• USD 41.4
  • EUR 45.3
  • GBP 53.8
Спецпроєкти

Велика гра. Як Захід обміняє ПП-2 на трубу Лукашенка і чого чекати Україні

Повітряне піратство Олександра Лукашенка може обернутися перекриттям газового транзиту через Білорусь. Натомість Захід погодиться на добудову "Північного потоку-2", а Україна отримає гарантії збереження завантаження своєї ГТС

Будівництво газопроводу "Північний потік-2"
Будівництво газопроводу "Північний потік-2" / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Лукашенко догрався: Ямал — Європа під загрозою

Європа і США, здається, все-таки дозріли до введення щодо Білорусі реальних санкцій. Однією з перших (яка заодно вдарить і по Росії — натяк на підтримку Москвою Олександра Лукашенка) може стати заборона на транзит російського газу до Євросоюзу через територію Білорусі. Тобто по трубопроводу Ямал — Європа: це 32,9 млрд куб. м газу на рік, які зараз йдуть з РФ через Білорусь до Польщі і далі до Німеччини. Точніше кажучи, деяку частину газу забирає Польща, основна ж частина йде німцям.

Зараз європейці швидко рухаються до консенсусу щодо того, що труба Ямал — Європа повинна бути перекрита. Першою про це заговорила Великобританія: там парламентарій Том Тугендхат закликав до зупинки транзиту газу через Білорусь. Він поставив питання міністру закордонних справ Великобританії Домініку Раабе — чи не піде він далі обмеження польотів над Білоруссю і готовий закликати до зупинки газопроводу "Північний потік-2" і трубопроводу Ямал — Європа. На думку депутата, саме гроші від роботи останнього підтримують режим Олександра Лукашенка. Глава МЗС Великобританії відповів, що розгляне цю пропозицію і проконсультується з партнерами з цього приводу.

27 травня про те, що ЄС може ввести санкції щодо транзиту газу через Білорусь через Ямал — Європа, заявив міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас після неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС в Лісабоні. "Це питання теж тут частково розглядалося, але це швидше середньо- і довгострокова тема", — сказав він, додавши, що потрібно ще провести консультації.

Нарешті, Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель заявив, що глави зовнішньополітичних відомств союзу обговорюють санкції, які стосуються поставок калійних добрив з Білорусі та транзиту російського газу.

Російські експерти вже захвилювались, відчувши реальність загрози. Телеграм-канали, пов'язані з сировинним лобі в РФ, пишуть: "Санкції проти транзиту, по суті, санкції проти російського газу. Під приводом покарати Лукашенка Європа може влізти в небезпечні геополітичні ігри з Росією".

Газопровід ПП-2: як американці всіх заплутали

Реклама на dsnews.ua

18 травня з'явилася неофіційна інформація про те, що США мають намір відмовитися від санкцій проти компанії-оператора російського газопроводу "Північний потік-2". Мовляв, адміністрація Джо Байдена не готова піти на розрив відносин з Німеччиною. 26 травня президент США пояснив: "Він майже повністю завершений... Я не можу дозволяти Німеччині робити щось чи ні... Продовжувати впроваджувати санкції тепер буде, як я вважаю, контрпродуктивним у світлі наших європейських відносин".

Після цього російська баржа "Фортуна" продовжила прокладку газопроводу біля берегів Німеччини. Якраз перед цим Федеральне відомство Німеччини з судноплавства і гідрографії відхилило скарги двох екологічних груп, які прагнули обмежити можливість відновлення будівництва ПП-2.

А голова німецької партії "Християнсько-демократичний союз" Армін Лашет, якого називають одним з двох можливих наступників Ангели Меркель на посаді канцлера ФРН, під час теледебатів заявив: "Це хороший сигнал, що політика Дональда Трампа закінчилася".

Однак уже 27 травня міністр енергетики США Дженніфер Гренхолм, виступаючи перед комітетом з науки Палати представників Конгресу, заявила про необхідність не допустити завершення будівництва трубопроводу "Північний потік-2". При цьому російський газ вона назвала "найбруднішою формою природного газу на Землі", маючи на увазі рівень викидів метану в атмосферу.

Також вона заявила, що міністерство енергетики США не причетне до рішення Держдепу не вводити санкції щодо компанії-оператора газопроводу Nord Stream 2 AG. Більш того, Гренхолм підтвердила, що і адміністрація Байдена, і Держдеп виступають проти ПП-2 через його потенціал щодо збільшення залежності Європи від Москви в плані енергопостачання. На її думку, Білий дім просто опинився у скрутному становищі, оскільки проєкт був майже завершений до того, як Байден вступив на посаду.

