• USD 40.7
  • EUR 43.9
  • GBP 51.9
Спецпроєкти

Ще 15 років із "Газпромом". Як Шмигаль сподівається залишити російський газ у нашій трубі

Денис Шмигаль пропонує продовжити чинний контракт на транзит російського газу на 15 років. На чому ж засновані такі далекосяжні плани уряду?

Україна хоче продовжити транзитний контракт із "Газпромом" на 15 років
Україна хоче продовжити транзитний контракт із "Газпромом" на 15 років / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Транзит газу: нова ціль

Україна хоче нинішній контракт із "Газпромом" на транзит російського газу до Європи, що розрахований до 2024 р., продовжити ще на 15 років, сказав Денис Шмигаль в інтерв'ю Радіо Свобода.

"Договір, який існує сьогодні дійсний до 2024 р., ми бажаємо продовжити і ведемо з цього приводу переговори з нашими європейськими партнерами, тому що від них також залежить продовження цього контракту. Для нас ідеальним терміном є продовження на 15 років цих умов", — сказав Шмигаль, додавши. при цьому, що Україна запропонувала збільшити обсяги транзиту через її територію ще на 55 млрд куб. м газу, і цей додатковий обсяг готова прокачувати вдвічі дешевше, ніж за чинним контрактом.

Крім того, Україна запропонувала Європі додаткові обсяги газу зберігати в українських підземних сховищах, які мають потужності обсягом 33 млрд куб. м, але максимально використовуються для зберігання 26 млрд. куб. м.

"Північний потік-2" наступає на п'яти

Український прем'єр зробив таку заяву у розпал кампанії "Газпрому", який домагається запуску "Північного потоку-2" (ПП-2) — обхідного маршруту для постачання газу до Європи, щоб відібрати частину українського транзиту. Сьогодні проєкт запуску цього газопроводу вже знаходиться на стадії його сертифікації в німецькому Федеральному мережевому агентстві (Bundesnetzagentur), що може тривати до чотирьох місяців, а потім документи підуть на розгляд до Єврокомісії. В якості можливого терміну запуску газопроводу в експлуатацію називається кінець поточного опалювального сезону.

Крім того, "Газпром" паралельно намагається максимально скоротити транзит газу через Україну за чинним контрактом — зокрема, згідно з його умовами, російський монополіст має прокачати 40 млрд куб м газу цього року, тоді як за 10 місяців цього року фактичний транзит склав 35 3 млрд куб. м.

Реклама на dsnews.ua

Хоча "Газпром" вустами голови правління компанії Олексія Міллера ще в середині цього року заявляв, що російська компанія готова зберегти з Україною угоду про транзит газу і після 2024 р. та прийматиме рішення про транзит через Україну з урахуванням економічної доцільності та технічного стану української труби, але зрозуміло, що головну роль у цьому рішенні гратиме все ж таки політика, а не економіка.

Шанс для української труби: Європі потрібно більше

Незважаючи на всі плани скорочення викидів вуглецю, споживання російського газу в Європі в найближчі десятиліття навряд чи скоротиться. Навпаки, згідно з прогнозом S&P Global Platts Analytics, що оприлюднений у березні цього року, Росія залишиться домінуючим постачальником газу до 2040 р., збільшивши свою частку на ринку до 40%. Одна з причин — скорочення внутрішньоєвропейського видобутку газу та зниження обсягів постачання його з Норвегії.

При цьому МВФ прогнозує, що частка газу у виробництві електроенергії в Європі з нинішніх 25% вже до 2035 р. навіть підросте на кілька відсотків. Це пов'язано з тим, що газова генерація буде слугувати доповненням при збільшенні генерації електроенергії з відновлюваних джерел, які будуть замінюватимуть генерацію вугільну. Справа в тому, що остання залишається найбільшим джерелом викидів парникових газів, тому одна з головних цілей "Зеленого курсу" Євросоюзу — повна відмова від використання вугілля та перехід на "чисті" відновлювані джерела енергії. І згідно з останніми домовленостями на кліматичній конференції в Глазго COP-26, ЄС не просто повторив свої зобов'язання стати першим кліматично нейтральним континентом до 2050 р., а й пообіцяв стрімко позбавлятися вугільної генерації вже в найближчій перспективі. "Станом на сьогоднішній день одна третина нашої електроенергії вже надходить від відновлюваних джерел. У 2030 р. частка таких джерел становитиме дві третини, а використання вугілля стане просто фактом історії в багатьох частинах Європи", — зазначала єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон.

Економічний та політичний експерт GROWFORD Institute Валерій Клочок вважає, що споживання газу в Європі з нинішніх 430-450 млрд куб. м на рік зросте до 500 млрд. куб. м, а обсяги поставок Росією до Європи збільшаться до 200 млрд куб. м. Для порівняння: минулого року Росія транзитувала до Європи майже 175 млрд. куб. м газу. Зрозуміло, що за таких розкладів навіть запуск ПП-2 потужністю 55 млрд куб. м, а реально — удвічі меншою (через вимоги Європейської газової директиви про 50% газу в трубі від одного постачальника) не позбавить "Газпром" необхідності співпраці з Україною.

"Росія готова постачатиме 200 млрд куб. м газу, але без української ГТС вона цей обсяг не витягне. У будь-якому випадку, їй буде потрібна наша "труба", — зазначив Валерій Клочок.

Він додав, що Російська Федерація навряд чи піде на підписання контракту відразу на 15 років (після 2024 р.), але на п'ять — абсолютно реальний термін. Обсяг поставок газу за цим контрактом може становити в найкращому варіанті 80-90 млрд куб. м газу на рік.

    Реклама на dsnews.ua