здоровий розвиток економіки.

Втім, сучасна економічна наука схильна вважати, що торговий баланс - це лише показник особливості поточного етапу розвитку економіки. Відповідно, негативний торговий баланс (хронічно характерний для України) не є перешкодою для подальшого розвитку.

Торговий дефіцит не є чимось новим, наприклад, для Сполучених Штатів. З 1970-х років у США спостерігається постійний дефіцит торговельного балансу, але він зберігався і протягом більшої частини XIX ст. Це не завадило Америці поступово перебудувати свою економіку, перевести її на промислові рейки і отримати до початку ХХ ст. великий зовнішньоторговельний профіцит.

Але приблизно з 1970 р. США знову почали відчувати дефіцит торгового балансу, який спостерігається і донині. Але він не заважає економіці США залишатися найбільшою в світі, в тому числі в постіндустріальному світі. З іншого боку, це легко пояснити тим, що американці можуть просто "друкувати" долари, забезпечуючи ними високий рівень споживання своєї країни. Україна - не може.

    Реклама на dsnews.ua