• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

"Енергоатому" встановили прибуток. Куди поділися $450 млн "від Зеленського"

За завданням уряду "Енергоатом" повинен за підсумками року заробити 1,5 млрд грн чистого прибутку. Але це мізер у порівнянні із завданням президента

Кабмін затвердив фінплан "Енергоатому" на рік/energoatom.com.ua
Кабмін затвердив фінплан "Енергоатому" на рік/energoatom.com.ua
Реклама на dsnews.ua

Рахуємо прибуток

Кабінет Міністрів затвердив фінансовий план на 2021 р. найбільшого в Україні виробника електроенергії — Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом". Тобто головний документ, за яким "Енергоатом" повинен працювати вже як мінімум сім місяців, затверджений тільки 18 серпня.

У пояснювальній записці до проєкту урядового розпорядження є тільки кілька мізерних цифр з 56-сторінкового документа (поки що не потрапив до загального доступ). Однак і вони дають можливість оцінити його реалістичність.

Зокрема, фінплан передбачає чистий прибуток "Енергоатому" за підсумками 2021 р. на рівні 1,5 млрд грн. Це не дуже складне завдання для держкомпанії, оскільки перший квартал цього року "Енергоатом" закінчив з чистим прибутком 1 млрд грн, а перше півріччя — з чистим прибутком 1,1 млрд грн. Таку різницю в прибутковості "Енергоатому" по кварталах пояснила член колегії Держатомрегулювання Ольга Кошарна: у грудні минулого року "Енергоатом" продав величезний обсяг електроенергії на півроку вперед — 13,3 млрд кВт·год з періодом поставки в першому півріччі цього року. Це було приблизно 40% від усього обсягу виробленої держкомпанією електроенергії, і за неї "Енергатом" планував отримати близько 18,5 млрд грн.

Утім, для виконання річного плану держкомпанії за другу половину року потрібно добрати всього близько 0,4 млрд грн чистого прибутку, щоб виконати завдання уряду. "1,5 млрд чистого прибутку за підсумками року — це реальна цифра", — вважає Ольга Кошарна.

Борги з усіх боків

Фінплан на 2021 р. також передбачає отримання "Енергоатомом" чистого доходу в 56 млрд грн (в 2020 р. — 45,6 млрд грн), а собівартість виробництва продукції становитиме 47,1 млрд грн (в 2020 р. — 38,8 млрд грн).

Реклама на dsnews.ua

Крім того, передбачається, що "Енергоатом" профінансує цього року капітальні вкладення в розмірі 11,5 млрд грн. "Мені здається, що це буде проблематично", — вважає Ольга Кошарна і пояснює, що різниця між доходом і собівартістю продукції становитиме менше 9 млрд грн. Звідки ж тоді "Енергоатом" візьме гроші, яких бракує? Відповіді на це питання поки що немає. "Може, "Енергоатом" розраховує, що йому повернуть борги?" — припускає експерт.

До речі, борги перед "Енергоатомом" на сьогодні дійсно величезні — близько 20 млрд грн. Однак з цієї суми близько 11 млрд грн — це стара заборгованість держпідприємства "Енергоринок", яке працювало в колишній моделі ринку електроенергії, яка діяла до 1 липня 2019 р. Але шанси, що ці борги будуть погашені, практично нульові.

Нові ж борги становлять близько 8 млрд грн — це заборгованість держкомпаній "Укренерго" і "Гарантований покупець" ("ГарПок"). "Укренерго" в першому півріччі заробила 0,3 млрд грн чистого прибутку, однак там уже неодноразово зазначали, що хоча її основна діяльність (передача електроенергії і диспетчеризація) прибуткова, проте компанія зазнає збитків у звʼязку з покладеними на неї спеціальними зобовʼязаннями — забезпечувати населення дешевою електроенергією і покривати "зелений" тариф "ГарПоком". А витрати на виконання цих спецзобовʼязань не покриваються тарифом, на якому працює "Укренерго". А у "ГарПока" також недостатньо коштів, щоб погасити борги перед "Енергоатомом" — у липні він оплатив "зеленій" генерації тільки 55% виробленої нею електроенергії, тому що у нього банально не вистачає на це грошей.

Крім того, "Енергоатом" і сам багато кому винен — у нього величезні борги перед контрагентами, які, втомившись чекати їх погашення, масово звертаються до судів. Зокрема, на початку липня "Турбоатом" — виробник обладнання для енергетики — заявив, що змушений звернутися до премʼєр-міністра з проханням врегулювати питання боргів "Енергоатому". На цю дату між "Турбоатомом" і "Енергоатомом" було підписано контрактів майже на 3 млрд грн, відвантажено продукції більш ніж на 2,2 млрд грн, а борг НАЕК становив 937 млн грн. У звʼязку з боргами "Турбоатом" навіть не міг відвантажити обладнання для Запорізької АЕС.

