• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

Рубікон для Зеленського. Дадуть право іноземцям купувати українську землю

Президент і прем'єр говорять багато про відкриття ринку землі, але не говорять однозначно, дозволять купувати землю іноземцям. Можливо, тому, що народ все ще проти продажу землі як такої
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

19 вересня президент України Володимир Зеленський на конференції з реформи управління земельними відносинами заявив, що в моделі ринку, яку пропонує Кабінет Міністрів, купувати і продавати землю зможуть тільки українці і українські компанії.

"Питання ринку землі є дуже чутливим, тому вимагає широкого і публічного обговорення, - сказав глава держави. - Перше і основне. Земля належить українцям. У моделі, яку пропонуємо ми з урядом, купувати і продавати землю зможуть тільки українці і українські компанії. Страшилки про китайців, арабів чи інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами, - це маячня. Земля - це власність громадян, але в них має з'явитися повноцінне, а не гібридне право на свою землю. Повноцінне - це право володіти, користуватися і розпоряджатися землею".

Глава держави нагадав, що з 2001 року, після запровадження мораторію на продаж сільськогосподарської землі, так і не був розроблений прозорий механізм її купівлі і продажу землі. В результаті замість нормальних ринкових механізмів діють тіньові схеми і махінації, - вважає президент. "Це мільйон гектарів землі і десятки мільярдів гривень, від чого виграє не простий фермер або селянин, а різні діячі", - резюмував він.

Зеленський також зазначив, що у світі ринку землі немає в КНДР, Таджикистані, Венесуелі, на Кубі і в Конго. Реагуючи на зауваження із залу про те, що землю заборонено продавати в Ізраїлі та Канаді, президент сказав: "У нас же не урок географії. Ви потім вийдете і скажете, які ще країни і в якій країні ми з вами хочемо жити".

Нагадаємо, 3 вересня стало відомо, що Кабмін готує проведення земельної реформи, яка передбачає допуск іноземців до ринку землі сільськогосподарського призначення. "Нам потрібно дозволити операції з землею для всіх, хто має можливість зараз її обробляти, в тому числі для іноземних громадян, але за умови, якщо вони реєструють юридична особа в Україні і платять тут податки", - заявив з цього приводу прем'єр-міністр. Тобто де-юре право купівлі земельної ділянки матимуть українські фізособи і українські юридичні особи, уточнив глава уряду.

19 вересня Олексій Гончарук на зустрічі з аграріями знову докладно висловився по темі. За його словами, уряд планує запустити цей ринок землі з 1 жовтня 2020 р.; придбати сільськогосподарські наділи зможе тільки резидент України.

"Ми розраховуємо на справжній діалог. Почну з того, що в Україні є ринок землі, просто він сірий, тіньовий. Людина, яка хоче купити землю, використовує юридичні механізми, які не мають нічого спільного з захистом права власності", - сказав прем'єр.

Реклама на dsnews.ua

Також, за його словами, Кабмін спочатку припускав запустити земельний ринок з 1 липня наступного року, але потім, проконсультувавшись з якимись людьми, які реально обробляють землю", в уряді вирішили, що це не дуже гарна ідея робити це влітку. І перенесли на 1 жовтня 2020-го.

За його словами, придбати землю (державної та комунальної) зможе український громадянин або компанія, власник якої знаходиться в українській юрисдикції. Зробить він це на публічних та прозорих торгах, на яких у будь-якої людини буде рівний доступ до можливості купити земельну ділянку. При цьому, правда, першочергове право покупки отримають ті, хто зараз орендує земельні ділянки і обробляє землю.

Тут є деталі, в яких за традицією криється диявол. Поняття "резидент України" - досить туманне і вразливе для махінацій. Наприклад, громадянин іншої країни, який отримав постійний вид на проживання в Україні, вже є резидентом нашої країни. Голосувати на виборах він не може, але може купити землю?

Далі, юридична особа-резидент може бути з часткою іноземного капіталу, причому ця частка може бути як мажоритарної (або взагалі 100%), так і міноритарної (менше 50%). Що буде прописано в законах? Якщо всім українським юрособам дозволять купувати землю, то тоді заборона на придбання землі іноземцями буде виглядати смішно - занадто очевидний спосіб обійти заборону.

Значить, можуть заборонити купувати сільгоспземлі юрособам, в яких є частка іноземного капіталу, або є мажоритарна частка. Знову ж таки це різні варіанти, і який з них ми побачимо в законах про землю - зрозуміти неможливо ні з слів Гончарука, ні зі слів Зеленського. Потрібно почекати, коли до Верховної Ради внесуть текст відповідного законопроекту.

Між тим це питання принципове. Тепер складається враження, що уряд з президентом готуються "відіграти назад" після згадки можливості продавати землю іноземцям.

Коливання влади зрозумілі: якщо Зеленський (і наведені ним до влади люди) дійсно обмежить можливості іноземців купувати українську землю, то це буде удар навіть не стільки по ліберальному іміджу нової влади, скільки з відносин з МВФ та міжнародними партнерами України. Вони чекають максимального відкриття ринку землі, це важлива умова економічної підтримки України.

Але якщо іноземців (через фірми в Україні) допустять до купівлі землі - це може ще більше налаштувати народ проти ринку землі як такого. Адже і зараз Володимир Зеленський йде в цьому питанні, по суті, проти волі власних виборців. Прийняття закону про ринок земель сільгосппризначення та скасування мораторію на їх купівлю-продаж підтримують лише 31% українців. Про це йдеться в недавньому дослідженні соціологічної служби Центру Разумкова. Пропозиція президента Володимира Зеленського не підтримали 49,1% респондентів.

По суті, для Володимира Зеленського та його команди "земельне питання" - свого роду Рубікон. Йому потрібно постаратися переконати українців, що продаж землі (в тому числі іноземцям) - це не так і погано. Чи вистачить йому для цього залишився запасу харизми та популярності - теж питання.

    Реклама на dsnews.ua