• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Дати повітря і гроші. Чому товариш Сі згадав про маленького китайця

У Пекіна є масштабні плани з трансформації економіки, а в центрі уваги виявиться внутрішній ринок

Президент Китаю і голова Комуністичної партії Сі Цзіньпін на екрані, коли натовп слухає його промову на церемонії, присвяченій 100-річчю Комуністичної партії на площі Тяньаньмень 1 липня 2021 року в Пекіні, Китай
Президент Китаю і голова Комуністичної партії Сі Цзіньпін на екрані, коли натовп слухає його промову на церемонії, присвяченій 100-річчю Комуністичної партії на площі Тяньаньмень 1 липня 2021 року в Пекіні, Китай
Реклама на dsnews.ua

1 липня в Пекіні на площі Тяньаньмень пройшли урочисті збори з нагоди 100-річчя заснування Компартії Китаю. У своєму виступі голова КНР Сі Цзіньпін говорив багато — про "тверду рішучість" протистояти іноземному тиску, про побудову "процвітаючого у всіх відносинах суспільства" найближчим часом і "сильної, демократичної і культурно розвиненої соціалістичної країни" — до 2049 р. Згадав він і те, що держава зобов'язана "сприяти розвитку високої якості продукції" та "зміцнювати національну міць у галузі науки і технологій".

Але також Сі Цзіньпін розповів, що у Пекіна вже є масштабні плани з трансформації економіки. Завдяки їх реалізації розмір валового внутрішнього продукту (ВВП) і рівень доходу на душу населення до 2035 р. має зрости в два рази.

Проблеми китайської економіки

Нещодавно Світовий банк підвищив економічний прогноз для Китаю на 2021 р., назвавши "ефективне придушення" COVID-19 чинником, що сприяє відновленню країни. Експерти банку вважають, що економіка КНР виросте за підсумками року на 8,5% (попередній прогноз давав 8,1%). Для порівняння: в 2020 р. економіка Китаю показала зростання на 2,3% у порівнянні з 2019-м. За результатами ж I кварталу 2021-го вона збільшилася на рекордні 18,3% — але зрозуміло, що це відновлювальне зростання.

У той же час за останні 10 років сильно збільшився і держборг Китаю, він став одним із найсерйозніших викликів для влади. У III кварталі 2020-го рівень фінансових запозичень досяг рекорду, склавши, за даними Банку міжнародних розрахунків, майже 290% ВВП.

Багато в чому з цієї причини аналітики одного з провідних інвестфондів Crescat називають Китай "найбільш проблемною країною світу". Більш того, саме він, на їхню думку, зараз здатний потягнути весь світ у нову глобальну депресію. Одна з причин: Китай створив величезну суму кредиту — на $46 трлн — у своїй неповороткій банківській системі. Крім того, китайський юань і гонконзький долар можуть бути самими переоціненими валютами в світі.

У такій ситуації у Пекіна просто немає вибору, окрім як обмежувати внутрішнє кредитування. Але фінансові ринки завжди страждають, коли кредитний імпульс стає негативним, так що тепер слід очікувати як мінімум гальмування китайської економіки.

Реклама на dsnews.ua

Внутрішній борг Китаю зростав значно швидше зовнішнього після 2008-го. Багато в чому це було викликано діяльністю секторів, пов'язаних з нерухомістю (перш за все банків і будівництва). На нього в 2014-му припадало 45% всього боргу (виключаючи борг фінансового сектора). Співвідношення загального боргу Китаю до ВВП у 2016 р. склало 282% — це один з найвищих показників у світі. А в 2019-му сукупний борг Китаю перевищив 300% валового внутрішнього продукту. Загальний борг — це зобов'язання уряду, компаній і домашніх господарств — напередодні коронакризи перевищив $40 трлн і досяг 15% всього світового боргу. (Достовірних показників за 2020 р. немає й досі.)

