• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Криптофермы на АЕС. Коли "Енергоатом" почне заробляти і на петрушці

В. о. міністра енергетики Ольга Буславец запропонувала "Енергоатому" використовувати надлишок потужностей для майнінг кріптовалюти
Фото: reddit.com
Фото: reddit.com
Реклама на dsnews.ua

Атомним електростанціям наказують зупиняти блоки із-за зниження попиту на електроенергію і пріоритету у купівлі енергії від сонячних і вітрових станцій. Тому оператора АЕС, компанії "Енергоатом", запропоновано майнить криптовалюту. Це звучить як жарт, але в мережі є скан офіційного листа в. о. міністра Ольги Буславец. Правдивість цієї заяви і Міненерго підтвердило, що після перших уїдливих коментарів експертів кинулася захищати корисність цієї ідеї.

Аргументація міністерства проста, як удар струмом - для вирішення старих і заплутаних проблем потрібно використовувати нові підходи. Майниг, на думку Міненерго, "відкриває шлях до принципово нової економіки, нових підходів, нової системи ринку".

Тут міністерству знадобилася й відсилання до заяви президента Володимира Зеленського, який "чітко і однозначно визначив курс нової України на діджиталізацію". Використання таких модерних слів, напевно, має допомогти прикрити сяючу дурість запропонованої ідеї. Ідеї зробити держкомпанію генератором цифровий валюти замість того, щоб відрегулювати український ринок електроенергії таким чином, щоб потенціал АЕС з їх дешевою електроенергією був використаний за прямим призначенням.

Тим не менш Міненерго заявило, що розглядає можливість створення центрів обробки даних (тобто криптоферм) поряд з АЕС, і навіть є пілотний проект в Запоріжжі - приєднати такий центр до блоку-"миллионнику". Проект обіцяє бути довгостроковим - для під'єднання криптофермы до енергоблоку планується навіть побудувати ОРУ-750. Що це таке? Це така спеціальна площадка з проводами, перемикачами і трансформаторами, яка служить для управління видачею електроенергії з блоків. Коштує такий об'єкт сотні мільйонів гривень, та кошторис його має затвердити Кабмін. Ну і саме будівництво може зайняти рік-два. Цікаво, хто буде оплачувати? "Енергоатом" з власної кишені, при тому що у нього у зв'язку з обмеженням вироблення електроенергії і так очікується дефіцит коштів? Чи, може, залучимо іноземних інвесторів?

Хоча, як не парадоксально це звучить, але "Енергоатому" вже навіть є фахівці для реалізації цього проекту. У серпні минулого року СБУ спіймана за руку співробітників Южно-Української АЕС, які налагодили майнінг криптовалют прямо в одному з кабінетів адмінбудівлі станції. Тоді це вилилося в кримінальну справу проти організаторів маленької криптофермы.

Тепер же, коли в Україні офіційно взято курс на діджиталізацію, нові підходи і нестандартні рішення проблем, кримінальну справу, порушену проти підприємливих енергетиків, можна закрити, і розсадити їх по кабінетах новоствореного "управління майнінгу і трейдингу криптовалют".

До речі, що буде робити "Енергоатом" з намайненной криптовалютой? Продавати на біржі? Тут важливо не продешевити. Адже за останній рік курс биткоина встиг провалитися з майже $13 тис. до всього лише $4,9 тис. в березні цього року. Правда, зараз він знову на підйомі - курс виріс вже до $9 тис. Так що треба поспішати зловити висхідний тренд ринку!

Реклама на dsnews.ua

А поки будуть вестися підготовчі роботи з перетворення "Енергоатому" в генератор биткоинов, надлишок електроенергії з АЕС можна направити, наприклад, на обігрів теплиць, які в ударному темпі можуть понастроить навколо атомних електростанцій замкнені в Україні заробітчани. Цей варіант хоч і не такий "диджитальный", але теж практичний, і з подвійною користю: і роботу людям дамо, і свіжими огірками-петрушкою будемо забезпечувати українців круглий рік.

А якщо серйозно, то у нас немає зайвої атомної електроенергії для майнінг. Зайва зараз - генерація з відновлюваних джерел, безконтрольний приріст потужностей якої тільки за минулий рік склав 11,6% (до 7117 МВт). І вона багато разів дорожче атомної. При цьому на відміну від нормальних ринкових умов, коли потужності ВДЕ при відсутності попиту відключаються, або "зайве" електрика продається навіть з негативним цінами (як в деяких країнах ЄС на карантині), в Україні настільки дорожать інвесторами в "зелену" енергетику, що жертвують інтересами державного "Енергоатому". Хоча цю компанію було б розумно і надалі застосовувати за прямим призначенням". Набагато більше користі вона принесе економіці не заробітком на майнинге або петрушці, а виробленням дешевого енергоресурсу для промисловості та населення.

    Реклама на dsnews.ua