• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Авіамрія Зеленського. Навіщо українцям летіти в Мукачево і Маріуполь

Влада за рік карантину так і не знайшла грошей допомогти авіагалузі, але тепер планує витратити 2,4 млрд грн на реконструкцію аеропортів. Але чи підвищиться попит на внутрішні авіаперевезення?

Реклама на dsnews.ua

Планів громаддя

Команда президента України Володимира Зеленського анонсувала запуск масштабної програми реконструкції українських аеропортів. Заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко розповів, що вона передбачає "будівництво 16 аеропортів" і створення державного авіаперевізника.

"Плануємо, що через кілька років у невеликих українських містах додатково з'являться 16 аеропортів ... Ми ставимо перед собою конкретну мету — до 2025 р. ринок внутрішніх авіаперевезень повинен вирости до 4 млн пасажирів на рік і до 5 тис. тонн вантажів на рік", — оголосив він.

Однак такий оптимізм влади з приводу значного зростання пасажиропотоку на внутрішніх напрямках викликає сумніви. Спеціаліст з авіаційного права Олексій Бурчевський пояснив "ДС", що в зв'язку з епідемією COVID-19 і карантинними обмеженнями ніхто точно не знає тепер, коли остаточно відновиться міжнародний авіатрафік, навіть незважаючи на початок вакцинації. "А ця "ковідна" тема дуже сильно впливає на авіацію. Тому говорити про прогнози відновлення пасажиропотоку дуже важко", — зазначив він.

Не менш важливо і те, що, за словами експерта, чисто внутрішні авіаперевезення в Україні завжди були мінімальними через низьку мобільність населення і велику конкуренцію з боку залізниці та автомобільного транспорту.

Основна маса перельотів всередині України — це коли пасажири летіли до Києва, щоб пересісти на міжнародні рейси. При цьому основу внутрішніх перевезень становили польоти між Києвом і п'ятьма містами — Одесою, Львовом, Дніпром, а також Сімферополем і Донецьком, які зараз знаходяться на непідконтрольній території.

Будівництва століття

Реклама на dsnews.ua

Утім, як виявилося, в ОП дали занадто футуристичний прогноз. Не минуло й двох днів, як Кирило Хомʼяков, керівник Державного агентства інфраструктурних проєктів України, поправив свого колегу Кирила Тимошенка: ні про які 16 нових аеропортах мова не йде, мається на увазі їх "перезапуск" (тобто в більшості випадків модернізують або добудують вже діючі). А в цьому році, за словами Хомʼякова, вестимуться роботи по будівництву і відновленню всього лише шести аеропортів — у Дніпрі, Одесі, Херсоні, Рівному, Вінниці, а також заплановано будівництво нового аеропорту в Закарпатті (розглядаються місця розташування Середнє або Мукачево).

На 341% більше грошей, ніж у минулому році виділено на реконструкцію аеродромів. Це однозначна перемога та ...

Posted by Kyrylo Khomiakov on Wednesday, February 24, 2021
Плани по реконструкції і будівництву аеропортів України

Крім того, Зеленський раніше заявляв про наміри побудувати новий цивільний аеропорт на Донбасі, яким будуть користуватися жителі Донецької та Луганської областей. На карті, опублікованій Хомʼякова, значиться аеропорт у Маріуполі, хоча сам президент визнавав, що туди поки що літати небезпечно.

Однак Олексій Бурчевський вважає, що передчасно зараз виділяти гроші на реконструкцію аеропортів, а тим більше — на будівництво нових, коли авіація через скорочення пасажиропотоку на тлі COVID знаходиться в жалюгідному стані. "Кількість пасажирів зменшилась, і тепер страждають всі: авіакомпанії, аеропорти (яким авіакомпанії не виплачують достатньо грошей, щоб вони могли розвиватися) і "Украерорух", який втратив левову частку своїх клієнтів, і тепер повинен брати кредити, щоб вижити", — сказав він.

Світовий досвід теж показовий: у тих країнах, де авіакомпанії отримали підтримку, вони вижили, а там, де держава відмовила, як наприклад в Чехії, авіакомпанії оголосили, що вони звільняють співробітників і припиняють діяльність. Тому він вважає, що набагато більш ефективніше було б направити ці гроші якщо не на підтримку авіакомпаній безпосередньо, то на аеропорти, які могли б знизити розцінки на їх обслуговування. "Але зрозуміло, що з точки зору передвиборчої агітації, владі вигідніше, коли вона відкриває смуги і термінали", — додав Бурчевський.

Мрія Зеленського

Примітно, що не давши авіагалузі ні копійки державної підтримки, влада в той же час не відмовилася ще від одного вельми дорогого PR-проєкту: створити державну компанію, яка буде укомплектована літаками "Антонова". "Ми отримаємо зрозумілого великого національного авіаперевізника", — запевняє Кирило Тимошенко, хоча експерти ще в жовтні минулого року висловлювали великі сумніви в доцільності цього проекту. Адже за останні 20 років у світі не було створено жодної успішної саме державної авіакомпанії, всі проєкти реалізував приватний бізнес. В Україні ж хочуть витратити на ці цілі 5 млрд грн, хоча немає чіткого розуміння, на яких напрямках буде працювати ця компанія і як вона буде заробляти. Якщо вже існуючим авіакомпаніям не вистачає пасажирів, то чи буде завантажена нова державна компанія? Питання — риторичне.

