• USD 27
  • EUR 30.3
  • GBP 36
Спецпроєкти

Літій зачекався. Чи залучать австралійців до розробки українських надр

Австралійська компанія може розпочати розробку родовищ літію в Україні. Але спочатку мають закінчитися судові позови навколо цих активів

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Інвестиції у популярні проєкти

Міжнародна інвестиційна компанія Millstone&Co, мажоритарним акціонером та керуючим партнером якої є виходець із Донецька Михайло Жернов, стала акціонером австралійської компанії European Lithium, яка розробляє проєкт з видобутку літію в Австрії (Жернов увійде до складу ради директорів European Lithium).

Як повідомив "ДС" сам Михайло Жернов, сторони уклали угоду на п'ять років, відповідно до якої Millstone&Co інвестує в австралійську компанію близько 90 млн австралійських доларів (близько $66,6 млн). Частина цієї суми піде на створення родовища European Lithium в Австрії. Друга частина коштів буде спрямована на розробку в Україні Шевченківського родовища та ділянки "Добрий", які має Millstone&Co. Однак ця розробка розпочнеться після того, як закінчаться судові позови навколо українських родовищ.

Таким чином, австралійська компанія може в майбутньому почати видобувати в Україні літій, якому пророкують бум зростання попиту через розвиток індустрії акумуляторів, що витісняють двигуни внутрішнього згоряння.

За словами Михайла Жернова, основний актив European Lithium — родовище літію Wolfsberg в Австрії, видобуток на якому планується розпочати у 2024 р. Основні акціонери цієї компанії — представники Австралії.

Приєднання українських родовищ до існуючого в австралійської компанії родовища Wolfsberg у Каринтії (Австрія) може зробити European Lithium одним із головних добувачів цього мінералу в Європі, а синергія досвіду European Lithium та Millstone&Co дозволить збільшити ефективність виробництва літію на материку, повідомила інвестиційна компанія у своєму пресрелізі.

"Це злиття, в якому є два партнери: у них є австрійське родовище, у нас — українські. Ми вкладаємо гроші й отримуємо синергію", — уточнив Жернов, додавши, що після оприлюднення угоди капіталізація European Lithium зросла на 40%.

Реклама на dsnews.ua

Поки суд та діло

В Україні є три літієвих родовища. Спецдозвіл на розробку Полохівського родовища у 2017 р. отримала компанія "Укрлітійвидобуток", якій довелося спочатку відстоювати це право в судах і лише потім розпочати там розвідку.

За решту двох родовищ — Шевченківське та ділянку "Добрий" — компанія "Петро-Консалтинг", власником якої є Жернов, веде судові позови зараз, і тільки після їх успішного закінчення може бути розпочата їхня розвідка.

Розвідка родовищ може зайняти років п'ять, з яких два-три роки — сама розвідка і ще два — дослідження, які дозволять оцінити економічну ефективність кожного родовища. Адже всі дані про поклади літію грунтуються на дослідженнях, які проводилися ще за Радянського Союзу. Тому ці ліцензії — це своєрідний індикатив, що там є щось, але доцільність видобутку ще належить оцінити.

"Там може бути руда, і хороша, але сам проєкт може бути економічно невигідним, тому що для видобутку літію потрібно будувати шахти, а це дорого. І економічна доцільність залежить від того, якою буде ціна літію", — сказав Жернов.

Встигнути на поїзд

За даними Геологічної служби США, під час геологорозвідувальних робіт ресурси літію значно збільшилися і становлять близько 86 млн т у всьому світі. При цьому найбільші з них зосереджені в Болівії — 21 млн т (24,4%), Аргентині — 19,3 млн т (22,4%), Чилі — 9,6 млн т (11,2%), США — 7,9 млн т, (9,2%), Австралії — 6,4 млн т (7,4%) та Китаї — 5,1 млн т (5,9%). Серед європейських країн найбільші ресурси в Німеччині — 2,7 млн т (3%), Чехії — 1,3 млн т (1,5%), Сербії — 1,2 млн т (1,4%), Іспанії — 0,3 млн т (0,35%), Португалії — 0,27 млн т (0,31%).

Про перспективи видобутку літію говорили й українські експерти: компанія "Укрлітійвидобуток" у 2018 р. повідомляла про запаси Полохівського родовища на рівні близько 27 млн т літієвої руди із вмістом літію понад 1%, Державна служба геології та надр заявляла про 13,8 млн т літієвої руди різних категорій із вмістом літію 1,5% на Шевченківському родовищі, а вчені заявляли про сотні тисяч тонн оксиду літію, прихованих в українських надрах

Про перспективність видобутку літію в Україні заговорили навіть в Офісі президента, сподіваючись заманити в Україну на реалізацію таких проєктів засновника Tesla Ілона Маска.

Однак наша країна може і не встигнути отримати максимум користі зі своїх родовищ літію. Адже його у світі досить багато, у тому числі у перерахованих вище країнах Європи. На Україну ж припадає менш ніж 0,5% світових запасів літію.

І ажіотаж із літієм не буде дуже довгостроковим. Хоча у зв'язку з бумом електромобілів усі літієві родовища намагаються розвивати, але всі виробники батарей говорять про те, що в майбутньому літій для батарей вже може і не використовуватися. Виробники акумуляторів можуть відмовитися від масового використання літію протягом 20 років, взявши на озброєння інші компоненти, які дозволяють випускати компактні, легкі та водночас ємні акумулятори.

"Літій — це свіжа і хвилююча уми тема, але якщо глибоко розібратися, то я відводжу активному видобутку і переробці руди, що містить літій, 10–20 років. Є ймовірність, що потім будуть нові акумулятори і потреба в літії падатиме. І, можливо, проєкти, які не встигнуть вийти на цей час, можуть бути просто нерентабельними", — сказав Жернов.

Однак літій з високою ймовірністю усе ж таки буде й надалі використовуватися у виробництві акумуляторів, тому що його родовища розкидані по всьому світу і його зручно використовувати.

Утім, поки що видобуток літію вигідний, навіть якщо вести його шахтним способом, що значно дорожче, ніж, наприклад, у Південній Америці, де він видобувається відкритим способом із соляних озер. Українському літію не треба конкурувати з південноамериканським, який іде на ринки Північної та Південної Америки і насамперед Китаю. Видобутий в Україні літій піде на забезпечення потреб Європи.

    Реклама на dsnews.ua