Також у Єдиному реєстрі судових рішень тільки за кілька тижнів серпня можна нарахувати десяток позовів або судових наказів, у яких фігурують вимоги до "Енергоатому" погасити борги. І це тільки йдеться про ті справи, де сума вимог понад 1 млн грн. А загальна заборгованість "Енергоатому" перед постачальниками на початок серпня становила 8,7 млрд грн.

Водночас "Енергоатом" витрачає гроші на інші проєкти, перспективність і життєздатність яких під великим питанням. Зокрема, це проєкт будівництва третього енергоблоку на Хмельницькій АЕС. Наприкінці липня в. о. президента "Енергоатому" Петро Котін заявив про активізацію робіт на цьому обʼєкті, хоча до цього часу немає закону, який би дозволяв розміщення, проєктування та будівництво цього блоку, а також не закінчена експертиза, яка повинна оцінити стан будівельних конструкцій цього недобудованого блоку.

Також фінплан "Енергоатому" передбачає "виплати на користь держави" в розмірі 18,6 млрд грн. Найімовірніше, це податки до бюджетів усіх рівнів, а також перерахування в бюджет відсотка від прибутку компанії. Для порівняння: у 2019 р. "Енергоатом" сплатив податків до бюджетів усіх рівнів 16,74 млрд грн. Однак набагато цікавіше інше порівняння — у тому ж 2019 р. виробники електроенергії з поновлюваних джерел виплатили до бюджетів усіх рівнів цілком зіставні суми — 19,8 млрд грн. Хоча обсяги виробництва електроенергії "зеленою" генерацією незрівнянно менші.

Коли буде $500 млн прибутку?

Ще в травні цього року президент Володимир Зеленський зазначав, що в компанії "Енергоатом" складна ситуація (малися на увазі, ймовірно, збитки за 2020 р. у розмірі 4,8 млрд грн замість запланованого прибутку в 1,6 млрд грн), але компанія поступово виходить на прибуток. Однак Зеленський поставив дуже амбітні цілі для керівництва держкомпанії. "Вони повинні вийти як мінімум на $500 млн прибутку цього року. Через рік вони повинні вийти на прибуток для держави в $1 млрд. Побачите, так і буде", — оптимістично заявив президент.

Тепер же, якщо врахувати закладений у фінплані прибуток, виходить, що "Енергоатом" недобере близько $445 млн. Але чи можна все-таки виконати завдання президента?

Для порівняння: французька компанія Electricite de France, яка в 2020 р. виробила в 4,4 раза більше електроенергії, ніж "Енергоатом", змогла заробити лише 650 млн євро (близько $760 млн). Хоча, звичайно, треба визнати, що це був невдалий для Electricite de France рік, у попередньому, 2019 р., її чистий прибуток становив 5,16 млрд євро.

Однак "Енергоатому" такі заробітки навіть снитися не можуть. Хоча б з тієї причини, що українська держкомпанія, на відміну від також державної Electricite de France, працює в неринкових умовах. Чого варта тільки участь "Енергоатому" в ПСО, за допомогою якого забезпечуються низькі тарифи для населення.

Віцепрезидент "Енергоатому" Хартмут Якоб зазначав, коментуючи фінрезультат "Енергоатому" за перше півріччя, що, якби держава компенсувала, як того вимагає закон, втрати держкомпанії від виконання ПСО, чистий прибуток "Енергоатому" становив би майже 10 млрд грн і він міг би сплатити в держбюджет не менше 8 млрд грн дивідендів. А всього за поточний рік "Енергоатом" витратить на виконання спецзобовʼязань понад 20 млрд грн.

Таким чином, ми вийшли на розгадку. "Енергоатом" міг би показати прибуток (10 млрд грн), хоча б віддалено порівнянний з тим, якого вимагав Зеленський ($500 млн, або понад 13 млрд грн), якби не спецзобовʼязання з продажу електрики для потреб населення. Утім, як ми недавно писали, ці зобовʼязання хочуть переглянути, і в новій моделі ПСО "Енергоатом" розділить тягар низьких тарифів для населення з постачальниками універсальних послуг і операторами системи розподілу (колишніми обленерго). Але ця система в кращому разі почне повноцінно працювати до кінця року, тому істотно не вплине на показники. Наступного року НАЕК, можливо, буде легше, проте виконати план Зеленського навряд чи вдасться, оскільки президент очікує від держкомпанії уже $1 млрд прибутку…

    Реклама на dsnews.ua