Україна виграє. Але це поки що не точно

Нещодавно ми припустили, що потік газу, який поки йде через Білорусь, може дістатися Україні. Справді, загальна потужність двох ниток газопроводу ПП-2 становитиме 55 млрд куб. м на рік. Але якщо доведеться компенсувати нитку Ямал — Європа (32,9 млрд куб. м), це "з'їсть" майже дві третини потужності ПП-2. А щоб нарощувати поставки газу в ЄС, як давно планує "Газпром", все одно доведеться задіяти ГТС України. Тому правильніше сказати, що Україна просто перемкне на себе нинішній трафік Ямал — Європа. Таким чином, якщо виключити з гри білоруську трубу, в майбутньому (після 2024 р., коли закінчується контракт, за яким росіяни бронюють у нас потужності на 40 млрд куб. м на рік) просто замінити українську ГТС "Північним потоком-2" не вийде.

І ще один важливий нюанс: згідно з положеннями Європейської газової директиви, в газопроводі повинно бути не більше 50% газу від одного постачальника. Але "Газпром" — монопольний експортер газу відповідно до російського законодавства. А значить, ПП-2 РФ зможе завантажити не більше ніж на 27,5 млрд. куб. м на рік. Росіяни, звичайно, можуть поміняти законодавство і "намалювати" пару-трійку "альтернативних" експортерів газу, але тут почнуться нескінченні суди. Противники ПП-2 доводитимуть, що альтернатива фальшива, і все затягнеться на роки.

У будь-якому разі "Газпрому" треба нарощувати продажі газу в Європу (інакше він не розрахується з боргами по облігаціях), тому віддавати ПП-2 під компенсацію Ямал — Європа їм буде просто шкода. А європейці, перекривши білоруську трубу, зможуть наполягати на збільшенні обсягів транзиту з використанням української ГТС, яка в такому разі отримає додатково від 20 до 30 млрд куб. м гарантованих щорічних обсягів прокачування російського газу.

При цьому покарання Лукашенка і за фальсифікацію виборів, і за репресії в країні, і за повітряний тероризм — красивий привід відключити Ямал — Європа, а натомість виторгувати дозвіл США (і, можливо, негласну згоду України) на добудову "Північного потоку-2".

Свій інтерес тут є і у Польщі, де держкомпанія Gaz-System недавно представила проєкт розвитку ГТС країни на 2022–2031 рр. Її експерти виходять з того, що споживання газу в країні в найближчі роки зросте (у тому числі за рахунок поетапного скорочення частки вугілля в енергетиці). Паралельно Польща відмовиться від російського газу на користь норвезького: буде побудований газопровід Baltic Pipe, який з'єднає Польщу з родовищами в Норвегії.

Також буде розширено термінал СПГ в Свіноуйсьце з 5 млрд до 7,5 млрд куб. м на рік. Ще заплановано введення в експлуатацію в Гданську плавучого терміналу СПГ потужністю 4,5 млрд куб. м. Розпочато будівництво трубопроводу GIPL (Gas Interconnection Poland-Lithuania), який з'єднає Польщу з Литвою.

Усе перераховане означає, що після запуску "Північного потоку-2" газопровід Ямал — Європа виявляється для Польщі просто непотрібним. А значить, щоб не витрачатися на нову інфраструктуру, можна його польську ділянку забрати, трохи модернізувати і пустити газ реверсом, у тому числі для потреб України.

Газові потоки: оцінки експертів

"З боку Європи накладення санкцій на Білорусь — це прагнення зберегти хорошу міну при поганій грі. Там транзитний контракт по Ямал — Європа діє до 2022 року. Поляки не хочуть продовжувати цей контракт, вони не хочуть мати нічого спільного з росіянами. Тому для поляків це в принципі хороша ситуація, щоб відмовитися від газопроводу. А для Європи ця ситуація хороша, щоб показати: ось, мовляв, ми караємо Білорусь, — сказав "ДС" експерт Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп. — Не виключено, що цей газ може піти по території України. Єдине, що необхідно, — вести переговори з Європою, щоб вони гарантували цей транзит. І це привід, який може бути використаний в якості логіки добудови ПП-2. Мовляв, дивіться, ми його добудуємо, але окремо у вас у будь-якому разі буде якийсь транзит, десь 20 млрд куб. м".

Своєю думкою в коментарі для "ДС" поділився російський політолог, який попросив не вказувати його ім'я. За його словами, відносини з ЄС для Москви стратегічно все ж таки важливіші, ніж підтримка білоруського керівництва. "Дивіться, ще вчора не пускали літаки західних авіакомпаній в РФ за те, що вони летять в обхід Білорусі. Сьогодні вже європейцям дозволили так літати. Кремль не став жорстко вписуватися за Лукашенка, — говорить експерт. — Якщо й справді Європа заборонить "Газпрому" качати газ через територію Білорусі, то можна буде починати відлік останніх днів Лукашенка. Гроші — все-таки найголовніше для правлячих сімей Росії".

Отже, вже не один рік точаться розмови про те, що рано чи пізно Захід запропонує обмін: ПП-2 добудовується, але Україна отримує гарантований транзит газу. Питання було тільки в механізмі реалізації. Тому непристойна поведінка Лукашенка тут виявилося дуже до речі.

    Реклама на dsnews.ua