Куди летимо? Чи потрібно вкладатися в аеропорти

Ще одне питання — наскільки терміново потребують інвестицій аеропорти, реконструкція яких запланована на цей рік?

Зокрема, за словами Кирила Хомʼякова, в 2021-му планується розпочати першу чергу реконструкції аеропорту "Дніпро" — будівництво нової рульової доріжки, перону і до кінця наступного року буде запущено новий термінал. А ще за рік буде готова і нова злітно-посадкова смуга довжиною 3200 м.

Сьогодні розвитком цього аеропорту займаються одночасно держава, якf будує смугу, і компанія DCH харківського бізнесмена Олександра Ярославського, яка планує інвестувати $100 млн у будівництво терміналу і притермінальної зони.

Однак Олексій Бурчевський вважає, що поки аеропорт "Дніпро" не працює, його пасажирів обслуговує аеропорт у Запоріжжі, також туристів на чартерних рейсах відправляли і з аеропорту в Кривому Розі. "Аеропорт потрібно добудувати і запустити, але, виходячи з ситуації з COVID, це будівництво можна було б на рік і перенести. Наскільки я розумію, основною мотивацією тут було забезпечити лояльність Ярославського в якихось політичних питаннях. Також це — рідна область для президента, і вони якраз встигнуть відкрити аеропорт перед початком наступних виборів ", — сказав він.

В аеропорту "Одеса" влада планує завершити другу чергу будівництва і почати третю. Бурчевський зазначив, що цей аеропорт має давню історію реконструкції, але сьогодні працює, а його роботи тут також можна було б відкласти, особливо — на тлі падіння пасажиропотоку у зв'язку з карантином.

В аеропорту Херсона влада збирається провести реконструкцію злітно-посадкової смуги. Олексій Бурчевський зазначив, що він потребує реконструкції, але був запущений після 2014 р., щоб забезпечити перельоти пасажирів з Криму. Однак поряд з Херсоном є аеропорт Миколаєва, який також був запущений пару років назад. "Херсон і Миколаїв намагаються перетягувати ковдру — вони один у одного з'їдають трафік. Тому держава повинна визначитися, який з них вибрати", — пояснив експерт.

У Рівному планується провести реконструкцію периметрової огорожі і встановити радіотехнічне обладнання. Однак, за словами Олексія Бурчевського, у цього аеропорту майже немає пасажиропотоку, і він збитковий: "Я не впевнений, що він знайде пасажирів".

У Вінниці влада збирається, за словами Кирила Хомʼякова, "почати реконструкцію". Однак цей аеропорт і так добре себе почуває — він "піднявся" як зручна точка, звідки добре добиратися як до Києва, так і до Одеси чи Львова. "Там європейські літаки сідали, аудит цього аеропорту робила велика західна авіакомпанія, а якщо вони пройшли цей аудит, то туди 90% авіакомпаній і так зможуть літати", — сказав Бурчевський.

Також влада раніше заявляла про будівництво нового аеропорту в Закарпатті — його планується побудувати за три роки. Як пояснив Олексій Бурчевський, у цьому регіоні справді була проблема з уже діючим аеропортом "Ужгород" — одним кінцем його злітно-посадкова смуга упирається в державний кордон, а коли літакам потрібно приземлятися саме з цього боку, їм потрібно робити коло над територією Словаччини. "Восени минулого року стараннями насамперед "Украероруху" зі Словаччиною домовилися. І тепер постає питання — навіщо Закарпаттю два аеропорти? Доцільніше розвивати аеропорт "Ужгород", ніж закопувати гроші в землю", — дивується фахівець.

Також є сумніви і в доцільності будівництва нового аеропорту на Донбасі: нагадаємо, що Зеленський вважає, що його потрібно побудувати на кордоні Донецької та Луганської областей, оскільки аеропорт у Маріуполі — це занадто близько до лінії розмежування.

"Там ніде не безпечно", — пояснив Олексій Бурчевський. — "Там досить велика закрита для польотів зона, і туди жоден літак у лізинг не пустять, бо страхова компанія не буде його страхувати. Крім того, в Донецькій і Луганській областях немає того потенціалу, який був раніше, — люди з грошима звідти виїхали, підприємства не працюють, і я сумніваюся, що там буде пасажиропотік. Це абсолютно мертвонароджена ідея — там немає пасажирів".

Тобто програма масштабної реконструкції аеропортового господарства дуже схожа на програму великого будівництва автомобільних доріг — справа в цілому корисна, але не термінова. Зате ця ініціатива прекрасно підходить для піару — не гірше "Великого будівництва".

    Реклама на dsnews.ua