Більш того, значна частина приросту боргу Китаю використовувалася для рефінансування існуючої заборгованості або створення активів у галузях, які вже стикаються з недостатнім попитом на ринку. Зрозуміло, що такий підхід лише підсилює ймовірність невиплат.

Реформи Сі

Найголовніший начальник Китаю, виступаючи перед однопартійцями, заявив: "Китайська економіка переходить від високих темпів зростання до якісного розвитку". А потім "уточнив" свою думку образним порівнянням: "Усі низьколежачі плоди зібрані, залишилися тверді кістки. Необхідно мати достатню сміливість, щоб подолати перешкоди в мисленні і розірвати кайдани затверділих інтересів".

Що це означає в перекладі з партійно-поетичної на економічну мову? Щоб це зрозуміти, треба згадати, як Китай перетворився з убогої країни третього світу в сьогоднішнього економічного гіганта.

Спершу (приблизно з 1990 р.) промисловість країни росла за рахунок вкрай дешевої робочої сили, яку закликали з села в міста. Вчорашні селяни були готові працювати буквально за дві миски рису в день і $10 у місяць. Конкурентною перевагою Китаю стала неймовірно дешева робоча сила, а Компартія прийняла закони, що стимулюють розвиток бізнесу в країні і що захищають право власності.

У країну потекли інвестиції, іноземці почали будувати свої фабрики і наймати дуже дешевих і працьовитих китайських робітників. Цього ресурсу вистачило на 20 років бурхливого зростання. Міста будувалися, бізнес процвітав, товари масово йшли на експорт, китайці багатіли, зарплати росли.

Ближче до 2010-го дешева робоча сила перестала бути такою дешевою, конкурентна перевага зникла. Але світ уже встиг звикнути до того, що Китай — "глобальна фабрика", а в країну від експорту надходило занадто багато грошей, щоб від такого відмовлятися. Тому уряд почав маневрувати — по-перше, роздавати дешеві кредити бізнесу, забезпечувати його дешевою електрикою та іншими ресурсами. По-друге — штучно занижувати курс нацвалюти, щоб китайські товари були більш конкурентноздатні на світових ринках.

Це працювало ще десять років, але в підсумку поставило Китай на межу кризи. Через дим вугільних електростанцій (дешева електроенергія) у містах неможливо дихати, про боргову кризу ми сказали вище, а проти маніпулювання курсом юаня повстали торгові партнери Китаю і перш за все США.

Новий вектор: Китай йде в якість

При цьому сьогоднішній Китай вже цілком насичений грошима, так що Компартія вирішила поміняти вектор економічного розвитку країни. Цитата про "низьколежачі плоди зібрані" означає, що всі можливі прибутки від екстенсивної моделі економічного зростання вже отримані, тепер треба буде реалізовувати інтенсивну модель, а це набагато складніше.

Щоб зрозуміти, яким буде новий економічний курс Пекіна, досить подивитися, що робиться прямо зараз.

  1. Скорочується обсяг кредитів, що видаються приватному сектору. При цьому нові кредити видаються вже на набагато більш жорстких умовах. Так уряд розраховує з часом вирішити проблему величезного внутрішнього боргу. Знаменитих "порожніх міст" — побудованих девелоперами за кредити, але так і не заселених, — у Китаї більше не буде.
  2. У 2020 р. китайська влада почала просто відключати найбільш "брудні" вугільні електростанції, не піклуючись про долю їх споживачів — а це, як правило, були середніх розмірів застарілі заводи, що клепали нехитре барахло на експорт. У Китаї розсудили просто: експорт — добре, але який у ньому сенс, якщо нема чим дихати?
  3. Уже в 2021-му почалося штучне підвищення курсу юаня до долара і євро. З одного боку, це означає зниження доступності китайських товарів на світовому ринку на тлі підвищення конкурентоспроможності інших азіатських виробників, що послаблюють свої валюти до долара. З іншого боку, зміцнення юаня — це міра для підтримки внутрішнього попиту в середньостроковій перспективі.
  4. Різке падіння обсягів китайського закордонного банківського кредитування вже змусило багатьох аналітиків говорити про те, що Пекін втрачає інтерес до власної ініціативи "Один пояс і один шлях".

Що все це означає? Те, що Китай вже заробив достатньо грошей, а тепер займеться "наведенням порядку у себе вдома". Тобто рішенням проблем закредитованості економіки, розвитку внутрішнього ринку, екології та переходу на "зелену" енергетику і т. д.

Безумовно, це не означає, що Піднебесна відмовиться від величезних обсягів експорту своїх товарів. Але змінюється ставлення: відтепер не експорт понад усе, з самоцілі він перетворюється в інструмент, що допомагає вирішувати внутрішні проблеми. Простіше кажучи, якщо ще п'ять років тому між чистим повітрям і зростанням експортних поставок на 2% китайці вибирали зростання експорту, то тепер партія наказує вибирати чисте повітря.

Таким чином, у китайців все більше в пріоритеті технологічність виробництва.

Китай сьогодні, поряд з США, Японією і Великобританією, — в лідерах інвестицій у розвиток відновлюваної енергетики. Він за останні десять років став головним виробником обладнання для такої енергетики. В першу чергу мова йде про сонячні панелі. Сім з десяти найбільших світових виробників сонячних батарей — китайські компанії.

КНР прийняла програму по будівництву сонячних і вітряних електростанцій, у рамках якої планується різко збільшити державне фінансування чистої енергетики, за швидкістю розвитку якої країна вже стала світовим лідером. У найближчі два роки, за даними "Сіньхуа", в будівництво сонячних і вітряних електростанцій влада КНР планує інвестувати 2,5 трлн юанів ($373 млрд).

Довгостроковий план Держради КНР передбачає, що до 2030 р. 20% всіх енергопотреб другої економіки світу будуть забезпечуватися без використання викопного палива — вугілля, нафти і газу. Крім того, Китай має намір, починаючи з 2021 р., скорочувати виробництво сталі на застарілих заводах з поганими екологічними показниками.

Що ж стосується закредитованості, то Народний банк Китаю (центробанк країни) представив план поліпшення і реформування механізму встановлення кредитної ставки прайм-рейт (LPR) — нижчої ставки для першокласних позичальників. Кінцева мета цього — скорочення фінансування реального сектора економіки. Згідно з новою схемою курс LPR спиратиметься на операції Народного банку на відкритому ринку. В цілому ж, згідно з новою фінансовою політикою влади Піднебесної, середні загальні витрати на фінансування для малих і мікропідприємств повинні знижуватися на 1% у рік.

Ще в 2020 р. у Пекіні розробили план, за яким до 2025 р. Китай вкладе $1,4 трлн у розвиток найрізноманітніших технологій, починаючи від бездротових ліній зв'язку і закінчуючи штучним інтелектом. В основі його технологічний націоналізм — китайські IT-компанії, зараз більше відомі тільки на території Піднебесної, повинні стати глобальними брендами. Причому в основному за рахунок американських конкурентів.

План по виходу на перше місце у світі високих технологій перетинається з окремими завданнями більш відомої програми "Зроблено в Китаї — 2025". У центрі плану по домінуванню в IT-секторі, крім Huawei, також такі компанії, як Alibaba Group Holding Ltd. і Tencent Holdings Ltd. Очікується, що в 2020-2021 рр. інвестиції уряду КНР у сектор високих технологій складуть $563 млрд.

А за прогнозами економістів Morgan Stanley, Пекін має намір вкладатися в IT-сектор до 2030 р. у середньому по $180 млрд щорічно, що дозволяє оцінити всю програму майже в два трильйони доларів. Крім "чистих" високих технологій, американські економісти включають у список і розвиток таких речей, як сучасна енергетика і високошвидкісні залізниці.

    Реклама на dsnews.ua